Ar sauļošanos solārijā nevajag pārspīlēt

Par mākslīgo sauli sabiedrībā nav vienota viedokļa. Ārsti brīdinoši krata pirkstu, bet solāriju saimnieki saka – tas palīdz pret depresiju, saaukstēšanos un citām kaitēm. Kā īsti ir?


Alūksnes pilsētā mākslīgās saules iedegumu var iegūt septiņās vietās, Apē – vienā salonā. Mazpilsētai tas ir liels skaits, jo salīdzinoši Gulbenē un Smiltenē to ir attiecīgi četri un septiņi.  

Kaitīgums nav pierādīts
“Par solāriju ietekmi uz cilvēku veselību ir dažādi viedokļi, pat ārstiem nav vienotas nostājas. Jāsauļojas pareizi, ievērojot noteikumus, ārstu un solārija darbinieku ieteikumus. Tad tas nav kaitīgi. Solāriju  cilvēki nav radījuši, lai kaitētu,” norāda Alūksnē lielākās solāriju studijas “Ergoline Studija Plus” īpašniece Jolanta Arāja. Viņa saka, ka jebkura lieta, ko darām pārmērīgi, var kaitēt – gan solārija apmeklējums, gan piparmētru tējas dzeršana. “Protams, ir cilvēki, kuriem solāriju nevajadzētu apmeklēt, tāpēc pirms tam jākonsultējas ar ārstu. Ir cilvēki, kuri ļoti labi apzinās, ka nedrīkst sauļoties, bet dara to tāpat. Pašiem ir jāizvērtē, ko ārsts atļāvis un kāds ir ādas tips,” saka J.Arāja. Viņa norāda, ka nav zinātniski pierādīts, ka ādas vēzis rodas no solārija.  
Kā vienu no sauļošanās labākajām īpašībām J.Arāja min acumirklīgu garastāvokļa uzlabojumu. “Solārijam ir gan kosmētisks, gan ārstniecisks efekts. Solārijam piemīt atveseļojoša, atslābinoša un pret depresiju vērsta iedarbība, attīrās āda, sasildās muskuļi un dezinficējas plaušas. Solārija apmeklējums labvēlīgi ietekmē visu organismu un samazina risku saslimt ar dažādām slimībām. Ziemā solārijs kliedē sezonas depresiju. Solārā terapija palīdz cīnīties ar D vitamīna trūkumu.  Pirms sauļošanās klienti mēdz būt drūmi un saskumuši, taču, dodoties prom, ir smaidīgi un laimīgi. Arī pati pārslodzes un noguruma brīžos relaksējos solārijā,” pauž J.Arāja. Solārijs nav tikai jauniešu modes tendence, bet to veselības uzlabošanas nolūkā apmeklē arī cilvēki gados, piemēram, kaulu un locītavu sildīšanai. “Pusmūža vecuma cilvēkiem ir lietderīgi baudīt saules vannas, jo no tā bieži pāriet muskuļu sāpes un reimatiskās saslimšanas. Svarīgi ir tikai noteikt sauļošanās režīmu, ievērojot visas fizioloģiskās un vecuma īpatnības,” skaidro J.Arāja.

Ļaundabīgā melanoma – arī Alūksnē
Arī onkoloģe Ārija Bertuka atzīst - visai grūti ir pierādīt, ka pie ļaundabīgu ādas audzēju izraisīšanas tieši vainojams solārijs. Tajā pašā laikā arī labās īpašības, kuras uzsver solāriju īpašnieki, nav pierādītas. Tomēr ārsti saka, ka saslimstība ar ādas audzējiem kopumā pēdējos gados palielinājusies un tieši sauļošanās ir galvenais to rašanās iemesls. Ārstus īpaši uztrauc gados jaunu cilvēku sauļošanās solārijā. “Sevišķi jāsāk uzmanīties, ja dzimumzīmju kļūst vairāk. Daudzas pacientes apstiprina, ka to ir vairāk tieši pēc sauļošanās solārijā. Jāuzmana dzimumzīmes, kas maina krāsu, kļūst lielākas, ir niezošas, apsārtušas, asimetriskas vai nelīdzenām malām. Daudzi cilvēki jau ir izglītoti - lasa informāciju masu saziņas līdzekļos, un tie saucamie prātīgie solāriju apmeklētāji nāk un vēlas pārbaudīt savas dzimumzīmes. Taču es varu novērtēt tikai vizuāli. Kvalitatīvs ādas jaunveidojuma izmeklējums ir dermaskopija jeb dermotoskopija - apskate pastiprinātā izgaismojumā un palielinājumā. Tas nozīmē, ka jādodas pie dermatologa,” klāsta Ā.Bertuka.
Ir trīs ādas ļaundabīgo audzēju veidi -  bazālo šūnu vēzis (bazalioma), plakanšūnu vēzis un melanoma, kas ir visļaundabīgākais ādas audzējs. Tieši melanomas izcelsme cieši saistāma ar dzimumzīmju kairinājumu un pārveidi. Mūsu rajonā uzskaitē 2010.gadā uzņemti 14 bazālo šūnu vēža pacienti, 1 – plakanšūnu un 3 melanomas, 2011.gadā šie gadījumi bijuši attiecīgi 8, 3 un 2, savukārt 2012.gadā pie onkoloģes vērsušies 6 bazālo šūnu vēža pacienti un 1 melanomas pacients. “Mazajam Alūksnes novadam tas ir daudz! Maldīgi ir domāt, ka saslimstība mazinās, jo  pacientiem ir tendence uzreiz neatnākt pie ārsta. Vienā gadā saslimšanu ir mazāk, otrā – vairāk. Jāņem arī vērā, ka iedzīvotāju paliek mazāk. Neviena onkoloģiskā patoloģija mazumā diemžēl neiet,” saka Ā.Bertuka. Viņa atceras, ka, pirms 26 gadiem sākot strādāt par onkologu, vismaz 5 gadus nebija nevienam pacientam konstatējusi melanomu. “Pārmērīga sauļošanās, bieži pat ar apdegumiem, izraisa arī dažādas citas, vismaz sākumā labdabīgas, ādas patoloģijas, kas ar laiku var kļūt par ļaundabīgām, piemēram, aktīnisko jeb solāro keratozi, kas ir priekšvēža saslimšana. Tai jau nosaukumā ir ietverts brīdinājums - no saules radusies! Attīstība par audzēju var noritēt gadiem, tādēļ jaunus cilvēkus tas īpaši neuztrauc. Uzmanīties liek arī fakts, ka ādas audzēji biežāk tomēr skar atsegtos ādas apvidus - seju, rokas, arī muguru tiem, kas sauļojušies, ravējot vai vācot sienu.”

Uz solāriju – ar pasi
Kopš 2010.gada sauļošanās solārijos jauniešiem līdz 18 gadiem ir aizliegta, izņemot gadījumus, ja persona uzrāda ģimenes ārsta vai dermatologa izziņu, ka tās veselības stāvoklis ir atbilstošs pakalpojuma saņemšanai. Izziņa ir derīga sešus mēnešus. Solāriju studijā “Ergoline Studija Plus”  šobrīd šādas ārstu atļaujas ir sešām nepilngadīgām meitenēm. “Protams, meitenes nāk un jautā, vai drīkst sauļoties, taču bez ārsta izziņas mēs to neļaujam. Nelīdz arī mammu atļaujas. Ja vien ir šaubas par klienta vecumu, jautājam personu apliecinošu dokumentu,” skaidro J.Arāja. Viņa atbalsta ieviesto ierobežojumu un atzīst, ka līdz 18 gadiem, kamēr attīstās organisms, solāriju apmeklēt nevajadzētu.
“Viss jādara saprātīgi,” norāda J.Arāja. Tomēr solāriju jaunās meitenes mēdz apmeklēt pārlieku daudz un reizumis iedegums veidojas nedabisks un pārlieku tumšs. “Ar to cīnīties ir grūti. Katram klientam ir kartīte, kurā ierakstām, kad apmeklēts solārijs un cik minūtes. Taču solāriju Alūksnē ir daudz un jauniete vienu dienu iet pie viena, otru - pie cita un tā tālāk. To izkontrolēt nevar,” pauž J.Arāja.
“Ir jāmainās sabiedrības domāšanai, tad arī sauļošanās un solāriju kults ies mazumā. Reizēm ar šausmām skatos uz pretī nākošām meitenēm, kurām ziemā ir nedabīgi brūna ādas krāsa. Vai tas ir skaistums? Man tā neliekas. Ja pieaugušais dara, kā grib, un tur neko nevar aizliegt, tad attiecībā uz jaunām meitenēm gribētos aicināt vecākus sekot līdzi, ko dara un kā izskatās jaunās meitenes un puiši. Man neizprotama ir arī valsts likumdošana – ja reiz solāriju aizliegts apmeklēt līdz 18 gadiem, tad nevar būt runa par izņēmumiem un ārstu atļaujām. Man neviens nav prasījis šādu atļauju, bet es to arī nedotu. Ja arī sākumā liekas, ka ar ādu un veselību viss ir labi, tad pēc sauļošanās solārijā var parādīties kādas problēmas,” uzskata onkoloģe. Arī lietot alkoholu un smēķēt aizliegts līdz 18 gadiem – vai arī te būtu nepieciešama ārsta zīme?
“Alūksnes Ziņām” divas nepilngadīgas alūksnietes stāsta, ka solāriju sākušas apmeklēt 14 un 15 gadu vecumā. Viņas abas ir saņēmušas ārsta atļauju sauļoties solārijā, un arī vecāku nostāja ir atbalstoša. “Kad prasīju ārstam atļauju, viņš vien norādīja, ka nevajag pārspīlēt un sauļoties pārmērīgi daudz. Arī mani vecāki reizumis apmeklē solāriju, tāpēc viņiem iebildumu nav,” stāsta viena no meitenēm. Arī otra teic, ka ārsts viņas lēmumu sauļoties solārijā atbalstījis. Meitenes nebiedē izteikumi par solāriju kaitīgumu, jo viņas ievērojot pareizas sauļošanās noteikumus un apmeklējot tikai vienu solāriju salonu.

Sauļošanās kults iet mazumā
Viena no pirmajām vietām, kur Alūksnē parādījās solārijs, ir tagadējais sporta klubs “Spēka pasaule”. “Mūsu pamatdarbības veids ir sporta klubs, un solārijs ir kā papildu piedāvājums, tāpēc galvenokārt sauļojas sporta kluba klienti. Tomēr ir sievietes, kuras nāk tikai sauļoties. Jāteic, ka īpaši klientu skaits pieaug tieši pirms svētkiem,” stāsta sporta kluba projektu vadītāja Iveta Brikmane. Viņa noliedz, ka sauļošanās ir tikai jaunu cilvēku aizraušanās. “Klienti ir gan jaunieši, gan gados vecāki cilvēki. Sauļoties veselības uzlabošanas nolūkā nāk arī ārsti,” klāsta I.Brikmane. Viņa atbalsta ieviesto nepilngadīgo jauniešu sauļošanās ierobežojumu, tomēr atzīst, ka problēmu tas nav atrisinājis. “Ir bijušas jaunas meitenes, kuras grib sauļoties bez ārsta atļaujas. Nāk arī ar atļaujām. Atļaujā rakstīts, ka sauļoties var divas reizes mēnesī, bet es nezinu, cik salonus šī meitene apmeklējusi pirms tam,” skaidro I.Brikmane.
Viņas ierosinājums - ieviest katram solārija apmeklētājam apmeklējumu kartīti, kurā vienkopus apmeklējumu atzīmētu visi solāriju saloni. Tādas kartītes lieti noderētu arī pieaugušajiem, jo arī viņi reizēm sauļojas, nejūtot mēru. Viņa prāto, ka valstiskā līmenī vajadzētu ieviest sauļošanās ierobežojumus visiem, ne tikai jauniešiem. Sauļošanās solārijā, viņasprāt, pielīdzināma jebkurai citai atkarībai, kad tiek zaudēta mēra sajūta. I.Brikmane saskārusies ar daudz šausmīgākām lietām, tāpēc uzskata, ka solārijs nav pats kaitīgākais, ja vien visu dara ar mēru. “Pirms pāris gadiem bija topā nabā potēt ampulas, kas deva tūlītēju tumšu iedegumu. Arī Alūksnē bija šādi cilvēki. Manā skatījumā tas ir vēl sliktāk par sauļošanos solārijā. Vispār sauļošanās kults iet mazumā, kādreiz tumši pārsauļojušos cilvēku bija krietni vairāk. Tagad cilvēki ir izglītotāki un aizdomājas arī par savu veselību,” viņa klāsta.

Āda jākopj regulāri
Kā drošas un veiksmīgās sauļošanās priekšnosacījumus J.Arāja min regulāru ādas kopšanu un mitrināšanu, piemērotu sauļošanās krēmu izmantošanu un sauļošanās grafika ievērošanu. “Dienā, kad plānojat sauļoties, daudz vairāk jādzer ūdens. Ļoti svarīgi ir pirms sauļošanās nomazgāties, taču to būtu ieteicams darīt 10 – 15 minūtes iepriekš, jo mitra āda neļauj iesauļoties. Pirms un pēc sauļošanās ķermenis jālutina ar speciāliem krēmiem. Ir nepareizi domāt, ka krēms nav vajadzīgs. 60 % iedeguma veido solārija lampas, bet 40 % - krēms. Protams, vislabāk krēmus ir iegādāties solārija studijā, kur kosmētika ir profesionāla un salona darbinieks ieteiks attiecīgajā brīdī piemērotāko. Uzmanīgiem jābūt, pērkot lētus krēmus veikalos. Lēts produkts ir veiksmīgas sauļošanās risks. Kādā seminārā mums rādīja solārija stiklu, kas bija sakusis. Tad jājautā, kas tika klāts uz ādas un kāda izskatās šī cilvēka āda? Ja ļoti gribas ietaupīt, tad labāk to darīt uz reižu vai minūšu skaita, nevis uz solārija krēma. Ja cilvēki nevēlas lietot krēmu, pārliecina pretjautājums – kā mājās cepat kartupeļus - ar eļļu vai bez tās,” saka J.Arāja.
Tikpat būtiski, kā ādu lutināt sauļošanās brīdī, ir to darīt mājās pēc solārija apmeklējuma. Regulāri koptai ādai iedegums veidosies vienmērīgāks un pareizāks. J.Arāja iesaka sauļoties regulāri, ievērojot režīmu. “Nav pareizi vasarā sauļoties tikai saulē un tad pirms pašiem Ziemassvētkiem sauļoties vairākas dienas pēc kārtas un intensīvi iegūt iedegumu. Vislabāk ir sauļoties ik pēc septiņām līdz desmit dienām,” saka J.Arāja. Viņa norāda, ka solāriju studijas solārijos ir Eiropas Savienībai atbilstošas lampas ar kvalitātes zīmi “Sauļojies droši”. Lampas ir saudzīgas, un līdz minimumam samazināta iespēja apdegt. “Ja cilvēkam liekas, ka, sauļojoties solārijā, ir gūts ādas apdegums, tad pirmais solis ir ārsta apmeklējums. Pērn bija divas sūdzības, taču nevienā gadījumā ārsts apdegumu nepastiprināja. Maldīgas ir runas, ka lampas ir savu nokalpojušas, kaitīgākas un veicina ādas apdegšanu. Tas nav iespējams, jo Veselības inspekcija veic regulāras pārbaudes, tostarp solārijos Alūksnē,” skaidro J.Arāja.

Citu datumu laikraksti

 • Notiks tradicionālais slēpojums

  Alūksnes novada ziemas sporta centrā „Mežinieki” 2.martā notiks tradicionālais slēpojums „Alūksne 2013”. Šīm sacensībām rit jau trešais gadu desmits,...

 • Horoskopi

  22. – 28.februārisAuns Brīvdienas tiks pavadītas jaukā ģimeniskā atmosfērā. Var nākties darīt darbus, kuri nepadodas tik labi, kā gribētos....

 • Meklē “Gada lauksaimnieku”

  Starptautisks konkurss Pasaules Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks...

 • Nospiež parādu nasta

  Janvārī Alūksnes novada iedzīvotāju parāds par siltuma piegādi, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, palielinājies par 11 procentiem un sasniedz 60...

 • No pilsētas intensīvi izved sniegu

  Lai uzlabotu satiksmes drošību autovadītājiem un gājējiem, no Alūksnes ielām tiek izvests sniegs. Abos tranzīta ielu maršrutos sniegu izved VAS...