Alūksnes rajona jaunsargi piedalās mācībās

Pieci jaunsargi no Alūksnes rajona un Alūksnes bāzes skolas vada komandieris Aivars Voitehs nesen bija Cēsīs, kur piedalījās otrā gada jaunsargu mācībās.

Pieci jaunsargi no Alūksnes rajona un Alūksnes bāzes skolas vada komandieris Aivars Voitehs nesen bija Cēsīs, kur piedalījās otrā gada jaunsargu mācībās. Tās apmeklē jaunsargi, kas jau sasnieguši 16 gadu vecumu, mācās, bet vēl nav gatavi kārtot eksāmenu.
Cēsīs šajās mācībās piedalījās 120 jaunsargi no visas Vidzemes. A.Voitehs mācības filmēja un veidos filmu par tām. To pēc tam vēros citi jaunsargi, lai gūtu priekšstatu, kas šajās mācībās notiek. Vidzemes novadā šīs mācības notiek jau trešo gadu. Jaunsargi dzīvoja Nacionālo Bruņoto spēku atpūtas bāzē "Pipariņi" Cēsīs un gulēja kazarmās.
Sākumā jaunsargi gāja arī trīs kilometru gājienā no pieminekļa Cēsu kaujās kritušajiem uz Cēsu pilsētas centru, kur arī ir šāds piemineklis.
"Jaunsargi tika sadalīti trijos vados, un katrā no tiem bija 30 līdz 40 cilvēku. Katru dienu jaunsargi apmeklēja dažādas mācības, kas ilga četras dienas. Tajās jaunsargi guva iemaņas, kas būs nepieciešamas jaunsardzes eksāmena kārtošanai. Starp jaunsargiem bija tādi, kam jau ir pieredze šādās mācībās, gan arī tādi, kam tas ir kaut kas jauns," stāsta A.Voitehs.
Viņš uzsver, ka jaunsargi guva iemaņas zviedru automāta
AK-4 izjaukšanā un salikšanā, kā arī klausījās teoriju par šo ieroci. "Jaunsargi guva arī lauka kaujas iemaņas un varēja praktiski izmēģināt, kā ir šaut ar šo ieroci. Bija arī mācības par medicīnisko palīdzību. Pirmo gadu jaunsargi varēja apgūt tūrismu, kur jaunsargiem māca, kā no virvēm pareizi siet mezglus, kā jaunsargs uz sevis var izveidot mezglu sistēmu, lai pēc tam droši varētu pārvietoties, piemēram, laižoties lejā no kalna. Jaunsargam ir jāzina, kā pareizi sasiet mezglus un izveidot šo sistēmu. Kad jaunsargi bija apguvuši teoriju mezglu siešanā, sekoja praktiskā daļa, kuras laikā bija jālaižas no kalna ar virvi. Pirms tam es zināju, kā var uzsiet tikai dažus mezglus, tādēļ arī man šīs mācības bija vērtīgas," saka A.Voitehs.
Viņš atzīst, ka viena jautrākā un pārsteidzošākā teorētisko un praktisko zināšanu pārbaude bija naktī.
"Es biju pirmajā vadā, un mūsu vads jau pēc pirmās mācību dienas naktī, kad pārējie gulēja, piedzīvoja pārsteigumu. Pulksten 2.00 mums pēc instruktora pavēles bija jāceļas, jādodas ārā un mežā pusotru stundu jārāda, ko pa dienu bijām iemācījušies praktiskajās lauka kaujas mācībās. Turklāt mežā no mūsu vada tika "nolaupīti" divi jaunsargi, kurus mums naktī vajadzēja atrast. Savus pazudušos jaunsargus atradām, piesietus pie koka. Pārējie jaunsargu vadi visas naktis bija uzmanīgi, jo viņi zināja, ka būs šāds pārbaudījums," norāda A.Voitehs.
Mācību laikā jaunsargiem bija arī sportiskas aktivitātes, jo rīkoja sporta dienu. Tajā viņiem bija jārāda savas prasmes volejbola, futbola spēlē un spēlē "zilonīši".
"Šīs spēles laikā sacenšas divas komandas. Katra komanda ir sadalīta uz pusēm. Daļai komandas noliecoties ir jāveido "grīda", bet otra puse komandas rāpjas viņiem virsū, veidojot cilvēku "kalnu". Uzvar tā komanda, kuras "grīda" ilgāk iztur," stāsta A.Voitehs.
Ceturtajā dienā jaunsargiem bija forsētais pārgājiens, kura laikā bija jāliek lietā visas iepriekš gūtās zināšanas. Tam sekoja atpūtas vakars, kur katram jaunsargu vadam bija jāsagatavo teatralizēti priekšnesumi par militāro dzīvi. A.Voitehs atzīst, ka tajos netrūka humora. Pēc tam apbalvoja katra vada trīs labākos jaunsargus. Šogad starp tiem Alūksnes rajona jauniešu nebija.
"Man ir prieks par alūksnieti Edgaru Skulti, kas ļoti aktīvi ir iesaistījies jaunsardzē. Viņš ir uzņēmīgs jaunietis, kas savu dzīvi vēlas saistīt ar Nacionālajiem Bruņotajiem spēkiem un nedēļas laikā apguva pirmās jaunsardzes iemaņas, lai varētu braukt uz mācībām Cēsīs. Manuprāt, viņš ir perspektīvs un apņēmīgs jaunietis, kādus Alūksnē vajadzētu vairāk," vērtē A.Voitehs.

Citu datumu laikraksti

  • Remontē skolu un gatavojas jubilejai

    Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā korpusā, 2.stāvā, šomēnes uzsākts kosmētiskais remonts.Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas vecajā...

  • Ciemiņus gaida sakoptā pilsētvidē

    Alūksnē pirmo reizi šogad appļauti zālāji. Pļaut varēja arī parkā, kur likvidēti janvāra vētras postījumi, aizvesti izgāztie koki un savākti zari,...

  • Pagastā Jāņus šogad svinēs agrāk

    Pededzes pagasta deputāti sēdē izskatīja iesniegumus par atteikšanos no zemes lietošanas tiesībām, par pirmpirkuma tiesību piešķiršanu un atteikšanos...