Andris Šķēle un “labējo” uzvara

Līdz ar adventes iestāšanos arī valdības veidošanas procesā ir panākumi. Pagājušajā nedēļā noskaidrojās, ka jaunās valdības galva būs Aigars Kalvītis.

Līdz ar adventes iestāšanos arī valdības veidošanas procesā ir panākumi. Pagājušajā nedēļā noskaidrojās, ka jaunās valdības galva būs Aigars Kalvītis. Viņa valdību veidos visas piecas Saeimā pārstāvētās politiski labējās partijas. Vai ir iestājies labējo politisko spēku absolūtisma periods Saeimā?
Prezidentes Vairas Vīķes - Freibergas izvēle par nākamās valdības vadītāju nebija ilgi jāgaida. Kā paredzēja vairākums politikas zinātāju, viņa deva priekšroku Tautas partijas (TP) nominētajam kandidātam A.Kalvītim. Iespējams, ka prezidentes izvēli ietekmēja politiskā pieredze, kuras A.Kalvītim ir vairāk nekā viņa oponentam no "Jaunā laika" (JL) Krišjānim Kariņam. Turklāt ir tikai loģiski, ka priekšroka jaunās valdības veidošanā ir TP, kurai vēl šajā Saeimas sasaukumā šāda iespēja nav bijusi. TP atšķirībā no JL nav vērojamas iekšējās pretrunas, kas ietekmē arī partijas darbu valdībā.
Andris Šķēle atgriežas
Šobrīd TP ir lielas izredzes vadīt Latvijas valdību. Atminēsimies, ka līdz šim premjera krēslu aizņēma tikai A.Šķēle. Interesanti, ka viņš, iespējams, atgriezīsies aktīvajā politikā, jo ir nominēts kā jaunās valdības veselības ministrs. A.Šķēlem piedēvē fantastiskas spējas noregulēt krīzes situācijas. Veselības joma šobrīd ir lielākais sāpju bērns jaunajai valdībai. TP "tēva" pēdējā laika lielākais oponents Einars Repše vēlas ieņemt aizsardzības ministra posteni jaunveidojamajā Ministru kabinetā. Laikam aizraušanās ar aviāciju un vēlme komandēt liek meklēt atbilstošu ministra portfeli. Šajā situācijā A.Kalvītim būs jācenšas, lai nepieļautu abu politisko personāliju sadursmes, lai gan viņu darbības jomas būs visai atšķirīgas, tādēļ nebūs acīmredzamu iemeslu, kur sadurties abu politiķu uzskatiem.
A.Kalvītis ir pietiekami pieredzējis politiķis, lai panāktu, ka Saeima apstiprina jaunizveidoto valdību. Domāju, ka A.Šķēles iespējamā atgriešanās politikā vēl vairāk nostiprinās TP pozīcijas valdībā, kā arī valdību kopumā. Iespējams, ka A.Šķēle kļūs par sava veida "pelēko kardinālu", kurš ne tikai reformēs veselības aprūpes jomu, bet ietekmēs arī valdības kopējo darbu. Var rasties pat situācija, ka patiesais valdības vadītājs ir A.Šķēle, nevis prezidentes izvēlētais A.Kalvītis. Atcerēsimies, ka ar A.Šķēli, kaut viņš bija aizgājis no aktīvās politikas, vēlējās apspriesties gan premjers E.Repše, gan Indulis Emsis, tādēļ TP dibinātāja ietekme Latvijas politikā ir nenoliedzama.
Ilgi gaidītais labējais vairākums
Šobrīd valdības veidošanā iesaistījušās visas piecas politiski labējās Saeimas partijas. Tādējādi daudzu politiķu piesauktais optimālais labējais vairākums grasās īstenoties dzīvē. Lai gan vienošanās nav vēl panākta. Viss liecina, ka kreisās politiskās partijas Saeimā gaida grūti laiki. Ja I.Emša valdības darbību kaut cik varēja ietekmēt Tautas Saskaņas partija (TSP) vai citi "kreisie", tad tagad tas izskatās utopiski. Pie šāda spēku sadalījuma parlamentā kreisajam politiskajam flangam nav gandrīz nekādu iespēju ietekmēt jaunveidojamās valdības darbu. Vai Saeimā briest labējo spēku diktatūra? Par to jāšaubās, jo līdz šim labējās partijas nav pierādījušas, ka ilgstoši varētu sadarboties vienā valdībā. Atjaunotās Latvijas Saeimā visu laiku ir valdījušas labējās partijas, tādēļ nekas nemainās, tagad opozīcijas jēdziens būs piesaistīts tikai un vienīgi kreisajam politiskajam flangam.
Ja jauno valdību apstiprinās, labējo partiju izredzes pašvaldību vēlēšanās palielināsies, īpaši, ja sabiedrība redzēs, ka veselības aprūpes problēmas risinās. Turpretī nez vai vēlētājs balsos par "bezzobainu" opozīciju, kuras ietekme valsts politikā līdzinās nullei. Atcerēsimies, ka pat līdz šim kreisās opozīcijas inspirētie pasākumi ir bijuši bez panākumiem, kaut vai visiem zināmās skolu reformas pretinieku akcijas. Ja Rīgā un Latgalē kreisajiem vēl ir kādas izredzes, tad valstiskā līmenī šobrīd šo politisko spēku ietekme arvien samazinās.
Braukt vai nebraukt, tāds ir jautājums
Kā ierasts, Krievijas prezidents Vladimirs Putins uz 9.maija jeb Uzvaras dienas svinībām Maskavā ir ielūdzis daudzu pasaules valstu "galvas". Ielūgto vidū ir arī Latvijas prezidente V.Vīķe - Freiberga. Iepriekšējos gados Latvijas vadītāji nav devušies uz Maskavu, lai atzīmētu uzvaras gadadienu pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Tomēr šobrīd vērojamas zīmes, ka Latvijas un Krievijas attiecības varētu uzlaboties. Pagājušajā nedēļā mūsu prezidente paziņoja, ka būtu nepieciešams beidzot ratificēt Minoritāšu konvenciju, ko līdz šīm atteicās darīt Latvijas labējās valdības. Ja Saeima atbalstīs šo konvenciju, tad Krievijai būs mazāk ieganstu mūsu valdībai pārmest krievu valodā runājošo diskrimināciju Latvijā.
Otrā pasaules kara beigas daudziem Latvijas iedzīvotājiem bija tikai vienu šausmu beigas un citu šausmu sākums, tādēļ attieksme pret 9.maiju ir pretrunīga. Lai gan Uzvaras dienas parādēs Maskavā vairs neplīvo neskaitāmi zvaigžņoti un sarkani karogi, tomēr atmiņas par tiem vēl nav gaisušas. Neņemot vērā to, ka zvaigzni nomainījis divgalvainais ērglis, Latvija joprojām paliek neliela valstiņa pie Baltijas jūras ar visām no tā izrietošajām sekām. Domāju, ka Latvijas valstiskās interesēs ir rīkoties atbilstoši ES kopējai nostājai pret Uzvaras dienas svinībām Krievijā, kas vēl nav skaidri formulēta. Ne tādēļ, ka Latvijai nav savas nostājas, bet tādēļ, ka Latvija ir ES dalībvalsts.

Citu datumu laikraksti

 • Desmit jaunieši saņem Latvijas pilsonību

  Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās.Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās Alūksnes rajona...

 • Vidusskolā būs integrētā nedēļa

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā projektā “Comenius” 1. līdz 4.klasei risināsies integrētā nedēļa “Pasaka par Zaļo karaļvalsti”.Ojāra Vācieša...

 • Pirmo reizi tiksies rajona dāmu klubiņi

  Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu klubiņiem būs kopīgs pasākums, ko rīkos Kolberģa dāmu klubiņš “Ciemos pie Benitas”.Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu...

 • Laimi saskata lietu kārtībā

  Apeniete Diāna Liepiņa spriež, ka nevar būt neapmierināta ar savu dzīvi. Pasaule ir nedaudz iepazīta, arī cilvēki gan šajā pusē, gan citos...

 • 18.novembris kļūst arvien populārāks

  Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk...

 • Būs rajona olimpiāde angļu valodā

  Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona angļu valodas olimpiāde 8., 11. un 12.klašu audzēkņiem.Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona...