Ar oktobri maize kļūs dārgāka

Nav jāuztraucas: par cenu krasu palielināšanos. Pagaidām Alūksnes SIA “ALTA S” maizes kombināta produkcija nav dārgāka, bet drīz pircējiem vajadzēs maciņā meklēt kādu santīmu vairāk, lai iegādātos rupjas, saldskābas vai baltmaizes kukulīti.

Nav jāuztraucas: par cenu krasu palielināšanos.
Pagaidām Alūksnes SIA "ALTA S" maizes kombināta produkcija nav dārgāka, bet drīz pircējiem vajadzēs maciņā meklēt kādu santīmu vairāk, lai iegādātos rupjas, saldskābas vai baltmaizes kukulīti. Paredzams, ka cena varētu palielināties apmēram par 20 procentiem.
"Grūti prognozēt, par cik palielināsies miltu cena un citi izdevumi. Nav vēl īsti skaidrs, cik miltu saražos no pašmāju graudiem, tomēr tos vajadzēs arī ievest no ārzemēm. Graudu pārstrādātājiem droši vien ir arī miltu rezerves, tie ir gatavi šādām situācijām. Tomēr neapšaubāmi ne tikai maize, bet visas preces kļūst dārgākas. Vienīgi algas paliek līdzšinējās," spriež maizes kombināta direktore Ligita Rozenberga.
Pirms cenu palielināšanas Alūksnes maizes kombinātā rūpīgi vērtēs katru no vairāk nekā 40 maizes veidiem, kādas izejvielas un cik liels darbs cepšanā ir patērēts. Klona maizes gatavošanas process ir darbietilpīgs un ilgs, tāpēc tā varētu vairāk sadārdzināties nekā rudzu formas maize vai baltmaizes batoni. "Protams, nevarēsim cept tikpat lētu maizi kā tie uzņēmumi, kam ir savas dzirnavas. Iepirkt miltus vienmēr ir dārgāk nekā izmantot pašu ražotus," norāda direktore. Alūksnes maizes kombinātam ir līgums ar "Rīgas dzirnavnieku", tajā izmaiņas nav vēl akceptētas. Uzņēmums gatavojas miltu cenu palielināt vidēji par 20 procentiem. Patlaban tas ir iepircis tikai trešo daļu pārstrādei nepieciešamo pārtikas graudu. Ja valsts izlems tirgū pārdot intervencē iepirktos graudus, tad uzņēmums varētu iepirkt vēl 25 procentus graudu.
Graudus sadārdzinās arī transporta un energoresursu izmaksu palielināšanās. Nākamajā gadā būs vairāk jāmaksā ne tikai par benzīnu, bet arī par gāzi un elektroenerģiju. Tas nozīmē, ka maizes cena turpinās augt, bet tas notiks pakāpeniski. Tirgotāji nepieļaus krasu cenu palielināšanos, jo maizes tirgū ir liela konkurence. L.Rozenberga pieļauj, ka maizi lietos mazāk, aizstājot to ar citiem produktiem.
Pieredze liecina, ka lauku cilvēki izvēlas galvenokārt maizi bez uzlabotājiem, tāpēc Alūksnes maizes kombinātā tos neizmanto.
Iespējams, ka varētu samazināt maizes kukuļa svaru, lai tas maksātu tikpat, cik tagad. Ja par to izšķirsies, tad svaru samazinās ne vairāk kā divu veidu izstrādājumiem. Ligita Rozenberga uzskata, ka tā nevar mazināt maizes sadārdzināšanās sekas.
"Strādājam, lai apmierinātu pircēju pieprasījumu. Maizes izstrādājumu sortiments ir pārāk liels. Vieglāk būtu piedāvāt ne vairāk kā 20 nosaukumu maizi, bet pagaidām to saglabāsim. Tiesa, atsakāmies no maz pieprasītiem maizes veidiem. Toties ir tādi, kas ir iecienīti jau desmit gadus: augstākā labuma baltmaize, karaša, formas rupjmaize, rudzu un kviešu saldskābā klona maize. Formas rupjmaize "Zemnieku maize", kā arī "Galda batons", "Launaga batons", "Ģimenes batons" un "Tējas batns" ir lēti," secina L.Rozenberga.
Alūksnes maizes kombināta produkcija ir salīdzinoši lēta. Tiesa, lielu peļņu tā nevar gūt, bet ir jārēķinās ar iedzīvotāju pirktspēju.

Citu datumu laikraksti

  • Naglu ciemā tagad pārsvarā saimnieko ienācēji

    Malienas pagasta apdzīvotajā vietā Naglas dzīve rit tāpat kā jebkurā pagastā. Naglās māju nav daudz, bet to kādreizējie īpašnieki jau aizgājuši...

  • Monētu savienības - jau pirms 600 gadiem

    Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas attīstības likumsakarības, viena - aptvert arvien lielāku teritoriju.Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas...

  • Jauna iespēja skolēniem

    Rudens un jaunā mācību gada sākums skolēniem un skolotājiem rada jaunus pienākumus, bet sniedz arī jaunas iespējas.Rudens un jaunā mācību gada sākums...