Apē tradicionāli svin Meteņdienu

Apē vakar svinēja Meteņdienu. Tajā tradicionāli notiek deju kolektīvu sadancis, uz to apeniešu “Metenītis” bija aicinājis Jaunannas un Malienas pamatskolas deju kolektīvu.

Apē vakar svinēja Meteņdienu. Tajā tradicionāli notiek deju kolektīvu sadancis, uz to apeniešu "Metenītis" bija aicinājis Jaunannas un Malienas pamatskolas deju kolektīvu.
"Tradīciju veido deju kolektīvs "Metenis", tam februārī aprit desmit gadi. Pērn "Skandinieki" mums ierādīja, kā Meteņdiena svinama ārā. Šoreiz tajā iesaistīti jaunākās paaudzes dejotāji," uzsver Apes deju kolektīvu vadītāja Edīte Dauškane. Viņa iejutās Budēļu tēva lomā.
Netālu no vidusskolas ar vizināšanos no kalna, ar salmu lelles sadedzināšanu, ar dziesmām, rotaļām un sacensībām dejotāji sagaidīja un pavadīja Meteni. Visi ēda zirņus un pīrāgus. Katra darbība bija saistīta ar kādu ticējumu, piemēram, no kalna vizinās, lai augtu gari lini. Pasākuma dalībnieki nolēmuši, ka tā varētu arī atbaidīt odus - jo tālāk aizbrauc, jo mazāk kodīs odi. Sacensībā uzvarēja ciemiņi - Jaunannas un Malienas skolēni, mājinieki palika godpilnajā trešajā vietā. Sevišķi aizraujošas izvērtās pīrāgu kaujas.
Koncertā varēja redzēt skolēnu dziesmu un deju svētku repertuāru, jo tajā bija pārstāvētas visas deju kolektīvu grupas. Tā bija iespēja sevi parādīt tautas tērpos un pārliecināties, cik droši jūtas uz skatuves.
Starp dejām tika ievīti Meteņdienas ticējumi un paražas. Vajadzēja noskaidrot vēja stiprumu un Meteņa mundiera godu.
Pēc latviešu tradīcijām Meteņdiena būtu jāsvin 6.februārī, vidū starp Ziemassvētkiem un Lieldienām, tomēr viss februāris ir meteņu mēnesis, tāpēc svētkus var svinēt līdz pat martam.

Citu datumu laikraksti

  • Izveido rokrakstu izstādi

    Alūksnes zonālajā valsts arhīvā ir apskatāma interesanta un savdabīga izstāde “Rokraksti, rokraksti”. Tajā var vērot glītus un skaistus rokrakstus,...

  • Atnākt atpakaļ uz gaismas ceļa

    Ir cilvēki, kurus arī pēc gadiem gribas satikt un parunāties. Pie tādiem pieder arī trapeniete Aira Daktere. Pirmo reizi viņu satiku Apes zonālajā...

  • Nodod projektu publiskai apspriešanai

    Virešu pagasta padome nodevusi publiskai apspriešanai projektu “Virešu pagasta autoceļi. Satiksmes drošības uzlabojumi”.Virešu pagasta padome...