Apstiprinātas 11 valsts atbalsta programmas lauksaimniekiem

Zemkopības ministrija 2001.gada subsīdiju nolikumā apstiprinājusi 11 valsts atbalsta programmas, kam kopumā paredzēti 24 141 433 lati.

Zemkopības ministrija 2001.gada subsīdiju nolikumā apstiprinājusi 11 valsts atbalsta programmas, kam kopumā paredzēti 24 141 433 lati. Tas ir par
16 procentiem vairāk nekā pērn.
"Subsīdiju apjoms ir trīs procentu apmērā no gada pamatbudžeta kopējiem izdevumiem. To paredz likums," stāsta Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Dagnija Muceniece.
Subsidēs pirmo reizi
Šogad jauns nolikums ir "Lauksaimniecības pārstrukturizācija". Tas nozīmē, ka līdz ar bioloģiskās lauksaimniecības un netradicionālo nozaru attīstību minētā programma subsidē uzņēmējdarbību, īpaši mazos uzņēmumus, kuru 2001.gada apgrozījums nepārsniedza 10 tūkstošus latu.
Pirmo reizi subsidēs lauksaimniecībā lietojamo zinātnisko projektu izstrādi. Lauksaimniecības nozaru speciālisti domā, ka šis atbalsts palīdzēs iegūt Latvijas apstākļiem piemērotākas graudaugu šķirnes, kvalitatīvākas sēklas un stādus, kā arī veicinās veselīgas pārtikas patēriņu.
Piecus latus vairāk
D.Muceniece stāsta, ka šogad par pārraudzībā esošu govi maksās 60 latus, kas ir par pieciem latiem vairāk nekā pērn. Subsīdijas saņems tie saimnieki, kam pārraudzībā ir vismaz septiņas govis un vidējais ganāmpulka izslaukums ir 3500 kilogrami.
"Lai paplašinātu minēto subsīdiju pretendentu skaitu, tām varēs pieteikties saimnieki, kas līdz 1.jūlijam ganāmpulku no piecām slaucamām govīm būs papildinājuši līdz septiņām," skaidro D.Muceniece.
Kopplatība - 15 hektāri
Par katru graudaugu, pākšaugu un eļļas augu hektāru, kas apsēts ar sertificētu sēklu, paredzēts piešķirt 15 latus. Tas ir par diviem latiem vairāk nekā pērn.
Šā atbalsta saņemšanai var pieteikties tad, ja sējumu kopplatība nav mazāka par 15 hektāriem. Ja izmantos sēklu, kas nav sertificēta, tad subsīdiju summa ir 7,50 lati par hektāru. Pieteikumus pieņems līdz 1.martam, bet galīgā summa aprēķināma līdz 1.jūnijam.
Uzsvars trim reģioniem
Subsīdiju programmā augšņu kaļķošanai šogad paredzēti 500 tūkstoši latu. Valsts līdzfinansējums šajā pasākumā ir no 70 līdz 75 procentiem.
"Līdzfinansējumu 75 procentu apjomā saņems Ziemeļaustrumu, Dienvidlatgales un Austrumlatgales reģionu lauksaimnieki," skaidro speciāliste.
60 procentu apmērā šogad subsidēs apdrošināšanas prēmijas augkopības nozaru riska gadījumā. Pērn tie bija 50 procenti.
Nevar izmantot paralēli
Lauksaimniekiem jāatceras, ka subsīdiju nolikums nepieļauj viena pasākuma subsidēšanai izmantot valsts atbalstu un "Sapard" finansējumu.
D.Muceniece brīdina, ka lauksaimniecības tehnikas un iekārtu iegādei paredzētais subsīdiju apjoms var izlietoties, tāpēc noteikts, ka viena juridiskā persona lauksaimnieciskās ražošanas tehniskajai modernizācijai nevar saņemt vairāk par 10 tūkstošiem latu, bet vienas iegādātās tehnikas vienības vai komplekta cena nevar būt mazāka par 350 latiem bez pievienotās vērtības nodokļa.
Atbalsta jaunos
Subsīdiju nolikumā paredzētas priekšrocības zemniekiem vecumā no 18 līdz 35 gadiem.
Viņiem subsīdiju procentuālais apjoms tiek palielināts par pieciem procentiem. Par pieciem procentiem subsīdijas palielina arī tad, ja saimniecības īpašumā esošās lauksaimniecībā izmantojamās zemes kadastrālā vērtība ir līdz 110 latiem par hektāru.
Dzēsīs kredītprocentus
Zemkopības ministrijas speciāliste uzskata, ka subsīdiju nolikumā nozīmīga ir kredītprocentu dzēšanas sadaļa, jo tā līdzsvaros modernizācijas programmu.
Minētā sadaļa attiecas uz zemniekiem, kas ieviesuši jaunas tehnoloģijas, izmantojot aizdevumus.
Paredzēts 2001.gadā samaksāto kredīta procentu likmi dzēst septiņu procentu apjomā, bet ne vairāk kā kredītprocentu likme.
Ne vien lauksaimnieki, arī ministrijas speciālisti uzskata, ka subsīdiju nolikumu vajadzētu pieņemt ilgākam periodam, bet programmās nevajadzētu izdarīt grozījumus.

Citu datumu laikraksti

 • Pabeidz anekdotes!

  Vai tu esi asprātīgs un proti stāstīt anekdotes?Vai tu esi asprātīgs un proti stāstīt anekdotes? Piemēram, šādi: "Viens suņa īpašnieks stāsta...

 • Mana māja – mana pils

  Gadījums no dzīves. Kādā jaukā sestdienas pēcpusdienā, kad man bija brīva diena, varēju mierīgi baudīt tēju un vērot labu filmu, pie durvīm...

 • Visi nevar būt mūsējie

  Vieniem viņš patīk, citos izraisa atklātu nepatiku. Klausoties mūziķa izpildītās dziesmas, top skaidrs, ka repera Ģirta Rozentāla jeb Ozola dzimtais...

 • Atbildam lasītājam

  Kādos veikalos un ar kādām kartēm Alūksnē var norēķināties?Kādos veikalos un ar kādām kartēm Alūksnē var norēķināties? Skaidro "Baltijas Tranzīta...

 • Afiša

  14.februārī no pulksten 19.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" muzicē saksofonists Arnis Grāps.14.februārī no pulksten 19.00 Alūksnē atpūtas klubā...

 • Konditorejas izstrādājumus visvairāk pērk svētkos

  Iespējams, arī jūs Valentīndienā meklējat nelielu sirdsveida kūciņu, lai kaut simboliski to pasniegtu kādam sev dārgam cilvēkam.Iespējams, arī jūs...

 • Par stādu audzēšanu

  Februāra žurnāla „Agro Tops" numura tēma – dārzeņu dēstu audzēšana.Februāra žurnāla „Agro Tops" numura tēma – dārzeņu dēstu audzēšana: dēstu...

 • Piedzīvojumi dabā

  Žurnāls bērniem par dabu "Zīlīte" februārī turpina publicēt lasītāju darbus par piedzīvojumiem dabā.Žurnāls bērniem par dabu "Zīlīte" februārī...

 • Rotaļlietas no zeķītēm

  Žurnāls maziem bērniem "Ezis" februārī "Burtu stāstiņos" ir kopā ar bagāto biznesmeni Bertu, kam baraviku birzī briesmīgi bramanīgais buldogs...