Ar lasītājiem diskutē par veselības aprūpi

Ceturtdien laikraksta “Alūksnes Ziņas” darbinieki tikās ar saviem lasītājiem Mārkalnes pagastā, kur spraigā diskusijā izrunāja lasītājiem aktuālas tēmas par veselības aprūpi un lauksaimniecību.

Ceturtdien laikraksta "Alūksnes Ziņas" darbinieki tikās ar saviem lasītājiem Mārkalnes pagastā, kur spraigā diskusijā izrunāja lasītājiem aktuālas tēmas par veselības aprūpi un lauksaimniecību.
Laikraksta sarūpētās pārsteiguma balvas, atbildot uz konkursa jautājumiem, saņēma mārkalnieši Biruta Ronka un Dainis Grūbe. Viņi visuzmanīgāk bija ieklausījušies laikraksta darbinieku stāstījumā par avīzes darbu.
Šoreiz kā viesi "Alūksnes Ziņu" Lasītāju dienā piedalījās Alūksnes rajona padomes galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Skaidrīte Zēmele un Alūksnes Lauksaimniecību konsultāciju biroja speciāliste grāmatvedības un ekonomikas jautājumos Inna Gailiša. Viņas klātesošajiem pastāstīja par aktualitātēm veselības aprūpē un lauksaimniecībā.
Tikšanās laikā plaša diskusija izvērtās par veselības aprūpes sistēmu, jo lasītājiem bija daudz sasāpējušu jautājumu un pašu piedzīvotu gadījumu, kad mediķis nav laikus reaģējis uz pacienta sūdzībām.
"Gadiem ilgi veselības aprūpē ir ļoti liela nenoteiktība. Nu jau kādreizējā Veselības ministre Ingrīda Circene iestājās par ģimenes ārstu apmaksas sistēmas pārveidošanu, bet pašlaik tas nav realizēts. Personīgi es (un arī lielākā daļa Alūksnes ģimenes ārstu) to atbalstīju," stāsta S.Zēmele.
Skaidrīte Zēmele uzsver, ka ģimenes ārsts ir tiesīgs izspriest, vai viņš pats spēj slimnieku izārstēt vai arī nepieciešams rakstīt nosūtījumu pie speciālista.
"Ģimenes ārstu uzskata par vispusīgi izglītotu speciālistu. Ja ārsts domā, ka nevajag rakstīt nosūtījumu pie speciālista, viņš to drīkst nerakstīt. Ja pacients tomēr vēlas apmeklēt speciālistu, viņam tas ir maksas pakalpojums. Sūdzību gadījumā cilvēki var vērsties Pacientu tiesību aizsardzības birojā vai arī Ārstu darba kontroles un darba nespējas kontroles ekspertīzes aģentūrā Rīgā," uzsver S.Zēmele.
Viņa norāda, ka Alūksnes rajonā trūkst medicīnas darbinieku. Par mediķiem strādā daudz pensionētu cilvēku, jo viņu vietā nav cita speciālista, kas strādā. Jaunie mediķi Alūksnes rajonā strādāt nevēlas.
Mudina potēties pret ērču encefalītu
S.Zēmele atgādināja, ka pacientu iemaksa 50 santīmu apmērā, dodoties pie ārsta, nav jāmaksā bērniem līdz 18 gadu vecumam; grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā, kuru saslimšanas ir saistītas ar grūtniecības vai pēcdzemdību patoloģijām; politiski represētajām personām un Černobiļas avārijas seku likvidatoriem; tuberkolozes slimniekiem; personām, kas saņem neatliekamo medicīnisko palīdzību vai saņem neatliekamo medicīnisko palīdzību stacionārā pirmajās divās dienās pēc stacionēšanās un atrašanās reanimācijas nodaļā. S.Zēmele informēja par ātrās palīdzības izsaukšanas kārtību un potēšanos pret ērču encefalītu.
"Pagājušajā nedēļā es apmeklēju semināru, kur tika paustas jaunas atziņas par inficēšanos ar ērču encefalītu. Izrādās, ka pēdējā laikā cilvēki ar ērču encefalītu saslimst arī ziemā, ienesot telpās ērces ar eglītēm un pūpoliem. Siltā telpā ērces paliek aktīvas un var inficēt cilvēku. Ar encefalītu bieži inficējas gatera strādnieki. Visefektīvākā aizsardzība ir potēšanās," uzsver S.Zēmele.
Zemnieki varēs priekšlaicīgi pensionēties
Alūksnes Lauksaimniecību konsultāciju biroja speciāliste grāmatvedības un ekonomikas jautājumos Inna Gailiša klātesošos informēja par atbalsta iespējām, ko Latvijas lauksaimnieki varēs saņemt no Eiropas Savienības - pusnaturālām saimniecībām, jaunajiem zemniekiem un atbalstu no strukturālajiem fondiem, kā arī par priekšlaicīgu pensionēšanos. "Lauksaimnieki varēs priekšlaicīgi pensionēties no 2006.gada. Šo iespēju varēs izmantot tie, kas saimniecisko darbību veic vismaz desmit gadus un ir veikuši sociālos maksājumus valstij," saka I.Gailiša.
Nākamo tikšanos ar lasītājiem "Alūksnes Ziņas" organizēs martā.

Citu datumu laikraksti

  • Runās par veselību

    Alūksnes pilsētas pensionāru padomes sēde notiks 2.martā pulksten 11.00 Alūksnes Sociālās palīdzības centrā.Alūksnes pilsētas pensionāru padomes sēde...

  • Vieglatlēti kopvērtējumā izcīna 3.vietu

    Latvijas jaunieši, starp kuriem bija arī Alūksnes vieglatlēti, Baltijas valstu komandu sacensībās vieglatlētikā jauniešiem un pieaugušajiem...

  • Interese par Eiropas Savienību palielinās

    Eiropas Savienības informācijas centra darbinieks Rinalds Konovaļenko otrdien apmeklēja Alūksnes pilsētas bibliotēku, kur atrodas ES informācijas...

  • Premjera kandidāts ir, bet kārtības nav

    Pateicoties mūsu prezidentei Vairai Vīķei - Freibergai, šobrīd ir zināms potenciālā premjera Induļa Emša vārds. Jāpateicas Satversmei, kas prezidenta...

  • Iepazīsti Alūksnes rajonu!

    Šodien publicējam konkursa “Iepazīsti Alūksnes rajonu!” 6.kārtas jautājumus, ko sagatavojis Jaunannas pagasta tūrisma informācijas punkts. “Konkursa...

  • Biatlona distancē uzvar alūksnietis

    Divas dienas Alūksnē “Mežinieku” sporta bāzē meža darbinieki sacentās meža biatlonā. No 86 dalībniekiem distanci pabeidza 81.Divas dienas Alūksnē...