Ampīra vakars kolonnu un spoguļu gaismā

Piektdienas vakars Apes tautas namā pulcēja kuplu apmeklētāju pulku. Afišas vēstīja par divus gadsimtus sena stila - ampīra - noskaņām. Lieli un mazi apenieši gaidīja turpinājumu pērn redzētajam rokoko pasākumam.

Piektdienas vakars Apes tautas namā pulcēja kuplu apmeklētāju pulku. Afišas vēstīja par divus gadsimtus sena stila - ampīra - noskaņām. Lieli un mazi apenieši gaidīja turpinājumu pērn redzētajam rokoko pasākumam.
"Ejot cauri klasicismam, pārsteidz tā kulminācija - ampīrs, kas pazīstams arī kā Napoleona I stils," šā vēstures perioda iezīmes atklāja D.Ozoliņa Apes vidusskolas kultūrvēstures pasniedzēja Irēna Meistere.
Jaunais - labi aizmirsts vecais
"Pēc divus tūkstošus gadu ilga pārtraukuma atkal modē bija kolonnas - gan arhitektūrā, gan sieviešu tērpos. Cieņā bija Senās Grieķijas, Romas un Ēģiptes stils," tā šo laiku, kas ilga no 1804. līdz 1830. gadam, raksturoja kultūrvēstures skolotāja Dina Meistere.
Gatavojot šo pasākumu,
5. līdz 9.klašu skolēni zīmēja ampīra stila elementus. Projekta darbus par apģērbu gatavoja Linda, Sanita un Dita. Zāli rotāja ziedu pušķi, baldahīni un bērnu gatavoti grezni papīra spoguļi.
Kronēšanas ceremonijā Francijas valdnieks Napoleons (vai atpazināt datormācības skolotāju Jāni Loču?) paziņoja: "Visa vara pieder man!" Interesanti, ka Napoleona rīcības programmā bijusi naudas un izglītības sistēmas reforma, kā arī apvienotas Eiropas valsts izveidošana. Cik mūsdienīgi tas skan!
Apsveicinoties ar goddevīgajiem galminiekiem, valdnieks tos, kuri nepratās viņu pienācīgi pasveicināt, baidīja ar giljotīnu. Sevišķas skatītāju simpātijas izpelnījās mazais, nepilnus trīs gadus vecais Bruno, kurš apzinīgi tēloja troņmantnieku.
Tērpi un mūzika
Īpašās vietās zālē - grezni tērpti visdažādāko vecumu galminieki. Viņi savdabīgā modes skatē izrādīja tērpus un prasmi cēli kustēties, izpelnoties siltus skatītāju aplausus. Varbūt kāda no skatītājām šeit nolūkoja paraugu nākamvasaras saules cepurei, šallei vai somiņai?
Vizuālās mākslas skolotājas, sporta deju pulciņa pasniedzējas Guntas Liepiņas audzēkņi izpildīja svinīgu polonēzi un, vijoļu balsīm atskanot, graciozi aizvirpuļoja valsī. Bet mūzikas skolas audzēknes, madamoiselles Santa, divas Ilvas, divas Sandras, Undīne un Ilze - izpildīja tālaika mūziku, no kuras laikam vispazīstamākās ir Bēthovena "Elīzei" un "Mēnesnīcas sonāte".
Uz ekrāna tika projicēti šim laikam raksturīgi priekšmeti, arhitektūras pieminekļi, portreti, gleznas. Skatītājiem patika izteiksmīgais Franču revolūcijas atainojums "dzīvajā gleznā". "Marseljēzu", pateicoties skolotājai Gitai Lonskai, varējām dzirdēt īstā franču valodā.
Ampīrs - arī Latvijā
Bohēmisko galma dzīvi raksturoja Napoleona vārdi: "Lai man apkārt būtu Romas imperatoru greznība un krāšņums!" Ampīra laika saistību ar Latviju varēja just valdnieka sarunā ar Kurzemes hercoga atraitni Doroteju.
"Alūksnē pie parka esot bijuši ampīra stila vārti. Stāmerienas pili apmeklējot, tur redzējām ampīra stila krāsni, kolonnas un griestu rotājumus," atceras skolotāja Diāna Liepiņa.
Izjūt "no iekšpuses"
"Par šo laiku bijām mācījušies kultūrvēstures stundās, bet interesanti bija piedalīties un izjust vēsturi "no iekšpuses"," atzina Normunds, kurš piedalījies arī pērngada rokoko vakarā. Maksims gatavošanos pasākumam uzskata par lietderīgu laika pavadīšanas veidu. "Varbūt kaut ko no iepazītajiem arhitektūras elementiem varēšu kādreiz izgatavot pats," viņš saka.
Pasākuma noslēgumā ar pavasara puķēm un lieliem kliņģeriem D.Ozoliņa Apes vidusskolas kolektīvam un visiem dalībniekiem par ieguldīto darbu paldies teica Apes pilsētas domes kultūras, izglītības un vides komiteja.
Šis pasākums bija Daugavpils Pedagoģiskā institūta 3.kursa studentes G.Liepiņas kursa darbs. Skaistos tērpus laipni atvēlēja Valmieras teātris, bija darbs arī Apes šuvējām, iekārtot zāli palīdzēja Irīda Zvejniece.
Ko sagaidīsim nākamgad? "Tas būs kaut kas austrumniecisks," saka G.Liepiņa, aicinot visus piedalīties un atbalstīt šo jauko tradīciju.

Citu datumu laikraksti

 • “Baltā puķe” pulcē ilzenietes

  Ilzenes pagasta dāmu kluba “Baltā puķe” dalībnieces nākamajā nedēļā dosies uz Valmieras Drāmas teātri vērot izrādi “Sādžu dakteris”.Ilzenes pagasta...

 • Luterāņu draudze Apē vēlas celt baznīcu

  Aprīlī apritēs desmit gadi, kopš Apē darbojas evaņģēliski luteriskā draudze. Kopīgi nolemts, ka jubileju draudze plašāk atzīmēs vasarā, kad paredzēts...

 • Aicina nodot kaitīgos medikamentus

  Pēdējo dienu laikā ir konstatēti jauni saslimšanas gadījumi, ko izraisījusi Baltkrievijā ražotā medikamenta “Askofēns P” sērijas 010104 lietošana....

 • Nenožēlo nevienu dzīves mirkli

  Alūksniete Ausma Lietaviete šodien ir laimīga, ka dzīvo, var būt kopā ar tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem un ka viņiem klājas labi. Arī par to, ka nav...

 • Vai Einars Repše beidzis savu misiju Latvijā?

  Neviltotu prieku daudzos politiķos izraisīja Einara Repšes paziņojums, ka viņš atsakās no savas kandidatūras premjera amatam par labu Krišjānim...

 • Apbalvo čaklākos izplatītājus

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas skolēnus svētdien Rīgā apbalvoja kā vienus no čaklākajiem UNICEF atklātņu izplatītājiem.Ojāra Vācieša Gaujienas...