Ar modernām iekārtām saaudzē kokmateriālus

Annas pagasta SIA “ABIO” ir viens no Ziemeļvidzemes uzņēmumiem, kurā ar modernām iekārtām tiek saudzēti kokmateriāli, tādējādi pilnvērtīgi izmantojot kokmateriālus un radot produktu ar lielāku pievienoto vērtību ražošanai.

Annas pagasta SIA "ABIO" ir viens no Ziemeļvidzemes uzņēmumiem, kurā ar modernām iekārtām tiek saudzēti kokmateriāli, tādējādi pilnvērtīgi izmantojot kokmateriālus un radot produktu ar lielāku pievienoto vērtību ražošanai.
Jaunās iekārtas varēja iegādāties par atbalstītā projekta "Augstvērtīgu mēbeļsagatavju un mēbeļu ražošana atbilstoši ES prasībām" līdzekļiem. Projektu uzņēmums iesniedza Eiropas Reģionālās attīstības fonda ES struktūrfondu grantu shēmai "Atbalsts ieguldījumiem uzņēmumu attīstībā īpaši atbalstāmajās teritorijās". SIA "ABIO" projekts izturēja visas atlases kārtas un bija viens no 12 uzņēmumu projektiem Latvijā, ko šajā programmā atbalstīja.
"Kad projekts 2006.gadā tika atbalstīts, Hipotēku un zemes bankā ņēmām kredītu, lai varētu iegādāties jaunās iekārtas - garuma saaudzēšanas līniju un optimizāciju garināšanas ripzāģmašīnu. Tikai pēc tam mums tika piešķirti atbalstītā projekta līdzekļus 50 procentu apmērā no kopējām izmaksām jeb 33 813,55 lati (bez pievienotās vērtības nodokļa), pārējais ir uzņēmuma ieguldījums. Savukārt kopējās projekta izmaksas ir 80 000 latu (ar pievienotās vērtības nodokli). Tagad būsim iekārtojuši ražotni augstvērtīgu mēbeļsagatavju ražošanai atbilstoši ES prasībām," stāsta SIA "ABIO" valdes priekšsēdētājs Ainārs Rencis.
Viņš atzīst, ka arī citi Alūksnes rajona uzņēmumi iesniedza savus projektus, bet tie netika atbalstīti. "Mums bija uzrakstīts labs projekts, bija arī savas priekšrocības, piemēram, tas, ka Alūksnes rajons atrodas īpaši atbalstāmajā teritorijā, Krievijas un Igaunijas robežas tuvums, ka Annas pagastā bez pašvaldības iestādēm līdz šim bija tikai viens uzņēmums - SIA "Deiwoss" -, kas iedzīvotājiem nodrošināja darba vietas. Jaunajā SIA "ABIO" ir radītas četras jaunas darba vietas, bet kopā strādā seši darbinieki," norāda A.Rencis.
Pašlaik SIA "ABIO" sagatavo kokmateriālus - izmantojot jaunās iekārtas, tiek saaudzēti zāģmateriāli.
Jaunās iekārtas nodrošina mazāku izejmateriālu patēriņu, ir augstāka darba ražība, precizitāte un iespēja apstrādāt nestandarta izmēra zāģmateriālus, tādējādi nodrošinot arī specifisku pasūtījumu izpildi.
"Saaudzētie zāģmateriāli ir pieprasīts produkts vietējā tirgū. Ikviens kokapstrādes uzņēmums garina savu produkciju, un atgriezumi labākajā gadījumā paliek malkai. Mēs šos atgriezumus, sākot ar 18 centimetru garumu, saaudzējam līdz 6 metrus garam dēlim. Tādējādi palielinās kokmateriāla izmantošanas procents. Paredzams, ka tuvākajā nākotnē saaudzētos kokmateriālus arvien vairāk izmantos celtniecībā, jo tie ir izturīgāki. Mēs vēl eksperimentēsim ar līmēm, bet pieredze jau rāda - saaudzētais kokmateriāls lūst citā vietā, nevis pašā saaudzējuma vietā," stāsta Ainārs Rencis.
Viņš secina, ka optimizāciju garināšanas ripzāģmašīna ir katra galdnieka sapnis, jo tā strādā automātiskā režīmā un var aizstāt četru cilvēku roku darbu. Šī iekārta pati nolasa kokmateriāla izmēru, platumu, biezumu, izgarina kokmateriālu pēc mēriem, ko automātiskajā režīmā ievada cilvēks, un pēc tam parāda, kāds ir atlikums. Iekārta spēj kokmateriālus šķirot astoņās šķirās un izgriezt serdes, kā rezultātā saaudzētais dēlis negriežas un ir izturīgs.
"Strādājot ar ne tik modernām saaudzēšanas iekārtām un nodarbinot četrus cilvēkus, mēnesī var saaudzēt 50 līdz 100 kubikmetrus, bet ar mūsu jauno iekārtu - 200 līdz 210 kubikmetrus mēnesī, nodarbinot divus cilvēkus. Pašlaik prognozējam mēnesī saražot 200 kubikmetrus kokmateriālu. Tuvākajā nākotnē plānojam arī koka celtniecības un galdniecības izstrādājumu ražošanu, kā arī mēbeļu ražošanu. Diemžēl arī mēs saskaramies ar kvalificēta darbaspēka trūkumu," atzīst A.Rencis.
Viņš norāda, ka SIA "ABIO" ir kā pakalpojumu sniedzējs. "Sasniedzot lielāku ražošanas jaudu, kokmateriālu saaudzēšanu piedāvāsim kā pakalpojumu citiem uzņēmumiem," saka A.Rencis.
Uzņēmējs pozitīvi vērtē to, ka ES piešķir līdzekļus uzņēmumu projektu īstenošanai. "Tiesa, tas nosaka saistības - tagad piecus gadus mums ir jākārto ļoti precīza grāmatvedība, jāraksta atskaites un jānodrošina pakāpeniska uzņēmuma izaugsme," apstiprina A.Rencis.
***
Fakti
- SIA "ABIO" ir dibināts 2005.gada 20.aprīlī, tā pamatdarbības veids - kokapstrāde. Annas pagastā uzņēmums īrē telpas no SIA "Deiwoss" un atrodas šā uzņēmuma teritorijā.
- Kokapstrāde ir starp nozīmīgākajām uzņēmējdarbības nozarēm Alūksnes rajonā. Rajona teritorijā koku apstrādā vairāki desmiti lielāku vai mazāku ražotņu. Nozares ekonomiskā attīstība nākotnē ir saistīta ar dziļāku koksnes apstrādi un mežu ilgstošu apsaimniekošanu, kas sola prognozējamus un stabilākus ienākumus. To nodrošina SIA "ABIO" projekts "Augstvērtīgu mēbeļsagatavju un mēbeļu ražošana atbilstoši ES prasībām".
- Saaudzēšana nodrošina kokmateriāla vērtības palielināšanos par 40 līdz 50 procentiem.

Citu datumu laikraksti

 • Iznīcina maluzvejnieku tīklus

  Alūksnes pilsētas domes un Jaunalūksnes pagasta padomes pašvaldību kopīgā iestāde “Alja” ik gadu iznīcina pa iepriekšējo gadu no Alūksnes ezera...

 • Copes dienas

  6.jūnijs. Ir karsts jūnija rīts, ūdens jau sasilis kā vārīts piens. Esam sagatavojušies lielām zivīm.6.jūnijs. Ir karsts jūnija rīts, ūdens jau...

 • Būsim dzimtenes patrioti un sargi!

  1.jūnijā, Starptautiskajā Bērnu aizsardzības dienā, Nacionālie Bruņotie Spēki jau otro gadu pēc kārtas izsludina vizuālās mākslas konkursu Latvijas...

 • Audzēkņi mācās praksē

  Alsviķu profesionālā skola no šā gada janvāra līdz jūlijam īsteno projektu „Alsviķu profesionālās skolas kvalifikācijas prakses”.Alsviķu profesionālā...

 • Būs Mazo bērnu tusiņš

  Ikviens pirmsskolas vecuma bērns kopā ar vecākiem tiek gaidīts Mazo bērnu tusiņā Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē „Sprīdītis”.Ikviens...

 • Sveiks čaklākos

  Šodien Malienas tautas namā notiks Malienas pamatskolas skolēnu mācību gada noslēguma pasākums – skolēnu interešu izglītības atskaites...