No 2003.gada paredzēts datorizēt aptieku tīklu. Individuālā uzņēmuma "Zeltiņu aptieka" vadītāja Gunta Vanaga uzskata, ka tas apgrūtinās lauku aptieku pastāvēšanu.
No 2003.gada paredzēts datorizēt aptieku tīklu. Individuālā uzņēmuma "Zeltiņu aptieka" vadītāja Gunta Vanaga uzskata, ka tas apgrūtinās lauku aptieku pastāvēšanu.
"Nebūs līdzekļu, lai iegādātos datoru. Bet laukos aptieka noteikti ir vajadzīga, jo visi nevar aizbraukt uz pilsētu pēc zālēm," saka G. Vanaga. Viņa atzīst, ka aptiekai mazā pagastā ir grūti pastāvēt, jo apgrozījums ir neliels.
Alūksnes rajonā aptiekas ir Mālupes, Zeltiņu, Gaujienas, Trapenes pagastā, Apē un Alūksnē. "Agrāk feldšeru un vecmāšu punktos pagastos bija aptiekas filiāle, kur cilvēkiem bija iespēja iegādāties nepieciešamākos medikamentus. Nu to vairs nav. Ja datorizēs aptiekas, pieļauju, ka to skaits laukos saruks. Uz kurieni tad lauku cilvēks varēs doties pēc zālēm?" jautā G. Vanaga.
Jaunās sanitārās prasības paredz, ka aptiekā jābūt mazgājamiem griestiem un trim telpām: klientu apkalpošanai, zāļu uzglabāšanai un virtuvei.
Apdzīvotā vietā ar 2000 iedzīvotājiem paredzēta viena aptieka. Zeltiņu pagastā ir apmēram 450 iedzīvotāju. "Uz mūsu aptieku brauc arī Kalncempju un Ilzenes pagasta iedzīvotāji, jo tur aptiekas nav. Iedzīvotāji pie feldšeres nedrīkst iegādāties pat marles saiti un ūdeņraža pārskābi. Ir iespēja pirkt medikamentus priekšdienām, bet cilvēkiem nav līdzekļu. Un nevar taču arī paredzēt, kādas zāles rīt vai parīt būs nepieciešamas," saka vadītāja.
Arī Mālupes aptiekas vadītāja Rita Vaskuma domā, ka datora nepieciešamība daudziem farmaceitiem radīs problēmas.
"Ne katrs māk strādāt ar datoru, tāpēc būs nepieciešami apmācības kursi. Bet tie ir papildu izdevumi. No 2005.gada aptiekā nevarēs strādāt farmaceits ar vidējo izglītību, bet tālmācības kursi nav lēti. Domāju, ka aptieku pastāvēšanai laukos likti daudzi šķēršļi," saka R. Vaskuma.