Ap Jāņiem svin trīskāršus svētkus

Apes arodvidusskolas direktoram Jānim Popam laiks ap Jāņiem ir trīskārši svētki - dzimšanas diena, vārdadiena un iepazīšanās diena ar sievu Astru.

Apes arodvidusskolas direktoram Jānim Popam laiks ap Jāņiem ir trīskārši svētki - dzimšanas diena, vārdadiena un iepazīšanās diena ar sievu Astru.
Pedagogs lepojas, ka arī vectēvam vārds ir bijis Jānis. "Mans tēvs ir Jāņa dēls. Arī mamma un vecmamma ir Jāņa meitas, tādēļ tas likumsakarīgi, ka arī man dots tāds vārds. Man patīk sava vārdadiena, jo tad priecājas visa Latvija. Neteiktu, ka esmu liels līgotājs. Kad pirms daudziem gadiem strādāju internacionālā kolektīvā, nedod Dievs, ja kāds neieradās darbā 24.vai 25.jūnijā. Es vienmēr biju darbā, lai arī svinēju savus svētkus. Ar savu sievu Astru iepazinos tieši Līgovakarā - zaļumballē, kas notika netālu no Carnikavas. Toreiz, studentu grupa, braucām turp Jāņos līgot," stāsta J.Pops.
Šā gada 19.jūnijā viņš svinēja 60 gadu jubileju. Gaviļnieks atzīst, ka sasniegtajam gadu slieksnim nespēj noticēt. "Arī daudzi paziņas netic, ka mans gadu jau tik daudz. Laikam būs vien pašam jānotic, ka tā tas ir, lai arī citi netic," saka J.Pops.
J.Pops ir Apes cilvēks. Dzimtajā pilsētā absolvējis vidusskolu 1962.gadā. Viņš smej, ka tikai pa pusei ir pedagogs, jo savulaik apguvis inženiera - mehāniķa profesiju ražošanas procesa automatizācijā un mehanizācijā. Pēc Politehniskā institūta absolvēšanas viņam piedāvāja iestāties institūtā aspirantūrā.
"Tā es kļuvu par pedagogu. Institūtā nostrādāju apmēram desmit gadus un pasniedzu tikai tehniskos mācību priekšmetus. Liela daļa dzīves ir pagājusi Rīgā - no 1962. līdz 1996.gadam. Dzimtajā pusē atgriezos, kad Latvijā sākās īpašumu atgūšanas process," stāsta J.Pops.
Ar absolventiem tiekas kā draugi
Devīto gadu J.Pops ir Apes arodskolas direktors. Audzēkņiem viņš māca "politiku un tiesības". J.Pops neslēpj, ka profesionālajā mācību iestādē tagad ir grūti strādāt. "Tas nav tas pats, kas darbs ar studentiem, kuri skaidri zina savus mērķus un vēlmes. Šeit ir citādāk. Īpaši tagad, kad Latvijā izglītības sistēma daļēji ir devalvējusies un visvairāk - pamatizglītība. Sekas varam redzēt, jo vairāki tūkstoši Latvijas skolēnu šogad nesaņems pamatizglītības dokumentu slikto sekmju dēļ," saka J.Pops.
Viņš uzsver, ka pašlaik arodskolā vairs nav pieprasītas tādas profesijas kā lauku māju saimnieces, zemkopji, lopkopji un mācīti lauku strādnieki. Tagad skolā var apgūt akreditētas programmas, ko pasniedz kvalificēti pedagogi.
"Ir prieks, ja kādu audzēkņu grupu skolā varam izskolot no pirmās mācību dienas līdz izlaidumam. Gada noslēgumā varam izvērtēt gan ieguvumus, gan zaudējumus - atskaitīto audzēkņu skaitu. Patīkami, ka tieši pēdējos kursos izveidojas draudzīgas attiecības starp pedagogiem un audzēkņiem. Nereti absolventi mūs apciemo, tad jau tiekamies kā draugi. Organizējam pirmkursniekiem ekskursijas pa Api un Alūksnes rajonu, lai viņi iepazītu mūsu puses skaistumu un vidi, kurā viņiem vajadzēs pavadīt vairākus gadus," norāda J.Pops. Viņš lepojas, ka skolas audzēkņiem ir labi sasniegumi sportā un pašdarbībā. Jūnijā tradicionālo Zemes svētku laikā skolas deju kopa saņēma I pakāpes diplomu, tā bija vienīgā arodvidusskola, kas guva tik augstu vērtējumu.
Cenšas iet līdzi laikam
J.Pops nenoliedz, ka būt direktoram nav viegli. "Pirms kāda laika mūsu skolā bija sapulcējušies kādreizējie tās direktori. Viens no viņiem teica, ka mūsdienās direktoram strādāt ir ļoti grūti. Galvenokārt to var skaidrot ar finansējuma trūkumu, lai īstenotu visas prasības, kas noteiktas izglītības iestādei. Turklāt pedagogiem ir jābūt izglītotākiem, atraisītākiem nekā agrāk un stundās jāpielieto modernās tehnoloģijas. Skolotājam ir vismaz jācenšas tik līdzi šīm izmaiņām mācību programmās," uzskata J.Pops. Viņš atzīst, ka arī pašam ir grūti to īstenot, bet pamazām tas izdodas.
"Skolā uzņemam bērnus, kam reizēm nav pat 16 gadu, bet viņi cenšas sevi izrādīt negatīvi. Piemēram, salaužot inventāru. Skumji, ka daļa jauniešu neciena citu darbu," saka J.Pops.
Ir liels ceļotājs
J.Pops sevi dēvē par cilvēku, kuram laiks ir deficīts, tomēr atrod arī brīvbrīžus. Tajos viņš labprāt sakopj saimniecības "Rušķi" apkārtni 35 hektāru platībā. Tā viņam ir no vecmāmiņas mantota māja. J.Pops ir saimniecisks vīrietis, kam patīk ne tikai labiekārtot apkārtni, bet arī remontēt savu un meitas automašīnu, traktortehniku. Netālu no dzīvojamās mājas viņš ir izracis dīķi. Pie tā Brāļu kapu komiteja ir uzlikusi piemiņas akmeni Rušķu kaujas vietā, jo tur savulaik ir risinājušās brīvības cīņas, un četri cīnītāji gājuši bojā.
Brīvajā laikā skolas direktors labprāt ceļo. Ir bijis Āzijā Sinaja pussalā un Āfrikā Kairā, Anglijā, Ungārijā, Čehijā un citviet. J.Pops ir devies arī vairākos ārzemju braucienos, kas saistīti ar darbu, piemēram, bijis Grieķijā un Šveicē. Viņš uzskata, ka ceļot ir vērtīgi, jo tā ir iespēja iepazīt citas valstis un vērot, cik sakopta vide ir tur. "Pēc atgriešanās ar citādāku skatienu veramies uz savu zemīti un cenšamies ieviest patīkamas pārmaiņas," apgalvo pedagogs.
Ir dzimtās puses patriots
Viņš atzīst, ka nebaidās ne no kāda darba tāpat kā sieva Astra. "Mani var ātri aizkaitināt dažādas nebūšanas vai rupji pāridarījumi, bet ļaunu prātu uz citiem ilgi nespēju turēt. Man vienmēr ir patikusi matemātika, bet cilvēks pēc dabas ir slinks. Tāpēc arī izvēlējos arodu, kas saistīts ar automatizāciju. Man ir viena ļoti mīļa studentu grupa no Politehniskā institūta laikiem, jo tos studentus es mācīju no pirmās studiju dienas līdz izlaidumam. Ar viņiem uzturu kontaktus joprojām. Abi ar sievu esam lūgti arī par vedējiem viņu kāzās. Starp šiem studentiem ir daudzu firmu vadītāji, kas man skolai ir palīdzējuši šo to iegādāties lētāk, arī Priekuļu tehnikuma direktors," norāda J.Pops.
Viņš ir savas dzimtās puses patriots. J.Pops ir sakrājis daudz vēsturisku materiālu par Alūksnes rajonu. "Esmu atradis informāciju, ka pie Rumpāniem Apes pusē savulaik ir bijusi pat trīs balles liela zemestrīce. To man pastāstīja krusttēvs, kas šādu informāciju guvis no sava tēva. Viņa tēvs agri no rīta ir nācis no dzirnavām, zemē bijušas redzamas plaisas. Diemžēl nav zināms, kurā laikā tas bijis. Arī pierādīt to nevar, tomēr ir iespējams, ka šajā pusē ir seismiski aktīva zona," saka J.Pops.
J.Popa sieva Astra arī ir pedagoģe. Jaunākā meita Sandra ir absolvējusi Tehniskās universitātes Ķīmijas fakultāti, kur ieguva diplomu vides inženierzinībās. Pašlaik viņa strādā Valsts vides ekspertīžu centrā par eksperti. Savukārt vecākajai meitai Ivetai ir augstākā izglītība ekonomikā. J.Pops lepojas arī ar mazdēliem Mārtiņu un Reini.

Citu datumu laikraksti

 • Asinis nodevis 108 reizes

  Alūksnietis Aleksandrs Filatovs nākamnedēļ saņems Veselības ministra Rinalda Muciņa parakstītu Atzinības rakstu, jo ir Alūksnes rajona donors, kas...

 • Kļūdu labojums

  10.jūnija laikraksta informācijā „Vienīgā skola valstī saņem ASV atbalstu” nepareizi minēts, ka remontdarbiem Alūksnes sākumskolā paredzēti 3 miljoni...

 • Cilvēkiem palīdz nedomājot

  Alūksnietis Māris Voskis ir pārliecināts, ka ir jāpalīdz cilvēkiem, tādēļ arī viņš ir izvēlējies būt donors.Alūksnietis Māris Voskis ir pārliecināts,...

 • Spēj pierādīt, ka dzīvība ir stiprāka par nāvi

  Alūksnietei Edītei Baltiņai visa dzīve ir liels un smags pārbaudījums. Patiesībā tas veidojas no nepārtrauktiem sāpīgiem pārdzīvojumiem, kas palaikam...

 • Viesosies vācu tūristu grupa

  Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejs saņēmis vēstuli par 20 vācu tūristu grupas ierašanos 21.jūnijā.Alūksnes Novadpētniecības un mākslas...

 • Rajona skolotājus nesveiks

  Starp pedagogiem, kurus par radošu, ilgstošu un veiksmīgu darbu ar Goda rakstiem un naudas balvām suminās Izglītības un zinātnes ministrija, diemžēl...