Ar elegantu draugu startēs pirmajā čempionātā

Dobermanis Remo un Arnis Bērtiņš ir labi draugi. Vasaras saulgriežos sunim palika divi gadi, bet jaunais vīrietis vairs nevar savu dzīvi iedomāties bez viņa. Arnis trenē suni no trīs mēnešu vecuma.

Dobermanis Remo un Arnis Bērtiņš ir labi draugi. Vasaras saulgriežos sunim palika divi gadi, bet jaunais vīrietis vairs nevar savu dzīvi iedomāties bez viņa. Arnis trenē suni no trīs mēnešu vecuma. Šodien abi pirmo reizi piedalīsies Vidzemes suņu daudzcīņā, kas notiek Alūksnē.
"Šis man ir pirmais suns. Pirms tam lasīju, ka nav ieteicams pirmo izvēlēties dobermani. Tas prasa daudz uzmanības, bet man laika ir maz. Tomēr cenšos būt kopā ar Remo, cik vien iespējams. Nenožēloju savu izvēli, lai gan viņš ir daudz posta darbu pastrādājis. Mazam "garšoja" kurpes un jakas, bet tas ir līdzīgi kā ar bērnu - suns man ir mīļš tāpat," atzīst Arnis. Viņš smejas, ka dobermanis ir tikpat slaids kā viņš, tāpēc patīk šī šķirne. Turklāt ir tik graciozs!
Straujš, bet ar savu domu
Pierasts, ka dobermaņi ir melni, bet A.Bērtiņš internetā ieraudzījis brūnu un nolēmis, ka tikai tāds būs viņa suns. "Esmu ļoti apmierināts, jo man ar Remo ir paveicies. Suns ir gudrs un apsviedīgs, turklāt ar raksturu. Tas nozīmē, ka saprot, ko no viņa grib, bet reizēm dara to, ko pats uzskata par labāku," stāsta Arnis. Treniņos viņam nebija nekādu problēmu iemācīt sunim pārvarēt barjeras un iet pa baļķi. Remo tas patīk, tāpēc nav brīnums, ka treniņu sacensībās iegūtas trīs bronzas medaļas un "vesela jūra diplomu". Jau pirmajās kucēnu sacensībās dobermanis guva panākumus. "Tomēr nereti mūs iegāž tas, ka Remo ir pārāk straujš. Lecot pāri barjerām, viņš pagriezienā var aizskriet taisni. Gadās apjukt, ja apgāž šķērsli. Pēc tam viņu piesaukt ir grūti," atklāj saimnieks. Arni uztrauc, ka čempionātā nevar startēt, izmantojot pavadu. Tā suni varētu atturēt no "brīvgājiena".
Tiesa, prognozes neko labu nesola, jo komandu sunim čempionātā var dot tikai vienu reizi. Remo dzirde nedaudz "pieklibo", vajag vairākas reizes atkārtot, lai suns izpildītu komandu. Tomēr ir bijuši arī treniņi, kad abi lieliski sapratās. Arnis būs apmierināts ar piedalīšanos čempionātā arī tad, ja neizcīnīs godalgotu vietu. "Man nevajag medaļas! Lai tikai nebūtu jākaunas par neveiksmi," apgalvo A.Bērtiņš. Tiesa, vasarā abi nedaudz paslinkoja. Uz treniņiem devās tikai ceturtdienās, bet svētdienu rītos saimniekam gribējās ilgāk pagulēt. Tā Arnim ir vienīgā brīvdiena, tad kopā ar Remo devies garākās pastaigās. "Bieži darbdienu vakaros pārnāku vēlu, tāpēc piespiežu sevi no rīta piecelties agrāk, lai stundu pastrādātu ar suni Jāņkalniņā. Protams, vajadzētu vairāk nodarbību, tad arī rezultāti būtu labāki," spriež Arnis.
Patīk sacensības
Viņš ievērojis, ka sacensībās vairāk startē vācu aitu šķirnes suņi. Tie labāk pakļaujas, tāpēc ir vieglāk apmācāmi. Droši vien tāpēc nereti joko, ka tie ir tādi naivi muļķi. Bet dobermanis izdomā, darīt vai ne. Pārsvarā uzvarētāji ir "vilki", tomēr šajā godā ir bijuši arī dobermaņi. "Treniņos visu precīzi izpilda Mollija, kas ir daudzu sacensību uzvarētāja. Remo ir puisis, tāpēc viņam par vācu aitu šķirnes kuci ir cita interese. Tomēr droši vien kaut ko arī noskatās," pauž saimnieks. Viņš nav nokārtojis Remo ciltsrakstu dokumentus, jo nedomā to vest uz izstādi vai lepoties ar dižciltību. Sacensībās abi skrien tāpēc, ka patīk.
Svešu mājās neielaidīs
A.Bērtiņš atzīst, ka dobermaņi skaitās nikni. Viņš Remo nekad nav ļāvis rūkt uz kādu cilvēku, tāpat nemāca aizturēt figurantu. Šo sacensību etapu aizstāj ar klucīša atnešanu. "Uzskatu, ka tas nav vajadzīgs. Suns tāpat aizstāvēs saimnieku, ja tas būs nepieciešams. Draugi smejas - kas tas esot par sargu, jo Remo liekas draudzīgs un pakļāvīgs. Tomēr svešu viņš mājās neielaidīs," uzskata Arnis. Suņa īpašnieks ir gandarīts, ka suns nav nikns. Viņš ievērojis, ka sacensībās dažs ir īsts zvērs. Tātad viņi ir mācīti būt ļauni.
"Remo mani ļoti gaida mājās. Kad pārnāku, viņš no prieka var mani nogāzt. Tā tas ir arī tad, kad atgriežos pēc īsa brīža. Laikam es un citi mājinieki sunim daudz nozīmē. Un arī viņš mums ir mīļš," akcentē Arnis. Viņš gan esot diezgan stingrs saimnieks. Tomēr gardumi Remo vienmēr tiek pataupīti. Suņu barība tam sevišķi neinteresē. "Patīk ārā kādu zariņu pagrauzt - varbūt tajā ir vitamīni. Lai gan raksta, ka pārdod pilnvērtīgu barību, iespējams, ka tajā tomēr nav viss, kas dzīvniekam ir nepieciešams," secina A.Bērtiņš. Protams, Remo kā visiem suņiem visgaršīgākie liekas kauli.
Atbalsta draugu smagos brīžos
Pa dienu Remo rīcībā ir trīsistabu dzīvoklis. Vislabprātāk viņš iekārtojas gulēt uz dīvāna. Gaitenī viņam ir sava guļvieta, kur nākas pārcelties naktī. Būdams kucēns, vienu dīvānu viņš sagrauza, bet tagad šis niķis vairs nepiemīt. "Laikam pats esmu vainīgs, ka Remo patīk gulēt kā cilvēkam. Kad man ir bijuši smagi brīži, suns bija blakus un it kā paņēma visu negatīvo sev. Viņš jūt, kad ir slikti. Uzguļas uz kājām un silda ziemas naktīs. Kad viss ir labi, viņš labāk guļ savā dīvānā," atklāj Arnis.
Kad no rīta viņš pamostas, Remo uzreiz to pamana, izstiepj kājas un sāk "bļaustīties". Savukārt sajutis garšīgu smaržu virtuvē, dobermanis cenšas "parādīt", ko viņam vajadzētu pasniegt. Bet Arnis iedod gurķi... Kad suns grib spēlēties ar saimnieku, tad paņem kurpi un nēsā pa dzīvokli. "Ja ejam ārā, Remo uzreiz pienes uzpurni. Tā ir pierasta lieta, jo neviens saimnieks nevar būt pilnīgi drošs par savu suni," ir pārliecināts A.Bērtiņš.
Labākās spēles, protams, ir brīvā dabā. Tad draugi dodas uz Tempļa kalnu. Remo lec pār Arņa kāju vai muguru. Pamestu kociņu Remo noķer, bet aiznes prom, nevis atdod saimniekam. Arnis atzīst, ka sunim vajadzīgas arī izklaides.
Liekas neticami, bet Remo neprot peldēt, pat baidās no ūdens! Droši vien būtu vajadzīgs liels laiks, lai pieradinātu un iemācītu peldēt. Tiesa, dažas reizes ir peldināts Alūksnes ezerā. Pēc tam mājās vēl iet dušā. "Mazgāties Remo arī nepatīk. Tomēr negribīgi lec vannā. Bieži suni nedrīkst mazgāt, reizi mēnesī, ne vairāk. Ķepas un vēderu lietainā laikā gan iznāk biežāk," skaidro Arnis. Viņš pārdomājis pašvaldības pieņemtos suņu un kaķu turēšanas noteikumus. A.Bērtiņš tos ievēro, bet iespējams, ka kāds klaiņojošs suns var uzbrukt, un Remo ar uzpurni nevarēs sevi aizstāvēt. "Nespēju pieņemt domu, ka būtu jāšķiras no suņa vai arī kāds nodarītu tam pāri. Tas būtu ļoti sāpīgi," saka A.Bērtiņš.

Citu datumu laikraksti

 • Aicinām sūtīt priekšlikumus!

  Aicinām uz diskusiju par Zemkopības ministrijas izstrādātajiem noteikumiem par mājas (istabas) dzīvnieku labturību un dzīvnieka īpašnieka tiesībām un...

 • Zemnieki turpina labības pļauju

  Pagaidām: par graudu ražu nesūdzas. Mālupes pagasta zemnieku saimniecībā “Dzirnavu 8” līdz otrdienas pēcpusdienai bija nopļauta apmēram ceturtā daļa...

 • Skolām dāvina jaunāko informāciju par ES

  Visas Alūksnes rajona vidusskolas saņems jaunākos informatīvos materiālus par Eiropas Savienību un pilsoniskas sabiedrības veidošanu Latvijā.Visas...

 • Kā izvairīties no viltotām latu monētām?

  Kā izvairīties no viltotām latu monētām? Lai cik labi aizsargāta un droša ir kādas valsts, arī Latvijas, nauda, noziedznieki to mēģina viltot.Kā...

 • Cels sporta kompleksu

  Alūksnes pilsētas domes deputāti nolēma atbalstīt Nacionālo bruņoto spēku viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota lūgumu par zemes gabala piešķiršanu...

 • Bērnus rosina zīmēt

  Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija 2004. gada Eiropas Kultūras mantojuma dienās “100 apdraudētākie kultūras pieminekļi” izsludina...