Alūksnes stacijas bagāžas šķūnī atklās multimediālu ekspozīciju

Alūksnē ir noslēgusies bānīša stacijas bagāžas šķūņa restaurācija. No 1.septembra, kad svinēsim arī tradicionālos Bānīša svētkus – šogad jau 115. dzimšanas dienu -, restaurētajā ēkā apmeklētājiem durvis vērs arī jauna, unikāla un multimediāla ekspozīcija. Tā veltīta Baltijā vienīgajam regulāriem pasažieru pārvadājumiem izmantotajam šaursliežu dzelzceļam. Desmit staciju stāstos tā vēstīs par dzelzceļa vēsturi, laikmetu ainām un bānīti kā palīgu, darbavietu un iedvesmas avotu.
Rīt, Bānīša svētkos, pulksten 15.30 Alūksnes tūrisma informācijas centra vadītājas vietniece Dace Bumbiere – Augule aicina ikvienu interesentu izmantot iespēju izzināt jauno ekspozīciju kopā ar dzelzceļa vēsturnieku Tomu Altbergu. “Viņš ir Latvijā viens no zinošākajiem ekspertiem šajā jomā, daudz palīdzējis arī Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa ekspozīcijas tapšanā, tādēļ viņa stāstījums noteikti būs saistošs. Pārējā laikā ekspozīciju varēs iepazīt individuāli,” aicina D.Bumbiere – Augule.
Viņa uzsver – jaunā ekspozīcija arvien tiks papildināta un attīstīta. “Priecāsimies par katru cilvēku, bijušo bānīša darbinieku, kurš vērsīsies pie mums ar saviem atmiņu stāstiem, padalīsies vai parādīs bānīti raksturojošus priekšmetus un lietas, pastāstīs šo priekšmetu stāstus. Vilciens ir kustībā - arī mūsu jaunā ekspozīcija būs nemitīgā kustībā,” saka D.Bumbiere – Augule.
Turpinās no 1 lapas

“Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa restaurācija ir nozīmīgs notikums, saglabājot un attīstot Gulbenes-Alūksnes šaursliežu dzelzceļa līnijas kultūrvēsturisko un nozares mantojumu. Jaunā ekspozīcija kā virtuāls ceļojums laikā un telpā popularizēs dzelzceļa kultūru kā tradicionālu, bet vienlaikus modernu un ilgtspējīgu dzīvesveida sastāvdaļu,” norāda Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Izmanto atgūstamos
materiālus
Šķūņa pārbūves būvprojekta autors ir SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”, būvdarbus objektā  veica uzņēmums SIA “RE RE meistari”, būvuzraudzību nodrošināja akciju sabiedrība „Būvuzņēmums Restaurators”, bet atbildīgais autoruzraugs bija Ināra Caunīte.
Pārbūvējot Alūksnes stacijas bagāžas šķūni un nodrošinot kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu, maksimāli izmantoti atgūstamie materiāli, fasāžu un iekštelpu apdarei pielietoti apšuvuma dēļi, kas ir analogi oriģinālajiem dēļiem. Ēkas pārbūves projektā labiekārtota arī piegulošā teritorija un atjaunots vēsturiskais perons.

Par vēsturi – trīs dimensijās
“Dizaina biroja “H2E” veidotās jaunās ekspozīcijas vizuālā tēla pamats ir unikālā Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa arhitektonika, kā arī tā galvenā funkcija – bagāžas novietošana. Ekspozīcija apmeklētājus iepazīstinās ar dzelzceļa vēsturi trijās dimensijās. Eiropas dimensijas stāstā būs attēloti Eiropas dzelzceļa attīstības scenāriji kontekstā ar Alūksnes bānīti. Lokālās dimensijas stāsts attēlos braucošu un nemitīgi kustībā esošu bānīti ar animācijām un vēstīs par desmit Gulbenes-Alūksnes bānīša stacijām. Trešās dimensijas stāsts būs par dzelzceļa tehniskajiem aspektiem,” atklāj E.Aploka.
Izzināt, piedzīvot,
līdzdarboties
“Lai izveidotu interesantu un iesaistošu izstādes dizainu, būtiskākais ir radīt pamatotu, skaidru stāstu, kas sakņojas konkrētās vietas vēsturē un kontekstā. Stāstu, kuru apmeklētājs vēlas piedzīvot, izzināt un līdzdarboties. Šajā ziņā unikālais industriālais mantojums - Gulbenes-Alūksnes bānītis - ir bijis ļoti piemērots objekts. Tas ļāva veidot ekspozīciju kā ceļojumu laikā un telpā, atgādinot, ka jau vairāk nekā 100 gadus tieši dzelzceļš ir savienojis mūs ar Eiropu un pārējo pasauli. Bānīša stāstu veido cilvēki, kuri ar to brauca, brauc un vēl tikai brauks. Galvenais uzdevums bija parādīt, kas ir būtiskākais un unikālais, ko Alūksnes bānīša stacija var pavēstīt un kas ir pieejams vienīgi Alūksnē. Šis darbs ir mūs iedvesmojis un aicinājis lepoties ar vēl vienu atklātu un izgaismotu Latvijas vēstures bagātību. Mēs ceram, ka pēc ekspozīcijas iepazīšanas līdzīgi jutīsies arī alūksnieši un pilsētas viesi,” uzsver dizaina biroja “H2E” vadošā dizainere Ingūna Elere.

Kopā ar citām pašvaldībām
Darbi Alūksnes bānīša stacijā norisinās projektā “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem”, projekta vadītāja ir Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Sanita Adlere. Projektu Alūksnes novada pašvaldība īsteno sadarbībā ar Gulbenes un Cesvaines novadu pašvaldībām un Smiltenes evaņģēliski luterisko draudzi Kultūras ministrijas Eiropas Savienības fondu līdzekļu darbības programmā “Izaugsme un nodarbinātība”.
Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa pārbūves kopējās izmaksas ir 399 978,45 eiro (Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 326 070,79 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām ir 17 262,57 eiro, bet Alūksnes novada pašvaldības līdzfinansējums ir 56 645,09 eiro). Savukārt ekspozīcijas izmaksas ir 162 902,30 eiro (ar PVN).
Ekspozīcija – par maksu
Alūksnes bānīša stacijas ekspozīcija būs atvērta apmeklētājiem no 1.septembra. Bānīša svētku dienā tā būs apskatāma no pulksten 10.00 līdz 18.00, bet tikai par maksu. Ekspozīcijas cenrādi  apstiprināja Alūksnes novada domes augusta sēdē, nosakot ne tikai ieejas biļetes maksu pamatekspozīcijai, bet atsevišķi arī gida pakalpojumiem, īslaicīgai telpu nomai, tematisku pasākumu apmeklējumam, izglītojošām nodarbībām un speciāliem piedāvājumiem. Ekspozīcijas apmeklējums pieaugušajam izmaksās 6 eiro; skolēnam, studentam un pensionāram – 4 eiro; ģimenes biļete (viens vai divi vecāki un 2-4 bērni līdz 18 gadiem) – 12 eiro; grupas dalībniekiem ir 5 eiro pieaugušajiem un 3 eiro skolēniem, studentiem un pensionāriem. Par brīvu ekspozīciju varēs apmeklēt bērni līdz 6 gadu vecumam, grupas vadītājs vai pedagogs, politiski represētas personas, bērni līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personas ar 1.grupas invaliditāti un viena persona, kura to pavada. Gada laikā paredzētas arī vairākas akcijas, piemērojot atlaides biļešu maksai. Bet no novembra līdz martam mēneša pēdējā svētdienā viens apmeklējums ir par brīvu.

Pirmdien – brīvdiena
Alūksnes tūrisma informācijas centra vadītāja Iveta Veļķere norāda – cenas noteiktas, vadoties pēc citu Latvijas muzeju un ekspozīciju cenrāžiem. Deputāte Viola Aija Kaparšmite, skatot šo jautājumu augusta komitejā, pauda viedokli, ka cenas noteiktas pārāk lielas.
No maija līdz oktobrim ekspozīcija būs atvērta no otrdienas līdz svētdienai ar darba laiku no pulksten 10.00 līdz 18.00. Savukārt no novembra līdz aprīlim to varēs apmeklēt tajās pašās dienās, bet no pulksten 10.00 līdz 17.00. Piesakot apmeklētāju grupas, būs iespējams vienoties par ekspozīcijas apmeklēšanu arī citā laikā.
— Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Kolberģī izskanēs vasaras melodijas

  Kolberģī izskanēs vasaras melodijas

  Dāsna vasara, samtainas naktis pēc tveicīgām dienām. Debesis satumst, un parādās augusta zvaigznes, iespējams, pat zvaigžņu lietus. Nu ir visīstākais...

 • Baltijas ceļa atceres diena

  Alūksnē, Lielā Ezera ielas skvērā, 23.augustā notiks Baltijas ceļa atcerei veltīts pasākums. Ierasts, ka, atceroties šo Latvijas neatkarības...

 • Uz salidojumu aicina Alūksnes bērnudārza audzēkņus

  Alūksniete Zigrīda Sināte aicina uz sirsnīgu satikšanos kādreizējā Alūksnes pilsētas 1.bērnudārza audzēkņus, kuriem viņa ir bijusi audzinātāja laika...

 • Meklējot sevī pateicīgu cilvēku

  Meklējot sevī pateicīgu cilvēku

  Svētki ir visnotaļ vienkārša padarīšana, ja skatāmies uz tiem, neiedziļinoties detaļās. Tas ir notikums, kurā kāda sabiedrības daļa tiek labi...

 • Nepilngadīgo noziedzība

  Likums paredz, ka bērniem vecumā no 14 līdz 18 gadiem par administratīviem pārkāpumiem primāri jāpiemēro audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi,...

 • Pilsēta jāsāk kopt jau pie robežas

  Paldies par jaukajiem un skaistajiem Alūksnes pilsētas svētkiem! Paldies visiem, kuri strādāja, lai svētki notiktu un izdotos! Alūksnes pilsēta ir...