Alūksniešiem ir veselīgs dzīvesveids

Ingrīda Sniedze iesaka atvaļinājumā patiešām atpūsties un izbaudīt brīvo laiku.

Ingrīda Sniedze iesaka atvaļinājumā patiešām atpūsties un izbaudīt brīvo laiku
Vasara ir laiks, kad, priecājoties par karsto sauli, bezmērķīgo atpūtu un svaigajām peldēm tuvējā ūdenstilpē, bieži vien aizmirstam par pašu svarīgāko – savu veselību. Sabiedrības veselības aģentūras veselības veicināšanas koordinatore mūsu rajonā Ingrīda Sniedze atgādina, ka vasara ir laiks, kad par pašsajūtu aizmirst gan nevajadzētu.
Tagad daudz tiek runāts par veikaliem, kuros netiek ievērotas higiēnas normas.
Uz šo jautājumu nebūšu kompetenta atbildēt, jo to uzrauga pārtikas un veterinārais dienests. Tomēr gribētu vērst uzmanību uz pašiem pircējiem, jo tā ir viņu atbildība, kādu preci nopērk. Jau veikalā vajadzētu iegādājamo produktu apskatīt, nevis to darīt tikai mājās. Jā, protams, pēc tam kļūdu var labot un ar iebildumiem vērsties pie attiecīgajām instancēm.
Vajadzētu arī būt uzmanīgākiem ar uzglabāšanu. Produktus, kas ātri bojājas, piemēram, desu un pienu, izlietot tam paredzētajā termiņā un uzglabāt piemērotos apstākļos. Bieži vien mājās šos produktus neuzglabājam pareizi, atstājam uz plaukta siltumā, nevis ieliekam ledusskapī, kā prasīts uz iepakojuma. Tā jau ir paša pircēja atbildība. Arī pie manis nāk sūdzēties par produktiem, kas ātri sabojājušies, bet izrādījies, ka pats patērētājs nav to piemēroti uzglabājis. Atgādinu, ka vienmēr jāpaņem čeks par pirkumu, jo citādāk bojātās preces tirgotāju nevar saukt pie atbildības. Vienādus produktus pārdod daudzos veikalos, bet ir jāspēj pierādīt, ka šo sabojājušos pienu nopirku tieši šajā veikalā.
Vai ticat salātu mazgāšanai veikalos?
Neticu šim mītam. Man liekas, ka tas ir tāds reklāmas triks.
Veikalos uz piena produktu paciņām bieži tagad nākas lasīt, piemēram, "krējuma izstrādājums". Kāda ir atšķirība, un kas ir veselīgāks?
Krējumā ir tikai dzīvnieku izcelsmes tauki, bet krējuma izstrādājumā ir gan dzīvnieku izcelsmes, gan augu tauki. Tas, ko izvēlēties labāk, ir katra paša ziņā un ir atkarīgs no tā, kas garšo. Tomēr dietologi uzskata, ka labāk ēst vienas izcelsmes tauku produktus, nevis jaukt, tātad ieteicams labāk ēst krējumu, pienu vai sieru, nevis tā izstrādājumus. Tomēr arī šie izstrādājumi ir nekaitīgi un nav neveselīgi.
Sākusies grilēšanas sezona. Kam būtu jāpievērš uzmanība, grilējot gaļu?
Jebkurš jēls produkts ir pietiekami ilgi termiski jāapstrādā. Vajadzētu arī iegādāties svaigas jēlās izejvielas ar zināmiem gaļas izcelsmes dokumentiem – tas ir, pirkt veikalā, tirgū, kur redzam konkrētu ražotāju, nevis no kaimiņa, kas neatklāj, kur gaļu dabūjis. No nekvalitatīvas un nepietiekmi sagatavotas gaļas var saslimt ar salmonelozi, bet, ēdot nepietiekami termiski apstrādātu medījumu gaļu, - ar trihinelozi.
Noteikums, kas noteikti jāievēro, – jāmazgā rokas. Kad esam beiguši darboties ar jēlo gaļu, rokas noteikti ir jānomazgā. Daudzi to nedara un turpina cept ar nenotīrītām rokām, uz kurām var būt palikušas baktērijas no jēlās gaļas. Vispār cilvēkiem ir tendence nemazgāt rokas un, piemēram, atnākot no pilsētas, no darba, uzreiz ķeras pie ēšanas. Šis ir elementārākais slimību pārnēsāšanas ceļš.
Tagad ir kļuvis moderni ekskursiju laikā bērnus palaist uz vairākām stundām staigāt pa lielveikalu. Bērni iepērkas, visam kam pieskaras, iet uz tualeti un rokas nomazgā ļoti reti kurš, bet autobusā uzreiz ķeras pie ēdiena. Tajā pastaigā pa veikalu, manuprāt, var salasīt ļoti daudz slimību, bet izplatītākās ir dizentērija, A hepatīts, salmoneloze. Nekur jau nav uzrakstīts – "šī vieta ir netīra, es pārnēsāju slimību", tāpēc uzmanīgiem ir jābūt pašiem. Tūlīt arī bērni dosies uz Dziesmu un deju svētkiem, tāpēc gribu vecākiem atgādināt, lai iemāca bērniem nomazgāt rokas.
Vai ar mitrajām salvetēm rokas var attīrīt pietiekami?
Mitrajās salvetēs ir vienkāršs smaržūdens un tās mikrobus nevar nobeigt. Tas ir tāpat kā rokas mazgāt tikai ar ūdeni, bez ziepēm. Labāk vajadzētu lietot salvetes, kurās ir dezinfekcijas šķidrums, tādas salvetes var iegādāties aptiekās vai pie izplatītājiem.
Vai peldēšanās var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību?
Sabiedrības veselības aģentūra veic peldūdeņu kvalitātes monitoringu, tajā iekļautas arī septiņas Alūksnes rajona peldvietas un tajās visās ūdens kvalitāte atbilst normai un peldēties drīkst. Ikviens pārbaudēm var sekot līdzi, visa informācija ir aģentūras mājas lapā. Alūksnes rajonā tiek pārbaudītas trīs vietas Alūksnes ezerā, kā arī Dūņezers, Dzērves, Lukstu un Siseņa ezers.
Tomēr tik un tā būtu vērts būt uzmanīgiem un lielos apjomos ar peldūdeni neaizrīties, īpaši jāuzmana bērni. Tāpat arī jāievēro visi peldēšanās nosacījumi un drošība. Peldēties jau var visur, kur tam paredzētā vieta, bet nevar to darīt pārgalvīgi. Protams, vecākiem noteikti nevajadzētu bērnus laist peldēties vienus, kādam pieaugušajam klāt ir jābūt. Arī alkohols un peldēšanās nav savienojamas lietas, jo peldoties ir vajadzīga koordinācija.
Vairs tikai viena soļa attālumā ir Jāņu svinības, kas ir gan veselībai.
Viss ir jādara mēreni. Visu, kas cilvēkam patīk, var darīt un konkrētās tradīcijas var piekopt, ja vien to dara saprātīgi. Arī tradīcijas, lēkšana pāri ugunskuram un citas aktivitātes jādara mierīgi, nepārvērtējot savas spējas. Ir jāuzmanās arī no ērcēm. Tās var iegūt, ne tikai brienot pa zāli, bet var arī iepīt Jāņu ziedu vainagā.
Ēdiet mēreni! Būtu vērts padomāt, kādu produktu kombināciju ēdam – ēst labāk gaļu ar dārzeņiem, nevis ar maizi un tamlīdzīgi. Arī svētkos uzturs ir jāsabalansē.
Kā sevi pasargāt no karstuma?
-Jānēsā galvassega un nevajadzētu saulē uzturēties vairāk, kā organisms spēj paciest, kā arī jālieto daudz šķidruma, ieteicams, ūdeni. Nevajadzētu atklātā saulē uzturēties laikā no pulksten 11.00 līdz apmēram 16.00, jo šo laiku zinātnieki ir atzinuši par kaitīgāko. Organisms ir jāizjūt un attiecīgi jārīkojas. Bieži vien jaunieši sauļojas, cik tīk, iet arī uz solārijiem un dzīvo ar pārliecību, ka man jau nekas nenotiks. Bet tas ir risks iegūt ādas vēzi. Man ir pārliecība, ka daba mums radījusi baltu ādas krāsu, tāpēc, ievērojot dabas likumus, iedeguma vajag tik daudz, cik daba iedevusi. Organisms paņem tik, cik vajag, bet, ja gulšņājam un uzspiežam organismam šo sauli, tad paši arī atbildam par sekām.
Vai alūksnieši ir veselīgi?
Jā! Vismaz cenšas šo veselīgo dzīvesveidu piekopt. Alūksnē mums jau pati daba ir radīta veselīga – svaigs gaiss, vietas fiziskām aktivitātēm, pašu ekoloģiski tīri audzēta pārtika. Iespēju ir daudz, ir jābūt tikai pašam vēlmei to visu realizēt.
Vai izdodas šo veselīgo dzīvesveidu piekopt arī savā dzīvē?
Grūti, bet es cenšos. Cilvēkiem gribētu novēlēt būt optimistiem, vairāk smaidīt un dzīvi uztvert pozitīvi un dzīvot veselīgi. Vasarā vajadzētu būt fiziski aktīviem, iet peldēties, saņemt saules enerģijas starus un galvenais - atvaļinājumā patiešām atpūsties un izbaudīt šo brīvo laiku.

Citu datumu laikraksti

 • Zem Ķenča cepures

  „Kā lai šobrīd vienaldzīgi klusē, kā lai tādā brīdī projām iet, ja visapkārt Vecpiebalgas..” Ak, jā, nu sajaucu mazliet, sajaucu... tas jau bija...

 • Par valsts fondētām pensijām

  Saeimā 8.aprīlī pieņemti Ministru kabineta noteikumi nr. 248 „Grozījumi MK 2003.gada 27.maija noteikumos nr. 272 „Noteikumi par valsts fondēto...

 • Kur likt bērnu vasarā?

  Apes pašvaldība: lielas izmaksas, mazs pieprasījums.Apes pašvaldība: lielas izmaksas, mazs pieprasījums Visu jūliju vienīgā Apes pirmsskolas...

 • Ar smaidu

  Tualetē zelta zivtiņas Kāda Čančuņas pilsētas restorāna saimnieks nolēmis izdaiļot savu iestādi, tualetē iekārtojot akvāriju.Tualetē zelta...

 • Ar uguni un smagiem metamajiem

  Birokrātiem bieži pārmet atrašanos pārāk tālu no reālās dzīves, kas šim slānim ļauj palikt globālo pārtikas, degvielas un citu krīžu...

 • Klusais atbalsts

  Pret ko tikai cilvēks nav gatavs apdrošināties? Pret veselības problēmām, sarkanā gaiļa knābieniem, garnadžiem... Un pat pret pašrocīgiem...

 • Kopā dzied un smejas

  Kori „Ape” vieno jautras izdarības un atmiņā paliekoši piedzīvojumi.Kori "Ape" vieno jautras izdarības un atmiņā paliekoši piedzīvojumi "Mēs esam...

 • Visvairāk negadījumu notiek stāvlaukumos

  Ilmārs hamanis:” fotoradari krietni atvieglos policistu darbu, kā arī nepastāvēs korupcijas risks.Ilmārs hamanis:" fotoradari krietni atvieglos...

 • Zelta vērts gads

  Bērna gatavību skolai nosaka vairāki svarīgi faktori. Intelektuālā attīstība šajā sarakstā nebūt nav galvenā.Bērna gatavību skolai nosaka vairāki...