Apgrozībā ir jauna monēta ar Pētergaili

Latvijas Banka laidusi apgrozībā jaunu 1 lata apgrozības monētu ar Rīgas Sv. Pētera baznīcas torņa smailē esošā gaiļa attēlu reversā. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā.

Latvijas Banka laidusi apgrozībā jaunu 1 lata apgrozības monētu ar Rīgas Sv. Pētera baznīcas torņa smailē esošā gaiļa attēlu reversā. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā.
Latvijas Banka turpina dažādot Latvijas naudas dizainu ar ierobežotas tirāžas viena lata monētām, iekaļot tajās Latvijai raksturīgas zīmes, tēlus, notikumus. Apgrozībā ir monētas ar stārķa, skudras, baravikas, Sprīdīša un Pētergaiļa attēlu. Šādas monētas paredzēts izlaist arī turpmāk, līdz Latvija kļūs par Ekonomiskās un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro.
Baznīcas gaiļi ir Rīgas panorāmas silueta zīme, ko pamana ikviens pilsētas viesis. Tie ceļo un pārstāv Rīgu pastkartēs, albumos un citās piemiņas lietās. Jēdzieniski gaiļa tēls ir visai ietilpīgs. Gailis saistās gan ar Rīgai raksturīgo amatniecību, gan dienas iedziedāšanu, gan zināšanu sākumu uz ābeces vāka. Kā pilsētvides simbols Pētergailis atšķir jauno monētu no citām, kurās dominē dabas tēli - no laša līdz baravikai. Sv.Pētera baznīcas gailis, kas ir monētas attēla dizainiskais pamats, ir saglabājies cauri dažādiem laikiem un kariem un joprojām kalpo Rīgai - gan daudz cietušā oriģināla eksponāts baznīcas velvēs, gan tā precīza kopija torņa smailē.
Jaunajai 1 lata monētai ir atšķirīgs reverss - tajā attēlots Rīgas Sv.Pētera baznīcas torņa smailē esošais gailis. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads - 2005. Citu atšķirību - monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā - starp jauno monētu un citām viena lata apgrozības monētām nav.
Jaunās 1 lata monētas kaltas Lielbritānijas Karaliskajā monētu kaltuvē "Royal Mint". Monētas tirāža ir 500 000 monētu. Šīs monētas tirāža - līdzīgi kā citām īpašajām apgrozības monētām - netiks papildināta. Pusmiljons ir pietiekams skaits, lai monētu pietiktu cilvēkiem, kuri to vēlēsies uzglabāt, taču apgrozībā (maksājumos) tā parādītos reti. Monētas grafisko dizainu veidojis Valdis Villerušs, ģipša modeli - Ligita Franckeviča.
Visa Latvijas Bankas apgrozībā laistā nauda ir oficiāls maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Par atteikšanos pieņemt Latvijas naudas zīmes samaksai par precēm un pakalpojumiem ir paredzēta atbildība Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Šādus pārkāpumus izskata un naudas sodu piemēro Valsts ieņēmumu dienests.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...