Apes vidusskola - piecdesmit izlaidumu gaismā

Dāvja Ozoliņa Apes vidusskola 31. maijā svinēja īpašus svētkus – šopavasar skolas durvis aizvērs jau 50. absolventu izlaidums.

Dāvja Ozoliņa Apes vidusskola 31. maijā svinēja īpašus svētkus – šopavasar skolas durvis aizvērs jau 50. absolventu izlaidums.
"Satikt savu skolu, klasesbiedrus un skolotājus bija atnākuši gandrīz 300 viesi, starp tiem 23 skolotāji un darbinieki. Bija reģistrējušies arī apmēram 30 skolēni, kas mācījušies skolā, bet nav vidusskolas absolventi," stāsta skolas direktore Mirdza Karro.
Iepazīstas ar savu skolu
Absolventi sāka ierasties skolā jau ilgi pirms svinīgās daļas, saņēma nozīmītes un bukletus. Viņi iepazina jauno piebūvi. Viesi atzina, ka telpas ir ērtas un gaišas. Daudzu atmiņā skolas laiks saistās ar skriešanu uz attālajām internāta un "otrā korpusa" telpām. Absolventi aizstaigāja līdz Vaidavas krastam un Raganu klintīm, līdz jaunajiem soliem upes malā. Daudz ko redzēt bija skolas gaiteņos – absolventu fotogrāfijas, planšetes ar agrāko skolas laika posmu raksturojumu, kas atspoguļots atmiņās, attēlos. "Nemaz nezinājām, ka senāk uz skolu bija jānāk sestdienās astoņos uz politinformāciju, bet starpbrīžos jāriņķo pa gaiteņiem," brīnījās jaunieši.
Ar mīlestību, saticību un atmiņām
Apes estrādē salidojuma svinīgās daļas vadītāji Sanita un Didzis Eglīši ar sirsnību un dziesmām aicināja sanākušos kavēties atmiņās, atcerēties tos, kuri neatnāks, izvērtēt skolas gadu doto ceļamaizi. Skanēja apsveikumi - no Apes pilsētas pašvaldības, arodvidusskolas. Kā senāk bijušos skolēnus lūdza atsaukties: "Kuri ir ieradušies?" No 26 pirmā izlaiduma absolventiem, kas 1953.gadā beidza Apes vidusskolu, bija ieradušies deviņi. Kupls atnākušo skaits bija sestajam, septītajam, arī 21. izlaidumam. "Tās laikam ir bijušas ļoti draudzīgas klases," sprieda vakara vadītāji.
Ziedi, pateicības vārdi un apskāvieni, "Silavas valsis" un īpašais svētku valsis, veltīts tikai skolotājiem.
Atceras skolas laikus
Skolas gaitenī visus priecēja pirmā izlaiduma absolventa Ojāra Slapjuma fotogleznas. Ojārs un viņa klasesbiedrene (un dzīvesbiedre) Ārija visus šos gadus ir piedalījušies Apes sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Strādādama par latviešu valodas un literatūras skolotāju, Ārija izvadījusi dzīvē četrus izlaidumus. Šajā dienā viņa atkal tikās ar savu solabiedreni Inu, ar kuru draudzība turpinās jau no pirmās klases. "Vai atceries, kā mēs gandrīz izgāzām pasākumu, kad nebijām ar mieru vilkt mugurā tās marles kleitas?" smejas Ina.
"No skolas laika vislabāk palikuši atmiņā tie skolotāji, kas labi prata iemācīt priekšmetu," atmiņās kavējas Ojārs Slapjums. "Vācu valodas skolotāja Mirdza Matlava deva tik daudz zināšanu, ka vēl tagad ataust atmiņā tas, kas toreiz it kā paslīdēja garām. Labi izskaidrot algebru un ģeometriju prata Marta Virsniece, bet dziedāšanas skolotājs Oto Kuģinieks bijā tā iemācījis skolas kori dziedāt, ka "sitām pušu" pat kultūras nama kori un izcīnījām 1.vietu Apes dziesmu svētkos," atmiņās dalās Ojārs. "Es vēl tagad atceros, kā mēs dziedājām "Gaismas pili"," piebilst Ārija.
Salīdzinot ar šiem laikiem, Slapjumu ģimene atzīst, ka toreiz attieksme pret visu bijusi citādāka. "Stundās bija stingra disciplīna, neviens bez atļaujas apkārt nestaigāja. Visu nācās pierakstīt, jo grāmatu nebija. Sākot ar 4.klasi, katru gadu bija jākārto eksāmeni, lai tiktu uz nākamo klasi," atzīst viņi.
Bijām izturīgāki un pieticīgāki
Mēs - pēckara bērni - bijām daudz ko redzējuši, pārdzīvojuši. Bijām izturīgāki. Mājās netikām lutināti, bija jāstrādā: siena pļavā, dārzā, pie arkla. Mantiskā ziņā bijām vienlīdzīgi, ja kādam kā trūka, neviens nežēlojās un arī nesmējās," stāsta Ojārs.
"Tā bija liela bagātība, ja kājās varēja uzvilkt teniskurpes. Tās balinājām ar krītu vai zobu pastu. Ja stiprāk uzsita kāju pret zemi, palika balts pēdas nospiedums. Ballēs ik pa laikam nācās baltumu atjaunot ar kabatā noglabāto krīta gabalu. Bez tam balles atļāva rīkot tikai dienā - pāris stundas pēc mācībām, tajās paši spēlējām klavieres," stāsta Ārija, kura arī bijusi toreizējo muzikantu vidū.
"Daudz sportojām. Galvenie sporta veidi bija vieglatlētika, volejbols, futbols un slēpošana. Mans klasesbiedrs Mazjānis slēpo vēl joprojām! Meitenes gan bija mazāk centīgas uz sportošanu, bet krosu skrēja," atminas Ojārs. Arī viņš pats bijis aktīvāko sportistu vidū.
Protams, uz nerātnībām skolēni bijuši naski visos laikos. "Mani pašu nereti iztrieca no klases, jo biju visai pļāpīgs un bravūrīgs. Mēs, puikas, zinājām, kur ir labākie ābeļdārzi, to dēļ reizēm tikai naktī pārradāmies mājās," atzīst O.Slapjums.
Dejo līdz rīta gaismai
"Salidojums ļoti patika," šādu vērtējumu izskaņā nācās dzirdēt ne reizi vien. Pēdējie dalībnieki devās projām tikai septiņos no rīta, kad beidza skanēt absolventa Gunāra Plukša mūzika, priecādamies, ka tā arī neuznāca solītā salna. Pirmā izlaiduma absolventi izteica domu, ka vajadzētu atzīmēt arī kādreizējo mazo Apes apkārtnes skoliņu jubilejas – Saliņa, Mazpūrena, Jaunrozes, Jaunlaicenes pagastskolas.
4.izlaiduma absolvents Pēteris Karlsons novēl uzņēmējiem vairāk atbalstīt izglītību un kultūru, tā atstājot pēdas novada attīstībā. Bijušos skolēnus viņš aicina no skolas gadiem atcerēties ne tikai jautros starpbrīžus.
Dāvja Ozoliņa Apes vidusskola nākamgad svinēs 65. gadadienu, jo tā sāka darboties kā pamatskola jau 1939. gadā.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi?10. - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi? - Kur man strādnieku līgt,...

 • Autoskolas ceļ nepamatotu paniku

  Izplatot informāciju par izmaiņām Satiksmes ministrijas noteikumos par braukšanas eksāmena pieņemšanas kārtību, presē izskanējusi autoskolu...

 • Policija saskaras ar grūtībām

  Saeima šodien lemj par Saeimas Juridiskās komisijas sagatavoto grozījumu administratīvo pārkāpumu kodeksā nodošanu komisijām.Saeima šodien lemj par...

 • Upe

  Tirgus diena ataust saulaina, tās gaisma pamazām izdzenā Dārtas bēdas. Viņa gurdiem soļiem iet uz pilsētu, lai nolūkotu un pirktu zirgu.9. Tirgus...

 • Pededzes pagastā nav ārsta un aptiekas

  Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta.Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta. "Kādreiz...

 • Par spīti neveiksmēm turpina audzēt vēžus

  Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no nedaudzām zemnieku saimniecībām Latvijā, kas audzē vēžu mazuļus.Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no...