Ar Sauli saprotas bez vārdiem

Pirms septiņiem gadiem februārī kinologs Igors Bubnovs pirmo reizi tikās ar Sauli (īstajā vārdā Soli fon Garliavietis).

Pirms septiņiem gadiem februārī kinologs Igors Bubnovs pirmo reizi tikās ar Sauli (īstajā vārdā Soli fon Garliavietis). Tad vācu aitu šķirnes kucēnam bija četri mēneši. Tagad viņš var lepoties, ka Saule bija viens no pirmajiem Latvijas Valsts robežsardzes dienesta suņiem.
"Kad viņa maza skraidīja kā saulīte, bija neērti saukt Soli, Soli... Tas likās tā oficiāli. Iesaucām par Sauli, vienkāršāk un mīļāk," atzīst Igors. Viņam ir kinologa un veterinārā speciālista zināšanas, kā arī prakse. Ne tikai obligātajā militārajā dienestā, bet vienmēr blakus ir bijis kāds četrkājainais draugs. Igoram gan nepatīk tādi nodrāzti apzīmējumi. Bet kā labāk raksturot savstarpējās attiecības? "Dienestā esam viens vesels, tātad līdzīgi, jo viens bez otra nevaram. Varbūt kolēģi?" viņš spriež.
Sunim ir laba dzirde, oža un arī redze, tāpēc tas var "lasīt" apkārtnē kā grāmatā. Kinologa uzdevums ir izmantot un pareizi virzīt suņa dabas dotos talantus. Pamazām iemāca atšķirt smaržas un koncentrēties, lai varētu iet pa pēdām un atrast kādu personu, meklēt narkotikas vai kaut ko citu. Vienlaikus nepieciešams apslāpēt suņa medību instinktus. Treniņi turpinās arī pēc tam, kad apgūta "ābece". Tiesa, ziemas periodā var vairāk atpūsties. Kad ir sniegs, labi var redzēt pēdas, tāpēc Saules palīdzība tad nav tik nozīmīga. Bet tāpat var būt situācijas, kad bez viņas neiztikt. Suns var saost pēdas arī zem 20 centimetru biezas sniega kārtas.
Uzklausa bez iebildumiem
Kinologs secina, ka ir grūti runāt par suņa saprātu. Lai gan reizēm tāds iespaids rodas - Saule saprot teikto. Patiesībā viņa uztver balss intonāciju. "Ja neviena cita nav blakus, tad es ar Sauli runājos. Viņa mani uzklausa bez iebildumiem. Mainot balss intonāciju, redzu, ka suns visu uztver," secina vīrietis. Arī viņš nepārtraukti mācās "lasīt" Saules "teikto". Suns runā jeb rāda ar kustībām: galvas pavērsienu, asti, skatienu. Pieliek purnu pie zemes un pamet galvu atpakaļ - it kā saka: tur ir pēdas, ejam! Ja atrasts meklējamais priekšmets, Saule apguļas un gaida, kamēr pienāk Igors. "Viņai labāk un ātrāk izdodas nolasīt mani. Varbūt intuīcija darbojas spēcīgāk nekā saprāts," pieļauj kinologs.
Arvien parādās kaut kas jauns Saules uzvedībā. Piemēram, ejot pa pēdām un pamanot citas, suns norāda arī tās. Ja kinologs nesapratīs suņa "teikto", tad neko vērti nav bijuši kopējie treniņi. "Esmu Saulei pateicīgs. Viņa man ir daudz palīdzējusi. Bieži vien paietu garām un nepamanītu, bet suns parāda. Tiesa, ar sevišķiem varoņdarbiem nevaram lepoties. Robežsardzē svarīgākais ir neko nepalaist garām, tāpēc suņa nozīmi ir grūti pārvērtēt," uzsver I.Bubnovs.
Nepārspīlē suņa gudrību
Katrs suns ir individualitāte. Tomēr filmās dzīvnieka gudrību cilvēcisko. Piemēram, komisārs Reksis rīkojas tāpat kā kāds no mums. "Filmē, protams, apmācītu suni. Tas ātri visu uztver. Bet ne jau visu izdara. Daudzi kadri ir montāža. Es labāk tādas filmas neskatos, jo tas ir māksloti. Nevaru pieņemt dzīvnieka rīcību, kas nav iespējama," skaidro Igors. Piemēram, Reksis ielas otrā pusē ierauga noziedznieku un uzsāk vajāšanu. Bet suns neredz tālāk par desmit metriem! Ja cilvēks nekustas, tas viņu nepamana. Turklāt dzīvnieka rīcību nosaka refleksi un instinkti.
Latvijā uzņemtajā detektīvā "Inspektors Grauds" Ārčiju "tēlo" divi viena saimnieka suņi - Sendija, Valsts kinoloģijas centrā apmācīts dienesta suns, un Rembo - savstarpējo attiecību ainām. Vācu aitu suņi attīstības vairāk nekā 100 gados ir iekarojuši profesionāļu un amatieru sirdis. Šī šķirne ir universāla. Igors stundām ilgi varētu stāstīt par šiem suņiem. Bet visi zinām, ka šādi suņi nekrīt no debesīm. Ir vajadzīgs ilgs un pacietīgs darbs, tāpēc kinologs dusmojas, kad filmu iespaidā daudzi vēlas tādu suni. Kad viņi secina, ka tas ne uzreiz klausa uz vārda, nereti suni izmet uz ielas.
Sacensībās izcīna kausu
Saule var izpildīt visus uzdevumus, ko veic sporta suņi. Tomēr dienesta sunim galvenās ir profesionālās iemaņas. Kinologu sacensībās pagājušajā vasarā Saule izcīnīja kausu, lai gan nebija tām speciāli gatavota.
Igoru pārsteidz, ka skolēni parasti nezina, ko var sagaidīt un prasīt no dienesta suņa. Bērni grib redzēt, kā Saule apsēžas, apguļas un rej. Kad skolā demonstrēja, kā suns meklē narkotikas (ar to smaržu piesūcinātu vati), iestājās pilnīgs klusums. Visi ar aizturētu elpu sekoja, vai tiešām atradīs noslēptas atslēgas un citus priekšmetus. "Mežā var parādīt, kā meklē cilvēku. Bet pēdu dzīšana ir garāks process. Turklāt skatītāji droši vien netiks līdzi, jo pa svaigām jeb karstām pēdām suns iet galvu pacēlis, ātri," stāsta kinologs. Cilvēks savas smaržas atstāj visur, tāpēc ne vienmēr ir jāosta pēdas. Ja vējš pūš no tās puses, kur aizgājis meklētais, tad nešaubīgi to atradīs pat bez ceļa. Parasti Saule apstājas, atradusi cilvēka pēdas. Bet reizēm medību dziņa ņem virsroku, tāpēc var sākt pakaļdzīšanos bez kinologa.
Suņa dienesta laiks ir noteikts astoņi līdz desmit gadi. Bet var darbu turpināt arī pēc tam, ja iziet kvalifikāciju. Saulei vajag nedaudz veiksmes, lai iegūtu meistarklasi. Viņa visu prot, tomēr pārbaudījumā var gadīties gan labāks, gan sliktāks spēju demonstrējums. Katru gadu tiek noteikts, kāda ir dienesta suņa sagatavotība. "Tā ir mana vaina, ka Saulei ir tikai pamatklase. Gadu ilgusi slimība kavēja darbu ar suni, bet zaudēto varam atgūt," atklāj Igors.
Vienmēr grib būt blakus
Lai gan Saule ir paklausīga, tāpat gadās pastrādāt kādu nedarbu. Kad viņa bija vēl maza, kucēnu sakoda foksterjers. Varbūt tāpēc kuce neieredz mazus sunīšus. "Kādreiz dzenāja kaķus, par to dabūja pamatīgu brāzienu. Tagad Saule pagriež galvu uz otru pusi, it kā nemaz neredzētu kaķus. Ja kāds mincis guļ uz ceļa, noies pusmetra attālumā garām kā tukšai vietai," pauž I.Bubnovs. Tiesa, joprojām Saulei gadās aizrauties, iepazīstot smaržas. Tas parasti notiek pavasarī, kad smaržu ir tik daudz, ka galva reibst ne tikai cilvēkiem, bet arī sunim. "Ziemā tās ir it kā iekonservētas, bet tad smaržu burka ir atrauta vaļā. Suns ir apjucis. Vajadzīgs apmēram mēnesis, līdz visu it kā no jauna izpēta un nomierinās. Tomēr zaķa vai kāda zvēra pēdas suni nesatrauc. Saule tās tikai parāda, jo sešos gados esmu apslāpējis instinktu dzīt dzīvniekus," atklāj Igors.
Mājās katrs ir par sevi. Ar ģimenes locekļiem Saule ievēro mierīgu līdzāspastāvēšanu, bet tiem pakļauties negrib. "Viņa vismaz mēģina hierarhijā turēties man līdzās. Vilku, kas ir suņa senči, barā ir tā, ka vienmēr kāds cenšas tikt pakāpienu augstāk. Tā ir arī ģimenē. Liekas, ka suns ir mierīgs. Bet kādā momentā var parādīt zobus. Tad, protams, viņu atkal noliek vietā," klāsta vīrietis. Ja neviena nebūs dzīvoklī un kāds mēģinās vērt durvis, tad suns var uzbrukt. Mājās viņai nekādu pienākumu nav. Abi partneri var atpūsties. Igors neatzīst citu kinologu vēlmi parādīt, ka suns prot dot ķepu vai atnest čības. "Saule tādas muļķības nedara. Man liekas, ka tas ir pazemojoši sunim. Varbūt, ka viņa negrib visiem dot ķepu," komentē Igors. Viņš saņēmis kolēģu pārmetumus par tādu atzinumu. Tomēr domā, ka pietiek ar suņa darbu mežā.
Vislabprātāk Saule visu laiku būtu blakus Igoram. Bet dzīvoklī viņai ir sava vieta. "Kā jau normālam sunim viņai garšo gaļa. Mēģināju belašu iemānīt - neizdevās. Speciālo barību ne visai ciena. Reizēm apēd kādu cepumu vai konfekti, bet nav kāra pēc tiem," secina Igors.
***
Fakti
- Neviena cita suņu šķirne nevar līdzināties vācu aitu sunim tā spēju daudzveidībā. Ar to skaidrojama tā popularitāte visā pasaulē.
- Vairāk nekā 100 gados tā spējas ir izkoptas un nostiprinātas. Temperaments, jaunu iemaņu apgūšana, izturība, maņu orgānu jutīgums - viss ir orientēts uz darbu.
- Izcilākās īpašības: izteikts aizstāvja instinkts, spēja rīkoties patstāvīgi, veicot sarga pienākumus, un vienlaikus paklausība un dziļa pieķeršanās saimniekam, komunikabilitāte, rotaļīgums, bezbailība un pārliecinoša rīcība neierastās situācijās.
- Pirmo reizi vācu aitu suns minēts septītajā gadsimtā.
- 1899.gadā Hannoverē pirmo reizi izstādē demonstrēts vācu aitu šķirnes suns.
- Par vācu aitu suņu šķirnes pamatlicēju uzskata suni vārdā Horand fon GrafRat.

Citu datumu laikraksti

 • Gūst enerģiju no masāžas

  Alūksnes klubiņa “Optimisti” dalībnieces savās tikšanās reizēs ne tikai nodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu, bet arī viena otrai veic...

 • Uzņēmumus dibina vairāk

  Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni uzņēmumi, bet likvidēti - 27.Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni...

 • Pilsētā būs četri vēlēšanu iecirkņi

  Alūksnes pilsētas dome nolēma noteikt 12.jūnijā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām četras vietas, kur atradīsies vēlēšanu iecirkņi.Alūksnes...

 • Lems par finanšu sadali

  Alūksnes rajona padomes sēdē rīt lielākā daļa no 17 darba kārtības jautājumiem paredz lemt par finanšu sadali 2004.gadā, kā arī darba grupu izveidi...

 • Ir daudz paveikts pilsētas labiekārtošanā

  Pērn Alūksnē paveikti daudzi darbi pilsētas labiekārtošanā. Infrastruktūras veidošanā ieguldīts gandrīz miljons latu.Pērn Alūksnē paveikti daudzi...

 • Aicina pusdienot arī iedzīvotājus

  Alūksnes Valsts ģimnāzijas ēdnīcā un kafejnīcā par ēdināšanu rūpējas SIA “Unti”. Tā uzvarēja pagājušā gada nogalē rīkotajā konkursā, tāpēc var...