Alūksnes vārds izskan Izraēlā

Otrreiz izbaudījušas vasaru un plus 30 grādu karstumu oktobrī, tuksneša un smilšaino kalnu skaistumu, Nāves jūras sāļumu, no starptautiska konkursa “Baltic and Israel Talents 2019” Tibērijā un Eilatā (Izraēla) ar bagātīgiem iespaidiem atgriezušās Kolberģa tautas nama bērnu vokālā ansambļa dalībnieces Elizabete Baldiņa, Tīna Sloģe un ansambļa vadītāja Inese Krūmiņa.
Solo dziedāšanas grupā Elizabete ieguva “Grand Prix”, bet Tīna – godpilno 2. vietu. Savukārt duets grupās saņēma “Grand Prix”.

Iegulda talanta attīstībā
Elizabetes mamma Jolanta Baldiņa stāsta, ka konkurss norisinās ilgāk nekā piecus gadus un tajā piedalās dalībnieki no Izraēlas, Krievijas un Baltijas valstīm. Bērni rāda savus talantus vokālajā mākslā, klasiskajā dejā, baletā, modernajā dejā, mūzikas instrumentu spēlē un citos. Konkurss notiek vairākās valstīs gan kultūras centros un skolās, gan uz prāmjiem “Romantika” un “Isabelle”, bet fināls vienmēr norisinās Izraēlā.
Ansambļa vadītāja I. Krūmiņa atklāj, ka uzaicinājums piedalīties šajā festivālā pirmoreiz saņemts jau pirms diviem gadiem. “Tad mēs vēl nebijām gatavas starptautiskam konkursam. Dalības maksa gan uz kuģa, gan finālā ir liela, tādēļ domu par piedalīšanos “nolikām maliņā”, jo vecākiem tādu līdzekļu nav. Kad pavasarī saņēmām Alūksnes novada pašvaldības apbalvojumu “Pagodinājums kultūrā” un naudas balvu, nolēmām to izmantot meiteņu talanta izkopšanai un dalībai konkursa “Baltic and Israel Talents 2019” pusfinālā, kas notika uz prāmja “Romantika”. Tajā meitenes ieguva I pakāpes diplomu un iekļuva finālā, tādēļ izmantojām iespēju aizbraukt, paskatīties, kā citā valstī rīko šādu konkursu un kādi ir konkurenti,” stāsta I. Krūmiņa.
“Mēs, vecāki, šo ideju ar prieku pieņēmām un esam pateicīgi Alūksnes novada pašvaldībai, Jaunalūksnes pagasta pārvaldei, Kolberģa tautas namam un Alūksnes mūzikas skolai par atbalstu,” saka J. Baldiņa, uzsverot, ka dalība konkursā sniedza iespēju parādīt ne tikai savu veikumu,  bet arī novērtēt, kādā līmenī ir meitenes starp citiem talantīgiem bērniem, kas veicas un pie kā jāstrādā. Tā bija iespēja arī iepazīt citu tautu kultūru, mentalitāti, veidot kontaktus.

Mērķtiecīga darba rezultāts
Viņa akcentē, ka meiteņu veiksmes ir ļoti ilga darba rezultāts. Elizabete un Tīna mērķtiecīgi apgūst vokālu no pusotra gada vecuma. Pirmie soļi tam likti jau Kolberģa bērnudārzā “Pūcīte”, kad ar viņām strādāja skolotājs Zigmārs Krūmiņš, un pirmo skatuves pieredzi un uzvaras abas piedzīvojušas Alūksnes mazo vokālistu konkursā “Cālis”. Uzsākot skolas gaitas, meitenes turpinājušas dziedātprasmes apgūšanu pie skolotājas I. Krūmiņas. Viss sācies ar solo dziedāšanu, vēlāk jau izveidojies saskanīgs duets. Pēdējos trīs gadus meitenes dzied trio, jo Elizabetei un Tīnai pievienojusies alūksniete Emīlija Liega Zālīte. Trio veiksmīgi sevi pierādījis konkursā “Balsis” un Dziesmu svētku laikā pērn piedalījies koncertā Vērmaņdārzā. Jāpiebilst, ka L. E. Zālīte šoreiz festivālā nepiedalījās, kaut ar labiem panākumiem startēja pusfinālā, jo laikā, kad norisinājās konkurss Izraēlā, bija devusies citā ceļojumā.
“Mēģinājumi notiek visu laiku. Darbs tiek ieguldīts regulāri, jo meitenes vienlaicīgi gatavojas dažādām aktivitātēm un konkursiem, tādēļ skolotāja plāno, kam konkrētajā brīdī jāpievērš lielāka uzmanība. Lai būtu rezultāts, jāstrādā visu laiku, jo meitenes aug, mainās balsis, izpildījuma sarežģītība, mainās klausītāju gaidas. Bērnam, kļūstot  pieaugušākam,  klausītājs lielu uzmanību pievērš izpildījuma kvalitātei. Domāju, ka meitenes to saprot un cenšas skolotājas iemācīto arī izpildīt,” teic J. Baldiņa.

Dziesmu izstāsta kā stāstu
I. Krūmiņa par savām audzēknēm saka: “Elizabetei un Tīnai patīk dziedāt, un tas ir jūtams. Izkopjot talantu un uzstājoties uz skatuves, ir svarīgi ne tikai nodziedāt dziesmu, bet izstāstīt stāstu tā, lai klausītājs caur viņām to saprastu. Vienu dziesmu katrs nodziedās savādāk. Mēs šo stāstu stāstām tā, kā mēs to saprotam. Meiteņu skatuves tēls top sadarbībā ar vecākiem. Kādas dziesmas dziedam, attiecīgi tādus tērpus šujam. Visa pamatā ir latviskums. Gan Elizabetei, gan Tīnai ir mērķis savu turpmāko dzīvi saistīt ar mūziku. Tādēļ mans uzdevums ir palīdzēt abām sevi pilnveidot tā, lai viņas var turpināt muzikālo karjeru jau augstākā pakāpē.”
Abas meitenes mācās arī Alūksnes mūzikas skolā, kur apgūst flautas spēli pie skolotājas Sarmītes Kubuliņas, tādēļ bieži vien priekšnesumus papildina ar šī mūzikas instrumenta skanējumu. Iespēju spēlēt flautu abas izmantoja arī ielu koncertos Eilatā.
Tīna un Elizabete atzīst, ka šajā braucienā un konkursā gūtā pieredze ir ļoti vērtīga. Abas  sadraudzējušās ar pārējiem konkursa dalībniekiem, īpaši kolektīviem no Latvijas. Kvintets no Tukuma mūzikas skolas brīnišķīgi muzicē uz klarnetēm, bet puiši Sandis un Eduards no Ventspils Jaunrades nama dzied un sadarbojas ar Latvijā atpazīstamiem mūziķiem. Pēc ielu koncerta Eilatā konkursa dalībnieki turpinājuši muzicēt un dziedāt latviešu dziesmas un izpelnījušies aplausus no garāmgājējiem tūristiem.

Iepazīst senas valsts vēsturi
Konkursa nedēļā Izraēlā alūksnietes iepazina arī dabu, arhitektūru, kultūrvēsturiskas vietas no Izraēlas ziemeļiem Tibērijā līdz pat dienvidu galapunktam Eilatā. Jāpiebilst, ka ekskursijas viņām bija kā dāvana no konkursa rīkotājas Ivonnas Jankelovičas, kura pirms sešiem gadiem no Latvijas pārcēlusies uz dzīvi Izraēlā un tur popularizē Latviju.  “Apskatījām Raudu mūri, Jordānas upi, peldējāmies Nāves jūrā. Izraēlā cilvēki ir ļoti atsaucīgi, visi vienmēr nāk pretī smaidīgi un reizēm pat var saņemt komplimentu no nepazīstama cilvēka. Man kā skolniecei ekskursijas Izraēlā bija ļoti izzinošas un noderīgas vēstures stundām. Iepazinu daudz jauna, un tas vienmēr paliks manā atmiņā,” iespaidos dalās Tīna.
Elizabete piebilst - Izraēlā ir tikai viens saldūdenes ezers, kurā arī peldējās. “Bijām baznīcā, kur atrodas Jēzus Kristus kaps. Mūs aizveda arī uz celtni, kur Jēzus Kristus ēda pēdējo maltīti. Peldējāmies Nāves jūrā. Tajā ir tik liela sāls koncentrācija, ka tu nevari papeldēt, jo tevi visu laiku ceļ uz augšu. Braucām uz Eilatu, peldējāmies gan baseinā, gan Sarkanajā jūrā. Kopā ar mammu apskatījām Eilatas vēstures muzeju,” stāsta Elizabete.

Jūt saikni ar Latviju
Savos vērojumos par Izraēlu dalās arī J. Baldiņa. “Ebreji ļoti mīl bērnus un dara visu, lai attīstītu viņu talantus, lai bērni no tā gūtu prieku. Zeme ir saulaina, un par spīti nemieriem cilvēki ir draudzīgi un atsaucīgi. Nedēļa paskrēja vēja spārniem, jo bija interesantu norišu pilna – ar mēģinājumiem, koncertiem, gatavošanos tiem, ekskursijām un dažiem prieka mirkļiem saulē un ūdenī. Lai arī bijām tālā zemē, vairākkārt sajutām saikni ar Latviju. Satikām ebrejus, kuri kādā dzīves posmā, pamatā 80. gadu beigās un 90. gados, pārcēlās uz dzīvi Izraēlā. Vairāki postpadomju republiku bijušie iedzīvotāji atpazina mūs kā Baltijas valstu pārstāvjus. Interesants notikums bija pludmalē, kad mūs negaidīti pasveicināja tūristi no Latvijas, jo mums mugurā bija krekliņi ar Alūksnes simboliku.
Paldies par doto iespēju braucienam un lai meitenes turpina strādāt, dodas arī uz citiem konkursiem, koncertiem. Darbs jāturpina, bet godīgi varam likt roku uz sirds un teikt, mēs iznesām Alūksnes vārdu pasaulē ar vārdiem skaisti, kvalitatīvi, emocionāli. Un par to jāteic vislielākais paldies mūsu skolotājai Inesei Krūmiņai,” saka J. Baldiņa.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē muzicēs Vjačeslavs Mitrohins

  Alūksnē muzicēs Vjačeslavs Mitrohins

  Piektdien, 22. novembrī pulksten 19.00 Alūksnes Kultūras centrā viesosies Vjačeslavs Mitrohins ar jaunu koncertprogrammu “Lai iet!”.Liepājas...

 • Dzimtas māja Uzvaras ielā 8 2

  Dzimtas māja Uzvaras ielā 8

  Ejot pa Uzvaras ielu, Alūksnes muzeja vēsturnieces Zandas Pavlovas uzmanību piesaistījusi dzīvojamā māja Nr. 8. Tās pamati izbūvēti no pamatīgiem...

 • Ne tikai profesija, bet arī dzīvesveids 8

  Ne tikai profesija, bet arī dzīvesveids

  Turpinās no 1. lappusesJau 17 gadus NBS Kājnieku skolas virsseržants Valdis Locāns ir pavadījis militārajā dienestā, lielākoties apmācot jaunos...

 • Viss atkarīgs no izpratnes

  No 2020. gada 1. janvāra daļā Latvijas pilsētu un novadu vairs nebūs spēkā aizliegums publiskās vietās atrasties ar atvērtu alkohola pudeli vai...

 • Kur palikuši soliņi?

  Kur palikuši soliņi?

  Lasītāji pamanījuši, ka ceļā uz Kolberģi, Pleskavas ielas malā, peldēšanās vietā “Zirgu dzirdinātava” vairs nav soliņu un atkritumu tvertņu. Viņi...

 • Galvassāpes jaunajā krustojumā

  Galvassāpes jaunajā krustojumā

  Jau iepriekš esam informējuši, ka Alūksnē mainīts galvenā ceļa virziens Latgales, Kanaviņu un Uzvaras ielu krustojumā. Līdz ar šīm pārmaiņām radušās...

 • “Kultūrvietai” pieteikta arī Ērmaņu muiža

  “Kultūrvietai” pieteikta arī Ērmaņu muiža

  Sabiedrisko mediju portāls “LSM.lv” turpina pieņemt pieteikumus “Kilograms kultūras” nominācijai “Kultūrvieta”, un raidījums “Kultūras ziņas” piedāvā...

 • Degvielas uzpildīšana 2

  Degvielas uzpildīšana

  1930. gadu  fotogrāfijās, kurās iemūžināta Pils iela, pie kādreizējās Odinsku mājas (tagad Pils iela 58) stūra redzams degvielas uzpildes sūknis....

 • Māju iekšpagalmu spožums un posts 8

  Māju iekšpagalmu spožums un posts

  Ja pilsētas ielas pamazām tiek sakārtotas, tad arvien krasāks kontrasts veidojas ar daudzdzīvokļu namu iekšpagalmiem, kuri daudzos gadījumos nav...