Apgrozībā laista jauna sudraba piemiņas monēta

Latvijas Banka laidusi apgrozībā 1 lata sudraba piemiņas monētu “Vidzeme”, turpinot nacionālās monētu programmas “Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības” otro sēriju “Laiks”.

Latvijas Banka laidusi apgrozībā 1 lata sudraba piemiņas monētu "Vidzeme", turpinot nacionālās monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības" otro sēriju "Laiks".
Šī sērija ar trim Latvijas novadiem veltītām monētām parādīs mūsu zemes vēsturi Eiropas un pasaules kontekstā. Pirmā šīs sērijas monēta bija veltīta Kurzemei, pēdējais būs sudraba lats ar Latgali.
Monēta "Vidzeme" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Tās maksimālā tirāža - 5000. Monēta "Vidzeme" un citas šīs programmas monētas iegādājamas Latvijas Bankā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos.
Monētas "Vidzeme" aversā zem Livonijas ģerboņa tēlots zemnieks ar smagu, divjūga vilktu ori ceļā uz pilsētas tirgu. Konkrētajā sižetā ietverts arī alegorisks atgādinājums par to smagumu, kas gadsimtiem cauri nāk līdzi šim novadam. Nekur citur Latvijā 17. un 18. gadsimta kari neatstāja tādu postu kā Vidzemē, kur nereti veseli pagasti kara, bada un epidēmiju dēļ palika pilnīgi bez iedzīvotājiem.
Reversā redzami divi dzimtzemnieki, kas klaušu kārtā sagatavo zāģmateriālus. Kokapstrāde Vidzemē, kur augsne bija mazāk auglīga nekā Kurzemē un īpaši Zemgalē, bet laukus nemitīgi pārstaigāja kara posts un mēris, bija ļoti nozīmīga nodarbošanās. Kokamatniecības līmenis bija ļoti augsts, daudzi lauku meistari sasniedza apbrīnojamu prasmi. Dēlītis ar kokā grieztajiem burtiem atgādina par Vidzemes izglītības un grāmatniecības tradīcijām. Tieši Vidzemē tapa Bībeles tulkojums latviešu valodā un nodibināts pirmais, latviešu tautas 19. gadsimta nacionālajai atmodai tik būtiskais skolotāju seminārs.

Citu datumu laikraksti

  • Kļūdu labojums

    Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.septembra numura īsziņā “Uzņēmumam nedzēš nodokļu parādu” ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 25.septembra...

  • Iespējams, slēpj nelaimes gadījumus darbā

    Mālupes pagastā SIA “Sildgunda” kūdras ražošanas punktā traktorists, regulējot kustībā esošu transportiera lenti, guva smagu traumu.Mālupes pagastā...

  • Pirmo reizi iegūst “zaļo” sertifikātu

    Pededzes pagasta zemnieku saimniecība “Slobodka” nesen saņēma bioloģiskās saimniekošanas sertifikātu. Saimnieki Ņina un Guntis Koki cer, ka tas...