Apgrozībā būs jauna 20 latu naudas zīme

Latvijas Banka šodien laiž apgrozībā jaunas, no iepriekšējām nedaudz atšķirīgas 20 latu naudas zīmes.

Latvijas Banka šodien laiž apgrozībā jaunas, no iepriekšējām nedaudz atšķirīgas 20 latu naudas zīmes.
Latvijas Banka - kā jau to darījusi arī iepriekš ar citu nominālu banknotēm - papildina to krājumus, lai nodrošinātu tautsaimniecības pieprasījumu pēc skaidrās naudas, vienlaikus arī pastiprinot naudas drošību pret viltošanu.
Tātad turpmāk varēsim lietot divu laidienu - 1992. un 2004.gada - 20 latu banknotes. Visas Latvijas bankas izlaistās naudas zīmes - banknotes un monētas - ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā.
Jaunā naudas zīme būs vēl labāk aizsargāta pret viltošanu. Tajā uzlabota svarīga drošības pazīme - metalizēto joslu ar uzrakstiem "Latvijas Banka" aizvieto košāka metalizēta hologramma ar uzrakstiem "Ls 20". Naudas zīmē ir iestrādāta pilnīgi jauna drošības pazīme - iedobta zīme. Banknotes priekšpusē virs caurskata zīmes - ozola lapas - iespiesti divi nomināli "20". Līdzīgi kā jaunāko laidienu 5 un 10 latu banknotēs, arī jaunajā 20 latu naudas zīmē iestrādāta reljefa vertikāla josla ar četrreiz atkārtotu dažādas tonalitātes nominālu. Tā atrodas naudas zīmes priekšpusē, kreisajā apakšējā stūrī. Katra nomināla "20" tonalitāte atšķirīgi mainās atkarībā no apskates leņķa. Nomināls "20" jaunās naudaszīmes priekšpusē iespiests ar speciālo krāsu, kas atkarībā no apskates leņķa rada krāsu maiņas optisko efektu. Šis pretviltošanas elements līdz šim izmantots tikai 500 latu banknotēs.
Jaunās naudaszīmes nodrukāšanas gads ir 2004. Uz banknotes ir Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča paraksts. Citu atšķirību kā drošības pazīmju, dizaina ziņā jaunajai naudas zīmei salīdzinājumā ar iepriekšējo nav.
Apgrozībā turpmāk atradīsies abu laidienu - 1992. un 2004. gada - divdesmitlatnieki. Abas naudas zīmes ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Ja cilvēks kārto maksājumu veikalā, iestādē vai ar kādu citu juridisku personu un tā atsakās pieņemt divdesmit latu vai cita nomināla apgrozībā esošu lata naudas zīmi, par to jāinformē Valsts ieņēmumu dienests. Administratīvo pārkāpumu kodeksā vainīgajām personām par šādu pārkāpumu paredzēts naudas sods līdz 50 latiem. Sods palielinās, ja šāda darbība konstatēta atkārtoti.

Citu datumu laikraksti