Apzinīgais students profesijas izvēlē nav kļūdījies

Alūksnietis Dzintars Zellāns savu profesiju izvēlējies apzināti un var lepoties ar diplomēta veterinārārsta arodā 30 aizvadītiem gadiem.

Alūksnietis Dzintars Zellāns savu profesiju izvēlējies apzināti un var lepoties ar diplomēta veterinārārsta arodā 30 aizvadītiem gadiem. Dzintars jaunībā izvērtējis, ka veterinārsta darbs ir pieprasīts.
Laukos dzīvojot, nevar neiemīlēt dzīvniekus. Tāda ir Dz.Zellāna pārliecība. Arī tas noteicis profesijas izvēli pēc atgriešanās no armijas.
"Veterinārsta darbs ir smags, bet interesants. Un tas ir domāts vīriešiem," laikrakstam stāsta Dzintars Zellāns. Viņš uzskata, ka sievietes var strādāt tikai veterināraptiekā, kur ir lielāka saskare ar maziem dzīvniekiem. Pie veterinārārsta darba esot jāpierod, jo tas ir specifisks un pieskaitāms pie tā saucamajiem netīrajiem darbiem. "Pēc jogu sistēmas tas ir veselīgs," atklāj viņš. Veterinārārsts piekrīt, ka, šajā nozarē strādājot, viņš nezina, ko nozīmē atvaļinājums. Arī par ikdienas darba pienākumiem var teikt, ka tie ilgst 24 stundas diennaktī.
"Profesijas izvēlē neesmu kļūdījies," saka Dz.Zellāns. Naktī sapņos dzīvnieki pie viņa nenākot, jo pēc smagā darba esot ciešs miegs. Relaksācija savulaik bijusi fotografēšana. Tagad labprāt lasa grāmatas par dažādām tēmām, vasarā dodas uz mežu ogot.
Mācībās bija izcilnieks
Ar īpašu prieku viņš joprojām stāsta par studiju gadiem un praksēs iegūto pieredzi. Tās bijušas kolhozos Bauskas rajonā, Gulbenes rajona Staros, Alūksnes rajona Trapenē, arī gaļas kombinātā un kautuvē, lai daudzpusīgi iepazītu interesanto veterinārārsta darbu. Skaistas atmiņas saglabājušās par celtnieku vienībām ārzemēs.
"No akadēmijas esmu paņēmis visu, ko vien var paņemt - piedalījos dažādās konferencēs Krakovā, Tartu un Viļņā. Izstrādāju dažādus zinātniskus darbus. Mums bija ļoti labs kurss," lepojas Dzintars. Viņš neslēpj, ka bijis apzinīgs students un vēlējies iegūt pamatīgas zināšanas.
Studiju laikos izcēlies kā pārliecināts ateists. Ateistu konkursā starp augstskolām ar savu komandu ierindojušies 1.vietā. "Sākām studēt 63 studenti, bet kursu 1974.gadā absolvējām tikai 17," stāsta viņš.
Nevar baidīties
Dz.Zellānam vislabāk patīkot taisīt sekcijas. "Tagad izstrādāta pavisam citādāka sistēma, nekā mums mācīja. Tagad šo procesu var ātri un viegli paveikt," atzīst veterinārārsts. Katram dzīvniekam esot atšķirīga ārstēšana. Arī dzīvnieku saimnieki esot dažādi. Piemēram, zirgam, kurš jau vairākas nedēļas guļ un neceļas augšā, izdara injekciju, taču pirmajā mirklī viņam kļūst vēl sliktāk. "Saimnieks saka, ka labāk būtu bijis, ja viņš nomirtu. Es savukārt jautāju, kāpēc tad meklēja manu palīdzību. Finālā zirgs, protams, atveseļojās," stāsta Dz.Zellāns. Viņš piekrīt, ka katram dzīvniekam esot vajadzīga citādāka pieeja. Galvenais - nedrīkst baidīties.
Atgūst zaudēto redzi
Viņš atceras gadījumu, ka palīdzējis atgūt redzi kādam sunim, kurš trīs gadus neesot varējis redzēt, jo acīm izveidojusies plēve. "Kad viņš modās no narkozes un sajuta saules gaismu, kā tas skrēja pa istabu! Mums likās, ka viņš visus sakodīs," saka Dz.Zellāns. Šādi brīži, kad dzīvnieku izdodas izārstēt, esot vispatīkamākie. "Medikamentu tagad ir pietiekami daudz, cenas, protams, ir augstas. Tāpēc bieži vien dzīvniekiem slimības tiek ielaistas, bet ārstēt ir grūtāk," secina veterinārārsts. Nereti dažādās ārstēšanas procedūrās viņam palīdz dēli Andulis un Edgars.
Viņš atklāj, ka padomju gados veterinārārstiem neesot bijis viegli strādāt. Bijušas augstas prasības, ko nācies ievērot, piemēram, pieļaujamais lopu mirstības procents, ko nedrīkstēja pārsniegt, un tamlīdzīgi. Dz.Zellāns spriež, ka īpašnieki ir apzinīgi un rūpējas par dzīvniekiem. Viņš praksē neesot sastapies ar nevērīgu attieksmi. Bijis gadījums, kad kumeļam kaklā bija ieaugusi ķēde. Saimnieks pie tā neesot bijis vainīgs, jo pats ilgstoši ārstējies slimnīcā, bet zirgu uzticējis kopējam.
Govs neceļas augšā
"Mazo dzīvnieku ārstēšana prasa vairāk uzmanības un pūļu nekā lielo dzīvnieku," atzīst speciālists. Kāmīšiem un papagaiļiem raksturīgas retas slimības. Smags darbs esot ērzeļu kastrācija. Arī narkozes lietošanā jābūt uzmanīgam. Kaķis, ja tam dos narkozi, uzbudināsies. Dz.Zellāns ir neizpratnē, ka daļa govju saimnieku vēlas amputēt ragus. Viņš uzskata, ka govīm tomēr esot jābūt gan ragiem, gan astei. Veterinārārsts ir pārliecināts, ka vienlīdz grūti ir ārstēt gan cilvēkus, gan dzīvniekus. Visvieglāk esot ārstēt suņus, ātrāk var atklāt, kāda kaite piemeklējusi. Ar viņiem varot labi saprasties. Katram dzīvniekam tāpat kā cilvēkam ir savs raksturs.
Gadījies, ka, ārstējot govi, tā neceļas augšā. Pat cenšas vetārstam iespert vai ar ragiem iedurt. "Tikko izbraucu no mājas pagalma, govs pieceļas," stāsta Dz. Zellāns. Govīm īpaši esot raksturīga spītība, tās esot viskaprīzākās. Tomēr no pacietības neesot viņu izvedušas. Ja nu vienīgi uz galvas uzlējis aukstu ūdeni. Dz.Zellāns atminas, ka savulaik Virešu pagastā govij bijušas problēmas atnesties, bet finālā dzemdības veiksmīgi notikušas Gaujas krastā pie iedegtām žiguļu spuldzēm. Smagāks gadījums esot dzemdes izkritums, kas šodien ir viegli ārstējams. Padomju gados, kad bija lielas sovhozu fermas, lopkopēju nolaidības dēļ tas radīja ne mazums problēmu tāpat kā citas slimības.
Prot ārstēt ziloni
Dz.Zellāns atzīst, ka neesot tāda dzīvnieka, ko viņš nebūtu ārstējis. Lielākais dzīvnieks, kam bijusi vajadzīga medicīniska palīdzība, bijis zilonis Rangūna Rīgas zooloģiskajā dārzā studiju gados. Viņš bijis vecs - 72 gadi. Kursa darbā par to saņēmis teicamu atzīmi. "Tas bija interesants darbs," stāsta speciālists.

Citu datumu laikraksti

 • Tiekas pirmajā kopmēģinājumā

  Šodien, 14.februārī, Alūksnes rajona jauktajiem koriem ir pirmais kopmēģinājums. To vada virsdiriģents Edgars Račevskis.Šodien, 14.februārī, Alūksnes...

 • Dejotāji gūst augstāko novērtējumu

  Alūksnes un Apes sporta dejotāji parādīja ļoti labu sniegumu sporta - sarīkojuma deju skatē - konkursā Smiltenē, kas risinājās 8.februārī.Alūksnes un...

 • Nevar noskaidrot tilta demolētājus

  Ir pagājis mēnesis, kopš izdemolēja Alūksnes Pilssalas tilta margas, bet vainīgās personas policija vēl joprojām nav noskaidrojusi.Ir pagājis...

 • Ziema turpina valdīt

  Februāra 2.dekāde (no 11. līdz 20. februārim) sola daudz aukstu un sniegotu dienu. Par to laikrakstu informē Latvijas hidrometeoroloģijas aģentūras...

 • Mežu “veselība” uzlabojas

  Valsts meža dienesta novērojumi liecina, ka desmit gadu laikā kokaudzes kļuvušas veselīgākas. Tomēr pagājušā gada rezultātos minēts, ka parauglaukumi...

 • Ar kiberpilsētas projektu iepazīstina uzņēmējus

  Alūksnē bija ieradušies pārstāvji no Vidzemes augstskolas, reģiona Profesionālās izglītības centra un Pasaules brīvo latviešu apvienības, lai kopīgi...

 • Tiekas Absolventu vakarā

  Alūksnes vidusskolā 97 cilvēki pagājušās nedēļas nogalē apmeklēja tradicionālo Absolventu vakaru.Alūksnes vidusskolā 97 cilvēki pagājušās nedēļas...

 • Saeimas deputāts mudina zemniekus neklusēt

  Alūksnē darba vizītē pagājušās nedēļas nogalē bija ieradies Saeimas deputāts Andis Kāposts, kas ir arī “Zaļo un Zemnieku savienības” frakcijas...

 • Arhīvā palielinājies sagatavoto izziņu skaits

  Pagājušajā gadā Alūksnes Zonālais valsts arhīvs sagatavojis gandrīz par 300 izziņām vairāk nekā 2002.gadā.Pagājušajā gadā Alūksnes Zonālais valsts...