Arī Alūksnes rajonā reģistrē saslimšanu ar HIV

Vakar visā pasaulē atzīmēja AIDS dienu, kas šogad veltīta sieviešu un meiteņu lomas izcelšanai HIV/AIDS izplatības ierobežošanā.

Vakar visā pasaulē atzīmēja AIDS dienu, kas šogad veltīta sieviešu un meiteņu lomas izcelšanai HIV/AIDS izplatības ierobežošanā. Diemžēl Latvijā vairs nav neviena rajona, kurā nebūtu reģistrēti HIV saslimšanas gadījumi, jo arī Alūksnes rajonā ir atklāti divi HIV gadījumi.
Pirmais Alūksnes rajonā reģistrēts šā gada aprīlī, liecina AIDS Profilakses centra dati. Pirms tam Alūksnes rajons ilgu laiku bija vienīgais Latvijā, kurā nebija reģistrēts neviens HIV inficētais. Salīdzinot ar kaimiņrajoniem, Gulbenē reģistrēti trīs HIV inficētie, Valkā - divi, Balvos - četri. Ludzas rajons līdz šā gada 1.novembrim bija vienīgais Latvijā, kur reģistrēts tikai viens HIV inficētais.
Šobrīd Latvijā arvien vairāk palielinās gadījumu skaits, kad slimība nodota seksuālā ceļā. No tā visvairāk cieš sievietes vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Pašlaik Latvijā pavisam atklāti 3008 inficēšanās gadījumi ar HIV un 262 slimības - AIDS gadījumi. Šogad atklāti 298 inficētie, no tiem 35 infekcija ir AIDS stadijā. Vairāk nekā trešdaļa no visiem, kam infekcija atklāta šogad, ir sievietes.
Šogad būtiski palielinājies to gadījumu skaits, kad infekcijas ceļš palicis nenoskaidrots. Ja kopumā Latvijā nenoskaidroti ir 14 procenti inficēšanās gadījumu, tad šogad bija 44 procenti tādu gadījumu. Vairāk nekā 35 procentos šogad konstatēto gadījumu cilvēki inficējušies, lietojot narkotikas. Heteroseksuālā ceļā inficējušies 17 procenti, bet homoseksuālā ceļā - 1,7 procenti.
HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. HIV izraisa hronisku, lēni progresējošu infekcijas slimību, kuras noslēguma stadija ir AIDS. Ar šo pašlaik neārstējamo slimību var inficēties dzimumsakaros, nelietojot prezervatīvu; ar inficētām asinīm, asiņu preparātiem. Biežāk inficēšanās notiek ar koplietošanas šļircēm un adatām, injicējot narkotikas, tetovēšanas vai pīrsinga laikā. Trešais veids, kā iegūt šo slimību - māte var inficēt bērnu grūtniecības, dzemdību un zīdīšanas laikā.
Inficēties nevar sadzīves kontaktu ceļā un insektu vai dzīvnieku kodumu rezultātā, jo cilvēks ir vienīgais HIV pārnēsātājs. Nokļūstot kukaiņa vai dzīvnieka organismā, HIV iet bojā.

Citu datumu laikraksti

  • Desmit jaunieši saņem Latvijas pilsonību

    Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās.Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās Alūksnes rajona...

  • Vidusskolā būs integrētā nedēļa

    Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā projektā “Comenius” 1. līdz 4.klasei risināsies integrētā nedēļa “Pasaka par Zaļo karaļvalsti”.Ojāra Vācieša...

  • Pirmo reizi tiksies rajona dāmu klubiņi

    Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu klubiņiem būs kopīgs pasākums, ko rīkos Kolberģa dāmu klubiņš “Ciemos pie Benitas”.Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu...