Apliecina videi draudzīgu saimniekošanu

Zemniece: palielinās zosu ganāmpulku. Zeltiņu pagasta zemnieku saimniecība “Jaunbalti” saņēmusi institūta “Vides kvalitāte” sertifikātu.

Zemniece: palielinās zosu ganāmpulku.
Zeltiņu pagasta zemnieku saimniecība "Jaunbalti" saņēmusi institūta "Vides kvalitāte" sertifikātu. Tas liecina, ka divos pārejas gados ir izpildītas visas prasības un var pārdot labas kvalitātes bioloģiskos produktus.
"Esmu droša, ka mana ģimene ēd ekoloģiski tīru pārtiku. Varu pārdot ābolus un kartupeļus, kas ir labi paauguši, tāpat arī piena produktus un medu. 15 saimēm ir labs ienesums. Tagad jāsteidz novākt raža, jākuļ labība un divu mēnešu laikā jāpagūst uzcelt kūts, kur izvietot lopus. Visi materiāli ir sagādāti, atliek tikai celt. Pēc gada domāju būvēt jaunu kūti zosīm, jo mazajā nebūs vietas lielam putnu ganāmpulkam," stāsta Agrita Andrejeva.
Viņa atzīst, ka vienīgais atbalsts ir 1000 eiro finansējums naturālās saimniecības attīstībai. To varēs saņemt piecus gadus, ja ražošanu palielinās par 30 procentiem. Šogad iegādāta siena prese barības gatavošanai 14 dažāda vecuma lopiem, kā arī Polijā ražots šīferis, jo tajā nav azbesta. Projekts paredz jaunas kūts celtniecību lopiem. "Bioloģiskajiem zemniekiem ir lielāki hektārmaksājumi, lai kompensētu starpību, ko rada atteikšanās no intensīvas ražošanas. Mēs iegūstam mazāk produkcijas nekā tie, kas lieto ķimikālijas," secina A.Andrejeva. Bankā viņa kredītu nevar saņemt, jo nav nekā, ko ieķīlāt. Tomēr atpakaļceļa nav, tāpēc zemniece dara visu, lai lēnām attīstītu saimniecību. Nav, protams, viegli vienai ar māti tikt ar visu galā. Vasaras brīvdienās palīdzēja jaunākais dēls, bet tagad sācies skolas laiks. Vecākais dēls strādā un studē neklātienē.
"Jaunbaltos" paredzēts palielināt zosu ganāmpulku, bet pavasarī neizdevās inkubatorā izperināt zoslēnus. Maijā bija ilgstošs elektroenerģijas pārtraukums, tāpēc zoslēni neizšķīlās un
75 olas bija velti sildītas.
"Nākamajā pavasarī nepaļaušos uz inkubatoru un pirkšu zoslēnus. Audzējot liellopus, nespēju gūt peļņu, tāpēc audzēšu vairāk zosu," izlēmusi zemniece.
Pēc olām ir pieprasījums, bet, lai tās pārdotu tirgū, noteiktas drakoniskas prasības. Ja būtu apmēram 300 zosu, varētu tās piegādāt restorāna "Vincents" īpašniekam Mārtiņam Rītiņam, kas iepērk "zaļo" zemnieku produktus. Vietējā tirgū zosis vēlas iegādāties galvenokārt Mārtiņos un Ziemassvētkos. Varētu arī pārdot zoslēnus, bet pagaidām saimniecība nevar apmierināt pieprasījumu pēc šo putnu mazuļiem.

Citu datumu laikraksti