Ar skaitli 13 ir īpašas attiecības

Izturīga, piezemēta, iepriecina draugus - tā varētu teikt par alūksnieti Velgu Podnieci.

Izturīga, piezemēta, iepriecina draugus - tā varētu teikt par alūksnieti Velgu Podnieci.
Vēl varētu piebilst, ka viņai patīk ziedi, sevišķi rozes. Patīk adīt, lasīt grāmatas. Īpašas attiecības viņai ir ar skaitli 13. Šajā datumā viņa ir dzimusi, tajā pašā dienā ir vārdadiena. Skolā eksāmenos parasti izvilkusi 13.biļeti.
Mājās pārnes uz rokām
Velga Podniece piedzimusi Bauskā. Priekšā jau bijuši trīs brāļi. Vecāki no sirds priecājušies, ka beidzot pasaulē nākusi meitiņa. Transporta nav bijis, tāpēc tēvs pastarīti mājās pārnesis uz rokām.
"1948.gadā tēvs un māte pārcēlās uz dzīvi Alūksnē. Brālēnam nomira tēvs, vajadzēja palīdzēt apsaimniekot māju Latgales ielā, arī Nauri audzināt. Mamma ir dzimusi alūksniete, tēva dzimtā puse ir Rīga. Mamma bija audēja. Alūksnē tādu nevajadzēja, tāpēc viņa strādāja dažādus darbus - rajona izpildkomitejā bijusi tehniskā sekretāre, kadru daļas darbiniece Alsviķu skolā pie grūti audzināmām meitenēm. Tēvs līdz pat aiziešanai pensijā strādāja 15. ceļu pārvaldē par galveno inženieri," atceras Velga.
Draudzene palīdz mācīties
Ceturtajā klasē Velga nopietni saslimusi. Visu ceturksni nav apmeklējusi skolu, tikai draudzenes nesavtīgās rīcības dēļ tikusi līdzi mācībās.
"Ja nebūtu viņas, tad skolu kopā ar šo klasi nebeigtu. Draudzene katru dienu apciemoja un pastāstīja, kas jāmācās. No rīta mājas darbus aiznesa skolotājai izlabot. Kad manas zināšanas pārbaudīja skolotāja, viņa atzina, ka varu kopā ar citiem turpināt mācības. Skolas gadu draudzība nav pārtrūkusi. Vija dzīvo Rīgā, bet atbrauc arī uz Alūksni. Tad mēs no sirds izrunājamies," stāsta Velga.
Skolā Velga ar Viju gājušas uz baleta nodarbībām. "Populārākā izrāde bija "Mārīte un viņas draugi". Tērpus šuva mammas. Mums bija krāsotas marles kleitiņas. Čībiņas - no kokvilnas drēbes. Tajos laikos smalkus tērpus nevarēja atļauties. Tā bija bērnības aizraušanās, taču mums iemācīja kustību mākslu, veidoja augumu," atceras Velga.
Kā kaķēnu iesviež darbā
Pēc Alūksnes 1.vidusskolas Velga studēja Jelgavā un ieguva ekonomistes - grāmatvedes diplomu. Jaunā speciāliste pēc sadales devās uz Cēsu rajona lauksaimniecības pārvaldi, lai saņemtu norādījumus. Viņas pirmā darbavieta bija kolhozs "Gatarta".
"Tur strādāja jauka grāmatvede Gaida Skopāne. Viņai vajadzēja vietnieci, jo pati gatavojās iet pensijā. Mani kā kaķēnu iesvieda darbā, nolika priekšā mapītes, un vajadzēja strādāt. Tomēr ar visu tiku sekmīgi galā. Sākās kolhozu apvienošana. "Gatartu" pievienoja "Drustiem", man vajadzēja meklēt citur mājas un darbavietu. Toreiz jau biju precējusies ar vietējo puisi Māri. Abi atnācām uz Alūksni, sāku strādāt SCO par transporta ekonomisti," stāsta viņa.
Šajā darbā visi padotie bijuši vīrieši. Ar viņiem Velga labi pratusi sastrādāties. Katrā dzimšanas un vārdadienā strādnieki centušies atnākt ar puķīti. Taču arī šī darbavieta tika likvidēta. Laimīgas sagadīšanās dēļ Velgu uzaicināja strādāt par grāmatvedi Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātskolā.
"Iepriekšējais grāmatvedis aizgāja strādāt uz banku. Man vajadzēja apgūt jaunas zināšanas, jo nekad nebiju strādājusi par galveno grāmatvedi. Atkal nelaimējās. Pilsētas dome grāmatvedības datus sāka apstrādāt centralizēti, tā kopš aprīļa esmu bezdarbniece. Alūksnē mana vecuma cilvēki nav vajadzīgi," mazliet smeldzīgi atzīst Velga.
Saņemties palīdz gribasspēks
Tagad Velga saimnieko mājā, dārzā. Morāli viņu atbalsta vīrs, bērni, ciemos atbrauc brāļi. Satiekoties jubilejās un citos ģimenes godos.
"Viņi mani lutina, nekad neaizmirst. Izaudzinājām dēlu Gunti, viņam ir 29 gadi. Absolvēja Rīgas Tehnisko universitāti, alūksnieši viņu pazīst kā datorspeciālistu. Inese piedzima 1981.gadā. Viņa ir mācīta lauku saimniece ar pavāres specialitāti. Tagad strādā Valmierā. Vīrs pēc profesijas ir šoferis. Vienmēr mani jubilejās pārsteidz ar kādu neparastu dāvanu, piemēram, atrastu akmeni, kurš atgādina sēdošu suni, vai kādu citu oriģinālu lietu. Viņam patīk visu iekārtot. Man ir dārzs, ja varētu, tajā audzētu tikai ziedus. Pavasarī man patīk visu sastādīt un skatīties, kā dārzs pamazām atdzīvojas. Ja kāda puķe nav pārziemojusi, tad meklēju, kur var dabūt jaunu. Rudenī man patīk, ja viss paliek skaisti sakopts," klāsta Velga.
Viņa atzīst, ka ekonomistes profesija ietekmējusi arī sadzīvi. Visu kārtīgi saliekot savā vietā. Ja kāds neesot kaut ko nolicis pa prātam, tad viņa ņemot un pārkārtojot. Pēc dabas esot optimiste, patīkot braukt ekskursijās un minēt krustvārdu mīklas.
"Mājas bibliotēkā ir 2000 grāmatu. Iemīļota lasāmviela ir Svešvārdu vārdnīca, jo tā noder krustvārdu mīklu minēšanā. Lasu grāmatas par ceļojumiem, vēsturi, fantastiku, tāpat dažādas enciklopēdijas. Apgūtas datorzināšanas. Dēls ieteica, lai mācos. Viņš arī bija pirmais skolotājs, pēc tam mācījos kursos un ieguvu attiecīgu sertifikātu. Veiksme nav manā pusē, tomēr ticu, ka tā neaizmirsīs mani un es atkal pakāpšos pa kāpnītēm uz augšu," optimistiski cer Velga.

Citu datumu laikraksti

 • Laimi saskata lietu kārtībā

  Apeniete Diāna Liepiņa spriež, ka nevar būt neapmierināta ar savu dzīvi. Pasaule ir nedaudz iepazīta, arī cilvēki gan šajā pusē, gan citos...

 • 18.novembris kļūst arvien populārāks

  Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk...

 • Būs rajona olimpiāde angļu valodā

  Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona angļu valodas olimpiāde 8., 11. un 12.klašu audzēkņiem.Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona...

 • Mani liktenis ir ļoti sargājis

  Apē bieži var sastapt sirmu, staltu vīru, kas uz velosipēda vai kājām mēro patālo ceļu no savām mājām Vaidavas malā, “Maziņos”. Citreiz rosīgais vīrs...

 • Palielinās maksu

  SIA “Alūksnes nami” paredz nākamā gada pavasarī palielināt maksu par dzīvokļu apsaimniekošanu.SIA "Alūksnes nami" paredz nākamā gada pavasarī...

 • Mārkalnē sumina Gada ģimeni

  Mārkalnē pirmo reizi par godu Latvijas valsts svētkiem sumināja “Gada ģimeni Mārkalnē 2004”. Šai nominācijai iedzīvotāji izvirzīja Līču...

 • Turpinās kompensāciju izmaksa

  Latvijā sākas Vācijas fonda “Atmiņa, atbildība un nākotne” kompensāciju 2. kārtas izmaksa nacionālsociālisma upuriem.Latvijā sākas Vācijas fonda...

 • Līdz brīnumam vēl jāpaciešas

  Šobrīd lielās partijas nav nominējušas savu kandidātu premjera amatam, ne arī vienojušās par jaunās koalīcijas aprisēm.Šobrīd lielās partijas nav...

 • Būs “Zaļās karotītes” produktu degustācija

  Alūksnes Jauno māmiņu skola sadarbībā ar laikrakstu “Alūksnes Ziņas” aicina visas māmiņas, kā arī citus interesentus uz tikšanos par kvalitatīva...