Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Andra diena - gada laimīgākā diena

30. novembrī vārdadienas svin Andreji, Andri un Andrievi. Mūsu senči uzskatīja, ka Andra jeb Andreja diena ir gada laimīgākā diena.

30. novembrī vārdadienas svin Andreji, Andri un Andrievi. Mūsu senči uzskatīja, ka Andra jeb Andreja diena ir gada laimīgākā diena.
Dažos novados ar Andra dienu beidzas veļu laiks, citos - sākas bluķa velšana. Turpinās Mārtiņos aizsāktie masku gājieni, kas ar izdarībām atnes mājām svētību un labklājību.
Andra dienas tradīcijas ir samērā jaunas, bet tās ātri kļuvušas populāras, it sevišķi jauniešu vidū, jo Andra diena saistās ar precību zīlēšanu. Zīlēšanas paņēmieni ir daudzveidīgi, katrs var atrast sev piemērotu. Lūk, daži no tiem! Meitas noada jaunu cimdu pāri, ne reizi neuzvelkot rokā. Vakarā liek pagalvī. Kas sapnī paņems cimdu, tas apprecēs. Vakarā jāizgriež no patīkama puiša biksēm poga. Trejdeviņas reizes ar to jāvelk pār gluži melna kaķa muguru, pēc tam poga jāpiešuj vecajā vietā. Tā iegūs šo puisi par vīru. Andreja vakarā jānovāra vistas ola, jāpārgriež gareniski uz pusēm un paslepus jānoliek iecerētajam pagalvī. Tā varēs to pielabināt sev.
Andra dienā ļaudis kauj gaili, sagrūž miežus un vāra ar cūkgaļu. Stāsta, ka šajā naktī piepildoties arī nosapņotie sapņi. Andra dienai ir saistība ar Katrīnas dienu (25.novembris - red.). Ja salst Katrīnā, tad Andreja dienā līst lietus, savukārt, ja Katrīnā ir atkusis, tad Andreja dienā sals.
30.novembrī vārdadienu svin arī Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Grūbe, kam savs vārds patīk. "Domāju, ka mani vecāki kopīgi nolēma dot man šādu vārdu. Droši vien gribēja latvisku vārdu. Rados man nav neviena Andra. Esmu pirmais. Līdz tam mūsu ģimenē valdīja tradīcija, ka puikām deva vectēva vārdu. Man tēvs ir Kārlis, arī viņa vectēvs bija Kārlis. Savukārt mans vectēvs bija Jānis, pirms vēlvienas paaudzes arī bija Jānis. Tātad man vajadzēja būt Jānim, bet ir lauzta šī tradīcija," saka A.Grūbe.
Ar vārdu Andris ir apmierināts. "Šis ir skanīgs un populārs vārds, tikai ārzemniekiem ir grūti to izrunāt," saka A.Grūbe. Viņš Andra dienu saista ar mīlestību, precībām, zīlēšanu, tomēr pats ar šādām lietām jaunībā nav nodarbojies. Domā, ka arī viņa sieva nav viņu šādā veidā pielabinājusi. "Šī diena ir domāta jaunām meitām un puišiem," piebilst Andris.
Jautāts par vārdadienas svinībām, Andris atzīst, ka tās vienmēr izvēršas jaukas. "Parasti iznāk svinēt vairākās kārtās. Ar darba kolēģiem pasēžam un iedzeram kafiju. Vienā dienā brauc ciemos brālis Raimonds ar manu krustdēlu, citā - bērni un mazbērni. Svinēt sanāk gandrīz trīs dienas," smej A.Grūbe.
Vārdadienā priekšsēdētāja vietnieks saņem praktiskas dāvanas - lietas, kas noder ikdienā. Gaviļnieks atzīst, ka skaistākais vārdadienā ir tas, ka vari satikties ar tuviniekiem, bet pats galvenais, ka tevi atceras.
"Ja salīdzina vārdadienas svinības tagad un bērnībā, jāsaka, ka bērnībā vairāk uzmanības veltījām tradīcijām. Atceros Andreja dienas gaili un visas izdarības. Tagad pietrūkst laika, lai koptu šīs tradīcijas," nožēlo Andris, piebilstot, ka aizejot pensijā būs vairāk laika, tad varēs sākt atjaunot tradīcijas.

Citu datumu laikraksti

 • Eiropas Savienība dod, nevis lūdz paņemt

  Līdz šā gada 31. decembrim ikvienam lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kuras platība ir vismaz viens hektārs, apstrādātājam ir iespējams veikt...

 • Policija informē

  Sabojā dzērienu automātu. Alūksnē, Ezera ielā, sporta zālē sabojāts dzērienu automāts. Policijā iesniegums par to saņemts 25.novembrī.Sabojā dzērienu...

 • Policija meklē

  Alūksnes rajona policijas pārvalde meklē bez vēsts pazudušo Antonu Rengeli (personas kods 051052-12652), kurš pazudis 2003.gada 12.novembrī.Alūksnes...

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  O.Vācieša jubileja. 29.novembrī pulksten 15.00 Alūksnes rajona Trapenes kultūras namā - O. Vācieša atceres pasākumi.O.Vācieša jubileja - 29.novembrī...

 • Var iepazīties ar Tibetas mākslu

  Ārzemju mākslas muzejā Rīgā līdz nākamā gada 18.janvārim var aplūkot izstādi "Tibetas māksla Ķīnā".Ārzemju mākslas muzejā Rīgā līdz nākamā gada...

 • Latvijas rasols ir Ginesa rekordu grāmatā!

  "Lielāko rasolu, kura svars bija 3277 kg, savā 10 gadu jubilejā pagatavoja uzņēmums Spilva (Latvija) 2002. gada 1. septembrī starptautiskajā izstāžu...