Apes pilsētā šogad ir divi simtgadnieki

Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.

Apes pilsētā ar lauku teritoriju šogad svinēs divas simtgadu jubilejas - Apes bibliotēkai un Dzenīšu dižvītolam.
Apes bibliotēkas vadītāja Mudīte Kaktiņa stāsta, ka svētku pasākumi risināsies Bibliotēku nedēļas laikā pavasarī. "Mums vēl nepieciešams vākt vēstures materiālus par bibliotēku. Apkoposim arī kādreizējo bibliotēkas darbinieku atmiņas. Visi materiāli būs skatāmi izstādē "Apes bibliotēka laiku lokos"," stāsta M.Kaktiņa.
Apes bibliotēkai nav logo, tāpēc par godu simtgadei tās darbinieki organizēs konkursu. Tā laikā aicinās izdomāt bibliotēkas logo. "Konkursā varēs piedalīties gan skolēni, gan pieaugušie. Esam iecerējuši izdot arī informatīvu bukletu "Apes bibliotēka". Par šādu tēmu izstrādājām projektu, ko iesniedzām Alūksnes rajona padomes kultūras projektu konkursā. Ja to atbalstīs, šī iecere īstenosies. Savukārt 23.aprīlī plānojam organizēt svētku pasākumu. Tajā aicināsim piedalīties kādreizējos bibliotēkas darbiniekus un citus Alūksnes rajona kolēģus," saka M.Kaktiņa.
Viņa pati Apes bibliotēkā ir strādājusi ilgāk nekā 30 gadus, bet kolēģe Silvija Andersone tur strādā no 1969.gada. Savulaik Apes bibliotēkā ir strādājusi Biruta Tempa, Silvija Bērziņa un citi darbinieki. Pirmsākumos Apes bibliotēka ir saukta par Apekalna lauksaimniecības biedrības bibliotēku un jau tolaik atradusies tās līdzšinējā ēkā Skolas ielā. Pēc Otrā pasaules kara uz neilgu laiku ir mainīta atrašanās vieta.
Simtgadnieks Apē šogad ir Dzenīšu dižvītols. Tas ir lielākais vītols Baltijas valstīs, kas atrodas Vaidavas upes krastā. Tā stumbra apkārtmērs ir 8,3 metri, bet vainaga kuplums - 500 kvadrātmetru.
"Neviens skaidri nezina, cik Dzenīšu dižvītolam ir gadu, bet viens no ticamākajiem variantiem ir, ka šogad tam varētu būt simtā dzimšanas diena. Cik mums ir izdevies noskaidrot, vītols ir stādīts 20.gadsimta sākumā kā zemju robeža. Lai pievērstu uzmanību mūsu pilsētas dižajam kokam un citiem dižkokiem, nolēmām pavasarī organizēt pasākumu," informē Apes pilsētas tūrisma organizatore Astra Binde.
Viņa skaidro, ka šādā veidā apenieši vēlas Dzenīšu dižvītolam pievērst uzmanību un mudināt iedzīvotājus ne tikai izcirst kokus, bet arī stādīt vietā jaunus.
"Pirms dažiem gadiem ar trosēm stiprināja dižvītola zaru žuburus, bet gribētos vēl kā līdzēt skaistajam kokam. Dižvītola stumbra vidus ir iztrupējis, tādēļ kokam nav paredzams ļoti ilgs mūžs. Varbūt tam blakus iestādīsim jaunu vītolu," saka A.Binde.
Gandrīz divus gadus pie Dzenīšu dižvītola ir izvietota pastkaste, kur tā apmeklētāji varēja atstāt savus vēlējumus vītolam un saviem laikabiedriem.
"Pašlaik vēlējumus apkopojam un interesantākos publiskosim. Būsim priecīgi par ikvienu interesentu, kas iesaistīsies simtgades pasākuma organizēšanā," apgalvo A.Binde.

Citu datumu laikraksti

 • Mainīti naturalizācijas testa jautājumi

  No 5.janvāra tāpat kā līdz šim naturalizācijas pārbaužu testu veidošanai izmantos 100 jautājumus, bet desmit no tiem par Latvijas vēsturi un...

 • Lauku ceļi ir slideni

  Autobraucējiem ir jābūt īpaši uzmanīgiem. Iestājoties aukstam laikam, ir pasliktinājusies situācija uz lauku ceļiem.Autobraucējiem ir jābūt īpaši...

 • Paplašina datoru biznesu vairākos rajonos

  SIA “GBVJ”, kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un servisu, pagājušais gads bijis veiksmīgs.SIA "GBVJ", kas nodarbojas ar datoru tirdzniecību un...

 • Feldšerpunkts iegūst sertifikāciju

  Jau ceturto mēnesi Virešu feldšerpunkts darbojas kā sertificēta medicīnas iestāde. Sertifikāts iegūts uz pieciem gadiem.Jau ceturto mēnesi Virešu...

 • Izdos divu rajonu tūrisma bukletu

  Alūksnes rajona padomes galvenā speciāliste tūrisma darbā Kristīne Vimba vienojusies ar tūrisma darba organizatoru Daili Kadili Gulbenes rajonā, ka...

 • Par auto apzagšanu Valmierā aiztur alūksnieti

  Naktī uz 4.janvāri aizdomās par piecu automašīnu atlaušanu un apzagšanu Valmierā, Vītolu ielā, aizturēts kāds alūksnietis.Naktī uz 4.janvāri aizdomās...