Ar ļoti strauju uzrāvienu

Pirms pusotra gada Jaunlaicenē atklāja SIA “Cewood” cementētu koka ēveļskaidu plātņu ražotni – modernu Eiropas līmeņa uzņēmumu. Valsts simtgades nedēļā “Alūksnes Ziņas” brauca lūkot, kā uzņēmumam šajā laikā klājies, gūstot apliecinājumu, ka Latvijas pierobežā, Alūksnes novadā, var izveidot ļoti strauji augošu, mūsdienīgu un kvalitatīvu ražošanas uzņēmumu, ja ir mērķtiecīgi  uzņēmēji un atbildīga darbinieku komanda.

Attaisnojies ar uzviju
Plātņu ražošanu “Cewood” Jaunlaicenē uzsāka 2016.gada sākumā, ražotnes svinīga atklāšana notika 2017.gada maijā. Viennozīmīgi, “Cewood” ir strauji augošs uzņēmums, par ko liecina daudzi aspekti. Ja 2017.gada maijā Jaunlaicenes ražotnē strādāja 35 darbinieki, tad tagad – jau vairāk kā 70 un šobrīd intensīvi meklē vēl. Ja iepriekš strādāja vienā maiņā, tad šobrīd divās un komplektē trešo. Ja 2016.gada beigās apgrozījums bija nedaudz vairāk kā 400 000 eiro, tad šobrīd – jau vairāk kā 3 miljoni eiro.
SIA “Cewood” valdes loceklis Ingars Ūdris vērtē – ražotnes izveide Jaunlaicenē ir attaisnojusies ar uzviju. “Tas ir atbalsts pierobežas reģionam, attīstot šeit ražošanu. Izmantojam Vidzemes reģiona, kas ir bagāts ar mežu resursiem, kokmateriālu. Ir radītas darbavietas un ir darbaspēks, ko uzņēmums šeit var gūt. Netālu ir Vidzemes šoseja. Tuvāko mēnešu laikā sāksim strādāt trīs maiņās, lai ražošana notiktu arī sestdienās un svētdienās. Uzņēmuma īpašnieku nākotnes mērķis ir, lai rūpnīca rūktu 24 stundas diennaktī,” saka I.Ūdris.

Meklē jaunus darbiniekus
Lai to īstenotu, šobrīd “Cewood” aicina darbā papildus darbiniekus. Cementētu koka ēveļskaidu plātņu ražošana prasa ilgtermiņa ieguldījumus un tai ir sava specifika - pusgadu jāžāvē apaļkoks, lai no tā iegūtu skaidas, ko samitrina un sajauc ar cementu, pilda formās. Pēc diennakts plātnes izsit no formas un žāvē gandrīz mēnesi, tad veic pēcapstrādi. I.Ūdris norāda – jaunos darbiniekus primāri nodarbinās pie pamatplātņu ražošanas, jo svarīgi nemitīgi nodrošināt gatavās produkcijas apjomu.
“Šobrīd meklējam darbiniekus visiem amatiem, kādi ražotnē nepieciešami. Tie ir iekārtu operatori, kuri pārrauga iekārtas, un mehāniķi, kuri veic nepieciešamos remontus. Autoiekrāvēju vadītāji, kuri ražotnes teritorijā transportē plātnes – vienā maiņā tie ir 4-5 cilvēki, turklāt kalte strādā arī naktī, kur jābūt cilvēka klātbūtnei. Nepieciešami arī ceha strādnieki, kuri veic vienkāršākus darbus. Arvien vairāk nodarbinām sievietes, kuras ir atbildīgākas un precīzākas. Kad šogad Jaunlaicenē slēdza skolu, vairākas skolotājas atnāca uz “Cewood” darba meklējumos – daudzas no viņām radām  iespēju nodarbināt. Maiņā svarīgs ir katrs darbinieks, jo mums ir konveijera tipa ražošana, tādēļ arvien vairāk domājam, lai būtu darbinieku rezerve,” saka I.Ūdris.

Darbinieki – no dažādiem novadiem
Lielākā daļa darbinieku ir no Alūksnes novada, tomēr ir arī no tuvējiem novadiem, pat no Jūrmalas, trīs – no Jelgavas. “Jaunos darbiniekus meklējam ne tikai Alūksnes novadā, bet arī kaimiņu novados. Ir iespēja gādāt par nodrošināšanu ar dzīvesvietu un transporta kompensācijām darbiniekiem no attālākiem novadiem. Intensīvi meklējam 15-20 jaunus darbiniekus un ceram, ka mēneša laikā tas arī izdosies. Protams, prioritāri vēlamies nodarbināt Alūksnes novada cilvēkus, bet mūsu mērķis nav atvilināt jau strādājošu cilvēku no blakus uzņēmuma. Nenoliedzu, šobrīd mums ir nedaudz vairāk jāiespringst, lai atrastu atbilstošu darbinieku, kurš ir gatavs tikt līdzi mūsu tempam un tam, kādu atdevi no darbiniekiem sagaidām. Domājam arī par darbinieku ērtībām, piemērotām telpām pārtraukuma mirkļiem. Nodrošinām darba formas, par kā mazgāšanu un kopšanu drīzumā būs atbildīga firma un pašiem darbiniekiem to vairs nebūs jādara,” stāsta I.Ūdris.

Liels ražošanas apjoms
Šajā laikā būtiski palielinājies arī saražotās produkcijas apjoms – šobrīd katru nedēļu no ražotnes izved 7-8 konteinerus jeb autofurgonus ar gatavajām plātnēm. Plānveidīgi veic investīcijas iekārtās ražošanas attīstībai un paplašināšanai, šobrīd būvē jaunu noliktavu.
“Cewood” ražo četru veidu plātnes. Konstruktīvās plātnes, ko izmanto siltināšanai, būvniecībai, skaņas izolācijai, un akustiskās plātnes, ko izmanto iekštelpām skaņu absorbcijai. Ar augstāku pievienoto vērtību tiek ražotas dizaina plātnes interjeram, kas piegrieztas dažādās formās un tiek krāsotas dažādos toņos. Savukārt jaunums, kā ražošana attīstīta pēdējā gada laikā pēc klientu pieprasījuma, ir akustiskās plātnes jau kopā ar izolācijas materiālu – minerālvati.
“Dizaina plātņu ražošanā visu nedarām paši – sadarbojamies arī ar vietējiem galdniekiem, kuri to lieliski prot. Akustiskās plātnes ar izolāciju ir divu materiālu kombinācija, kas vēl vairāk uzlabo akustiku un kas ir labs, uzreiz pielietojams būvniecības materiāls, jo neprasa papildus apstrādi. Latvijā “Cewood” plātnes izmantotas, piemēram, griestiem, Rīgā būvējot Latvijas Universitātes jauno Zinātņu ēku ar septiņiem stāviem. Tas mums būs prestižs objekts, ar ko varēsim lepoties,” saka I.Ūdris.

Lielākais noieta tirgus –
Amerikā
Joprojām lielākā daļa “Cewood” produkcijas tiek eksportēta. I.Ūdris atzīst - ar trešdaļu no 25 valstīm, uz kurieni eksportē, bijušas tikai atsevišķas piegādes, bet ar pārējām attīstīta spēcīga sadarbība un piegādes notiek katru mēnesi. Savukārt lielākais noieta tirgus šobrīd ir Amerikā. Pagājušajā nedēļā uzņēmumu  apmeklēja “Cewood” ārvalstu partneris, ASV uzņēmuma “Acoustical Surfaces” pārstāvji, ar ko sadarbojas jau divus gadus, lai pārrunātu turpmāko sadarbību. Uzņēmumu regulāri apmeklē arī citi sadarbības partneri.
““Acoustical Surfaces” pārdod “Cewood” plātnes dažādiem klientiem ASV lielos apmēros. Šobrīd lielākais projekts Amerikā mums ir “McDonald’s” visu ātrās ēdināšanas restorānu griestu apdare ar “Cewood” plātnēm. Kā zināms, “McDonald’s” restorānu tīkls Amerikā ir ļoti attīstīts – ja viņi īsteno tik vērienīgu rekonstrukcijas projektu ar “Cewood” plātnēm, tad mums ražotnē vajag trešo maiņu ar darbiniekiem. Līgums ar “McDonald’s” garantē “Cewood” darbu turpmākajiem četriem gadiem, jo gadā viņiem vien vajag 70-90 konteinerus ar mūsu plātnēm,” saka I.Ūdris.

Eksportē uz 25 valstīm
Kopumā eksportē 80-85 procentus produkcijas uz 25 valstīm un arvien vairāk cenšas iekarot arī Baltijas valstu tirgu, ko var apkalpot paši, bet citās valstīs ir sadarbības partneri produkcijas realizēšanai. “Sadarbības partnerus atlasām ļoti rūpīgi – Amerikā esam atraduši ļoti labu partneri. “Cewood” plātņu eksportam uz Ameriku šobrīd vērojams vislielākais pieaugums – tas mums tuvākajos gados būs primārais tirgus gan apjoma, gan cenas ziņā. Joprojām nozīmīgs tirgus mums ir Dānijā – šogad bijām spiesti produkcijas piegādi tam pat piebremzēt, izvērtējot prioritātes. Spēcīgs partneris mums ir Spānijā, kur pārdodam arvien vairāk “Cewood” produkciju. Esam Arī Holandē, Beļģijā, Vācijā, Norvēģijā, Somijā, Izraēlā, Korejā, Krievijā, Ukrainā, Azerbaidžānā, Itālijā, sākta sadarbība ar nozīmīgu partneri Ēģiptē,” stāsta I.Ūdris.

Jāiegulda infrastruktūrā
Viņš atzīst – lielākās problēmas sagādā koksnes cenas paaugstināšanās pēc aizvadītā gada ziemas, kad cenas kāpums bija par vairākiem desmitiem procentu. “Esam izveidojuši koksnes rezerves, bet, kā būs priekšdienās – šobrīd grūti pateikt,” saka I.Ūdris.
Īstenojot ERAF projektu, Alūksnes novada pašvaldība ir noasfaltējusi ceļu, kas savieno “Cewood” ražotni ar bruģēto laukumu, kur uzglabā ražošanai nepieciešamo koksni. “Tas atvieglo mūsu ikdienu. Ar pašvaldību cenšamies uzturēt labus kontaktus. Uzņēmumā bijušas vairākas pašvaldības rosinātas vizītes, lepojoties ar sava novada uzņēmumu – patīkami,” saka I.Ūdris.
Viņš uzsver – uzņēmējdarbībai ļoti svarīga ir laba ceļu infrastruktūra. “Patīkami, ka beidzot norit rekonstrukcijas darbi uz Vidzemes šosejas, kas arī “Cewood” darbībai ir ļoti nozīmīgs ceļš.
Latvijā jādomā par ieguldījumiem infrastruktūrā, lai reģionos attīstītos uzņēmējdarbība, kas savukārt veicinās darbaspēka noturēšanu Latvijā, kas šobrīd ir ļoti būtiski. Valstī jābūt plānveidīgai un pārdomātai nodokļu politikai, kas vērsta ar skatu uz reģionos dzīvojošajiem un mazāk atalgotajiem. Cerams, ka jaunā valdība domās pragmatiski un uz tā rēķina, ka jaunā Saeima ir ļoti sadrumstalota, nenorakstīs nepadarītās lietas. Latvija nav tikai pakalpojumu valsts, kas var dzīvot  no starpniecības procenta vai pirkšanas – pārdošanas. Latvija ir valsts, kur varam ražot kvalitatīvu produktu ar pievienoto vērtību,” pārliecināts I.Ūdris.  

SIA “Cewood” valdes loceklis
Ingars Ūdris:
“2016.gadu noslēdzām ar apgrozījumu, kas bija nedaudz lielāks par 400 000 eiro, 2017.gadā – nepilni 1,3 miljoni eiro. Šogad desmit mēnešos esam pārsnieguši jau 3 miljonu eiro apgrozījumu, lai gan plānotais mērķis bija dubultot pagājušā gada apgrozījumu, līdz ar to vēlamies šogad ražošanas apjomu trīskāršot. Tas ir iemesls, kādēļ diennakts stundas kļūst par īsu, jo darba apjoms strauji pieaug. Pamatojums tam ir pieprasījums tirgū pēc “Cewood” ražotās produkcijas. Mūsu pašmērķis nav apgrozījuma summa, bet apmierināts klients un laikā izpildītas piegādes.”
— Teksts un foto: Līga Vīksna

Citu datumu laikraksti

 • Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Svinot Lāčplēša dienu 11. novembrī, Alūksnes novada iedzīvotāji tiek aicināti pulcēties svinību pasākumos Alūksnes pilsētā. Turklāt šogad vakara...

 • Lāčplēša dienai

  Tu, Lāčplēsi, kas Latviju uz pleciem nesis,Tu varonis priekš mūsu zemes, tautas vienmēr būsi, esi.Pār Latvijas ārēm iet Lāčplēša gars -Drošs,...

 • Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns 2

  Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns  1

  (Turpinās no 1.lpp.)Tuvojoties Lāčplēša dienai, gribas izcelt kādu mūsu alūksnieti, kurš pelnījis Lāčplēša tēla statusu. Un kura gan cita profesija,...