Apē dibina teātra studiju “Prieks”

Pēc Apes pilsētas jaunietes Zanes Lejnieces-Puķes iniciatīvas kopš 13.septembra Apē darbojas teātra studija “Prieks”. Pateicoties Zanei, kura nesen atgriezusies bērnības mājās Apē, jauniešiem tagad ir iespēja attīstīt savu aktiermākslu. Jau top pirmais Ziemassvētku iestudējums.

Atgriežas Apē
Z.Lejniece-Puķe dzimusi Jelgavā, bet līdz 9.klasei dzīvojusi Apē. Pēc pamatskolas beigšanas devusies uz galvaspilsētu. Rīgā jauniete dzīvojusi pie mammas, mācījusies Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā. “Tā kā mana mamma ir ārste, aizgāju uz ķīmiķiem, pusgadu nomācījos, bet sapratu, ka tas nav mans aicinājums. Tad pusgadu nogaidīju, iestājos deju skolā, kur arī nomācījos pusgadu, bet arī tas tomēr nebija mans aicinājums. Tad atradu savu nišu – teātri. Beidzu Rīgas Dramaturgu teātrī režijas un aktiermeistarības studijas. Rīgā mācību laikā esmu spēlējusi trīs izrādēs, kā arī esmu filmējusies dažādās filmās, piemēram, “Melānijas hronikā”, “Nameja gredzenā”, “Billē”, “Sātana līgavā” un citās. Vēl esmu beigusi Ekonomikas un kultūras augstskolu, kur studēju kultūras menedžmentu. Rīgā sešus gadus strādāju par pasākumu organizatori, kas ir mana joma. Tolaik strādāju nodibinājumā “Rīga 2014”, biju arī brīvprātīgo vadītāja,” stāsta 27 gadus vecā apeniete.
Kā grandiozāko savu organizēto pasākumu Zane nosauc “Rīgas svētku deju festivālu 2012” Ķīpsalā, kur 11. novembra krastmalā bijusi deju skatuve un jaunieši sacentās par labāko deju. Organizatoriskajos jautājumos viņai palīdzējis diriģents Ints Teterovskis.
Tā kā Zane mīl dabu, pirms nepilna gada viņa nolēmusi atgriezties savās bērnības mājās Apē.

Darbs - Igaunijā, teātris - Apē
Šobrīd Zane dzīvo Apē un kopš marta strādā Igaunijā. “Strādāju kokzāģētavā, pakoju dēļus. Apē ar darbavietām ir tā, kā ir. Jā, var strādāta veikalā, bet tas mani nesaista. Stundas ir ļoti garas un slodze arī. Tāpat, nenoliedzami, Igaunijā atalgojums ir citādāks. Turklāt darbs ir tikai 20 minūšu attālumā no Apes. Darbā visu laiku esi kustībā. Man ieteica, vai nevēlos tur strādāt. Un kāpēc gan ne? Darbs paliek darbs. Kolektīvs arī labs, tas priecē. Turklāt liela daļa Apes iedzīvotāju strādā šajā firmā, kā arī cilvēki no Alūksnes. Neņemot vērā pamatdarbu, izdomāju, ka arī brīvajā laikā Apē vajag sākt darboties savā jomā. Piemēram, kad es mācījos Apes vidusskolā, nebija tik daudz pulciņu un iespēju jauniešiem. Tagad ir daudz plašāks nodarbību piedāvājums. Skolas laikā arī vēlējos piedalīties teātra pulciņā, taču šeit tādas iespējas nebija. Tagad Apē izveidota teātra studija “Prieks”,” stāsta Zane.
Teātra studiju var apmeklēt ikviena vecuma cilvēks, kurš sirdī jūt aicinājumu pēc teātra, ar mērķi atpūsties no ikdienas rutīnas, izveidot labas komunikācijas prasmes un trenēt publiskās uzstāšanās spējas. Sadarbojoties ar Apes tautas nama vadību, teātra studijas “Prieks” nodarbības notiek Apes tautas nama lielajā zālē četras reizes mēnesī. Nodarbības vada un režisē Z.Lejniece-Puķe.

Būs pirmais iestudējums
Šobrīd nodarbībās notiek aktīvi mēģinājumi, jo teātra aktieri uz Ziemassvētkiem cītīgi iestudē savu pirmo teātra izrādi jeb Ziemassvētku iestudējumu “Rūķa darbi”. Iestudējums ir sarakstīts tieši teātra studijai “Prieks”, sadarbojoties ar Apes novada jaunatnes lietu speciālisti Klintu Bernarti, kura ir iestudējuma autore. Iestudējumā iesaistīti desmit aktieri, kuri attēlos gan rūķus, gan meža zvērus, gan sniegpārsliņas. Izrādes ģenerālmēģinājums plānots pirms došanās Ziemassvētku brīvdienās D.Ozoliņa Apes vidusskolas zālē - vidusskolas un pirmsskolas izglītības iestādes “Vāverīte” audzēkņiem. Savukārt Ziemassvētku iestudējums plašākai auditorijai tiks parādīts 16.decembrī Apes tautas namā. “Galvenajā lomā ir rūķis Sandro, kurš gatavojas Ziemassvētkiem, bet viņš īsti nezina, kā to darīt, tāpēc viņš dodas uz mežu pastaigā, satiek tur meža zvērus, sniegpārsliņas un lūdz padomus,” ieskatu sniedz režisore.

Plāno nākamā gada izrādes
Vadītāja stāsta, ka arī nākamajam gadam jau ir pieteikušies divdesmit dalībnieki. Nākamajam gadam plānā jau ir Zanes rakstīta izrāde divu stundu garumā. “Esmu pārsteigta, ka tik daudz bērnu iesaistās! Jaunieši ir priecīgi arī pēc nodarbībām, un tad jau rodas gandarījums, ko saņemu es. Teātris pats par sevi ir laba laika pavadīšana, tas attīsta komunikācijas spējas, tāpat arī attīsta uzstāšanos pēc tam skolā. Jāpiebilst, ka mūsu dialekts piedod odziņu izrādēm. Piemēram, lapsa Ziemassvētku iestudējumā ir perfekta ar savu izrunu. Tāpat ilgi meklējām rūķi Sandro un atradām. Šī loma ir kā radīta viņai! Visas lomas ir īpaši piemeklētas un kā radītas katram tēlam. Mums ir arī vismazākā sniegpārsliņa – tikai sešus gadus veca, bet lieliska aktrise! Visi cenšas, un viņiem tiešām ir potenciāls. Teātra studijas standarta nodarbību plānā ir paredzēti iesildošie vingrinājumi, teorija, improvizācija un iestudējumu gatavošana,” saka Z.Lejniece-Puķe.

Teātrī visi ir draugi
Šobrīd mēģinājumi ilgst divas stundas: pirmo stundu ir iesildošie vingrinājumi un otro stundu jaunieši gatavojas Ziemassvētku iestudējumam. “Manuprāt, ar bērniem ir vieglāk strādāt, viņi nāk uz nodarbībām, savukārt viņus grūtāk ir savaldīt. Taču pieaugušajiem ir grūtāk atnākt un iemācīties tekstus. Nenoliegšu, varbūt šad tad esmu arī stinga, bet bez tā rezultāts nav sasniedzams. Jābūt stingram un jaukam reizē. Tajā pašā laikā man ir jocīgi, ja mani uzrunā par skolotāju vai uzrunā uz “jūs”. Man labāk patīk, ja mani uzrunā uz “tu”. “Jūs” - tas ir sveši. Arī man mācīja, ka teātrī mēs visi esam draugi. Tāpēc ir vienkārši “tu, Zane!”,” saka apeniete.
Apes teātra studijas vadītāja novēl, lai šis adventes laiks ikvienam ir mierpilns, jauks un svētīgs, lai Ziemassvētki ir gaiši un balti, lai ar jauno gadu būtu uzkrātas visas pozitīvās emocijas jaunajiem studijas darbiem!

— Teksts: Loreta Jargane

Citu datumu laikraksti

 • Karstais temats

  Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

 • Laiks labdarībai

  Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

 • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

  Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...

 • Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Sociālo lietu pārvaldei atkal jāmeklē vadītājs

  Alūksnes novada pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Evija Švalbe pašvaldībā vērsusies ar iesniegumu par darba attiecību izbeigšanu....

 • Godina pagasta iedzīvotājus 6

  Godina pagasta iedzīvotājus

  Latvijas simtgadē Alūksnes un Apes pilsētās un pagastos norisinājās dažādi svinīgi pasākumi. Arī Jaunalūksnes pagastā, Kolberģī, tika ieskandināti...

 • Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem 3

  Liepnā lepojas ar saviem cilvēkiem

  Ar skanīgām dziesmām, siltiem vārdiem un patīkamu atmosfēru arī Liepnā izskanēja Latvijas simtgades svētki. Pasākumā “Manai Latvijai 100” Liepnas...