Alūksnes slimnīca turpina attīstīties

Turpinās no 1. lappuses

Alūksnes slimnīcai jau 2017. gada nogalē noslēgts sadarbības līgums ar Vidzemes slimnīcu diag­nostikā un ārstēšanā slimnīcu sadarbības modeļa ietvaros. Vid­zemes slimnīca sadarbojas arī ar visām pārējām reģiona slimnīcām: divām neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcām Alūksnē un Cēsīs, aprūpes slimnīcu Limbažos, ambulatoro iestādi Smiltenē. Projektā iesaistītas visas minētās iestādes, un katra no tām apgūst savu finansējuma daļu.
2019. gada februārī Alūksnes slimnīca noslēdza līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Savienības fonda projekta “Veselības aprūpes infrastruktūras un medicīnas tehnoloģiju atjaunošana SIA “Alūksnes slimnīca” un medicīnas tehnoloģiju iegāde SIA “Vidzemes slimnīca”, uzlabojot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Vidzemē” īstenošanu. Alūksnes slimnīcā projekta ietvaros būs daudz jauninājumu. Iegādāsies jaunas tehnoloģijas vairākiem profiliem; attīstīs rehabilitācijas un fizikālās medicīnas profilu, izveidojot jaunu nodaļu; uzlabos ambulatorās un stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Alūksnes un Apes novadu, kā arī tuvāko novadu iedzīvotājiem.

Jauns aprīkojums
M. Kauliņa uzsver - medicīniskās iekārtas un aprīkojums iegādāts visām slimnīcas nodaļām, uzklausot to vajadzības, kā arī ginekoloģijas profilam. “Iegādāti pulsa oksimetri, medicīniskie sūkņi, perfuzori pretsāpju un anestēzijas līdzekļu ievadīšanai, infūzijas sūkņi, pārsienamie galdi, osteosintēzes komplekti, anestēzijas piederumi – neiromuskulārās pārvades bloks, defibrilatori ar ārējo kardiostimulāciju. Ierīces operatīvu manipulāciju veikšanai ķirurģijā. Arī kušetes, datori.
Visām nodaļām iegādāti jauni pacientu transporta rati un monitori pacientu nepārtrauktai novērošanai ar asinsspiediena mērīšanu. Plānojam iegādāties rentgena aizsargtērpus darbam operāciju zālē, kur strādā ar loka rentgenu, kā arī ārējās kaulu fiksācijas aparātus un jaunu operāciju galdu otrai operāciju zālei. Būs jauna plaušu ventilācijas iekārta, spirogrāfs ārējās elpošanas funkciju noteikšanai, holteris sirdsdarbības izmeklēšanai, polipektomijas iekārta. Ir iegādātas jaunas gultas pacientiem – ar skapīšiem, pretizgulējumu matračiem, kā arī pacientu transporta rati,” uzskaita M. Kauliņa. Bērnu nodaļā atjaunos grīdas segumu un remontēs sanitāro mezglu, pielāgojot telpas pacientiem ar kustību traucējumiem.

Ginekologa kabinets – citur
Slimnīcai iegādāsies otru ultrasonogrāfijas aparātu, ar ko varēs veikt plašāku izmeklējumu klāstu, nekā ar esošo, piemēram, uzlabotus aknu izmeklējumus. Pašlaik ar vienu aparātu izmeklējumus veic četri speciālisti. Traumatologs – ortopēds Leonīds Perevertailo uzsver - visā pasaulē virzās uz to, lai pēc iespējas vairāk veiktu mazinvazīvas operācijas. “Arī mēs Alūksnes slimnīcā tādas veicam jau daudzus gadus – projekta ietvaros iegādājam ierīces, instrumentus, lai to veiktu vēl mūsdienīgāk. Mūsu slimnīcas jaunie ārsti konsultēja to iegādē – viņi ir gudri, zina, ko vajag,” viņš saka.
Iegādāsies arī ģeneratoru. Līdz šim elektroenerģijas pārtraukumu gadījumā slimnīcai ģeneratoru nodrošināja Kājnieku skola, bet tagad būs pašiem savs. Jāuzsver, ka jau pirms septiņiem gadiem, slimnīcā veicot rekonstrukciju, tika iegādātas lampas ar akumulatoriem, kas gadījumos, kad nav elektrības, spēj darboties autonomi četras stundas. 
“Nākamgad uz citām telpām pārvietosim ginekologa kabinetu, kas tiks aprīkots arī ar jaunām iekārtām un aprīkojumu. Fizikālās terapijas telpa ir vieta, kas mūsu slimnīcā vēl nav piedzīvojusi pārmaiņas un ir tāda, kā pagājušajā gadsimtā. Projekta ietvaros to remontēsim un iekārtosim ginekologa kabinetu, kas būs ērti pie­ejams arī pacientēm ar kustību traucējumiem. Tur būs piemērotāka un diskrētāka vieta pieņemšanām, un pacientēm vairs nebūs jāmēro ceļš cauri ķirurģijas nodaļai,” saka M. Kauliņa.

Veidos jaunu nodaļu
Nozīmīgi ir tas, ka slimnīcā veidos jaunu – rehabilitācijas un fizikālās medicīnas – nodaļu, kurā gaidīs pacientus no zīdaiņu līdz sirmam vecumam. Tā būs dienas nodaļa, atradīsies kādreizējā administrācijas divstāvu ēkā, ko izremontēs, izmantos arī pagrabstāvu. Jaunajā nodaļā varēs ērti iekļūt arī pacienti ar kustību traucējumiem, bet no pirmā uz otro stāvu ierīkos liftu. Pašlaik noslēgumam tuvojas jaunās nodaļas ēkas pārbūves darbu projektēšana, remontu sāks nākamgad.
“Nodaļā strādās trīs fizioterapeiti un fizikālās medicīnas māsa, šis personāls mums slimnīcā jau ir. Pirmajā stāvā būs vingrošanas zāle. Būs individuālo pieņemšanu kabineti un grupu nodarbību telpas. Iegādāsim aprīkojumu, piemēram, ultraskaņas, magnētiskās un lāzerterapijas iekārtas. Ir gūts saskaņojums ar Latvijas ārstu rehabilitologu asociāciju un Veselības ministriju,” stāsta M. Kauliņa.

Lai pacients nav izmisis
L. Perevertailo uzsver – tas būs atbilstoši valsts jaunajai koncepcijai, kas paredz akcentēt primāro neatliekamo medicīnisko palīdzību un primāro veselības aprūpi, kurā iekļauta arī rehabilitācija. “Mūsu slimnīcā jau ir ļoti labi atstrādāta sistēma, lai pacients saņemtu neatliekamo medicīnisko palīdzību, diagnostiku, vajadzības gadījumā tiktu stabilizēts un transportēts uz centriem. Līdz ar jauno rehabilitācijas nodaļu mēs būsim gatavi pacientus pēc ārstēšanās saņemt pie sevis arī atpakaļ un atveseļot. Tas ir ļoti, ļoti svarīgi, jo pašlaik lielākā problēma valstī ir, ka pacients pēc ārstēšanās slimnīcā paliek nekur, ir izmisis, jo visos rehabilitācijas centros ir garas rindas. Jaunajā nodaļā piedāvāsim ļoti labu, augsta līmeņa atveseļošanās pakalpojumu, turklāt tepat novadā. Mūsu iedzīvotājiem tas būs ļoti optimāls piedāvājums,” saka L. Perevertailo.
Savukārt par slimnīcas līdzekļiem šogad siltināts un remontēts kurtuves jumts, iztremontēta patoloģiskās anatomijas nodaļa. Pašlaik iekārto telpas jaunās ģimenes ārstes Baibas Koševares praksei, ko viņa plāno atvērt nākamā gada sākumā. Alūksnes novada pašvaldība savu atbalstu telpu iekārtošanā atteikusi.

◆ Projekta specifiskais atbalsta mērķis ir uzlabot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, jo īpaši sociālās, teritoriālās atstumtības un nabadzības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, attīstot veselības aprūpes infrastruktūru.

◆ Projekta kopējās izmaksas ir 978 242 eiro, no tām attiecināmās izmaksas (citi finanšu avoti – red.) ir 975 834 eiro.

◆ No publiskajām attiecināmajām izmaksām lielāko daļu sedz Eiropas Reģionālās attīstības fonds (85 procenti), valsts budžeta finansējums (9 procenti). Savukārt privātās attiecināmās izmaksas ir 6 procenti, ko sedz SIA “Alūksnes slimnīca”.

◆ Būvniecības izmaksas uz kvadrātmetru noteiktas 650 eiro.

◆ Projekta īstenošanas laiks – no 2019. gada janvāra līdz 2022. gada decembrim.

◆ Starp Alūksnes slimnīcas visiem (gan stacionārie, gan ambulatorie) pacientiem vairāk kā 70 procenti ir Alūksnes un Apes novadu iedzīvotāji, pārējie – no citām teritorijām. Stacionārā Alūksnē ārstējas 22 procenti pacientu no citiem novadiem, bet ambulatorajā daļā – puse jeb 50 procenti.

◆ Alūksnes slimnīcā pašlaik strādā 160 darbinieki: 140 medicīnas personāls, 20 – tehniskie un administrācijas darbinieki.


Citu datumu laikraksti

 • Sabiedrības uzticēšanās medijiem dažādie aspekti

  Pārstāvnieciskajai demokrātijai ir nepieciešama uzticēšanās tiktāl, ka cilvēki uzticas nozaru profesionāļiem. Piemēram, ja tiek reformēts...

 • Lai gaišs gaidīšanas laiks!

  Šogad 1. decembrī kristīgajā pasaulē sākas Advents. Tas ir simboliem bagāts četru nedēļu periods, kurā ticīgie aicināti sagatavoties Kristus...

 • Vēl viena atkarība?

  Viedierīču un sociālo tīklu pārmērīgu lietošanu un video spēļu spēlēšanu iecerēts iekļaut oficiālajā atkarību reģistrā, kuru ārstēšanā pienāksies...

 • Rosina Alūksnē veidot Laivu spīķerus

  Balstoties uz rubrikā “Agrāk un Tagad” lasīto stāstu par Alūksnes ezera laivu būdām, redakcijā vērsās apenietis Dzintars Raibekazs, kuram ir...

 • Par Spēlmaņiem domājot

  Novembra nogale Latvijā ik gadu tradicionāli aizrit “Spēlmaņu nakts” zīmē, kad balvas saņem izcilākie teātra mākslā. Un ikviens teātra mākslas...

 • Viens pats palikt nedrīkst

  Pededzes un Mārkalnes pagastu pārvalžu vadītāja Daiga Vītola: “Uzskatu, ka pagasta pārvaldes vadītājs nevar viens pats palikt. Darāmo darbu apjoms ir...