Arī dvēselei dažreiz nepieciešama “operācija”

“Sāpes noņem mums masku; tās iesprauž patiesības karogu dumpīgas dvēseles cietoksnī,” apgalvo viens no eksistenciālisma teorijas pamatlicējiem Sērens Kirkegors, precīzi atspoguļojot pašizziņas procesa būtību.

"Sāpes noņem mums masku; tās iesprauž patiesības karogu dumpīgas dvēseles cietoksnī," apgalvo viens no eksistenciālisma teorijas pamatlicējiem Sērens Kirkegors, precīzi atspoguļojot pašizziņas procesa būtību.
Mums ir skumji, mēs jūtamies nomākti vai apbēdināti, mums "sāp sirds", un tas ir tik neizturami, ka cilvēks sāk meklēt veidu, kā no šīm nepatīkamajām izjūtām atbrīvoties. Pirmā un pieejamākā iespēja, protams, ir grāmatas par psiholoģiskiem, filozofiskiem un reliģiskiem jautājumiem.
Tās lasot, pamazām sākam izprast savas problēmas būtību un saskatīt tās iespējamos risinājumus. Ne mazāk svarīga nozīme ir sarunām. Tās palīdz paskatīties uz problēmu no malas, dažreiz pilnībā izmainot izpratni par notiekošo. Tomēr meklējumu process būs veiksmīgs vienīgi tad, ja izdosies panākt, ka cilvēks aizdomājas dziļāk par savas eksistences būtiski svarīgiem jautājumiem.
Līdz zināmai robežai saukt patiesību vārdā nav nemaz tik grūti, piemēram, nav pārāk grūti atzīt, ka diskomforta cēlonis ir strīds ar māti un situāciju daļēji atrisināt, palūdzot formālu piedošanu.
Daudz grūtāk ir atzīt problēmas dziļāko cēloni - lepnību, kas liedz piedot un aizmirst bērnībā piedzīvotos sarūgtinājumus. Lai cilvēks spētu atzīt savu augstprātību, dusmas, skaudību, naidu, bailes, nereti ar labo gribu vien nepietiek. Ir vajadzīgs kāds, kurš šīs patiesības pasaka tieši acīs, un visbiežāk tas ir speciālists - psihologs, psihoterapeits, mācītājs.
Mēdz gan teikt, ka labs draugs reizēm ir noderīgāks par duci speciālistu, tomēr nepadarīsim draugus par saviem psihoterapeitiem! Ja cilvēkam rokā sākusies gangrēna un vienīgā izeja ir šo ķermeņa daļu amputēt, tad ārstam un draugam ir pilnīgi citas funkcijas.
Tieši tāpat tas ir ar dvēseles problēmām. Arī tām dažreiz nepieciešama "operācija", un visiem būs labāk, ja to veiks profesionālis, kurš pārzina iedarbības metodes, mērķus un iespējamās sekas. Savukārt draugu uzdevums ir - būt līdzās, atbalstīt un uzmundrināt cilvēku viņa iekšējās cīņās.

Citu datumu laikraksti

  • Līdaka uzbrūk peldētājiem

    Kāds Austrijas ezers slēgts peldētājiem, jo milzīga līdaka ar iesauku Žokļi regulāri kož peldētājiem.Kāds Austrijas ezers slēgts peldētājiem, jo...

  • Copes kalendārs

    15. augusts Aktivitātes mazināsies, bet tas nenozīmē, ka zivis vispār būs kūtras. Vien tāds sīkums palicis kā atrast pareizo ēsmu vai mānekli. Nereti...

  • Bebru medībās veicas

    Alūksnietis Ints Ratseps piedalījies medībās kopš 15 gadu vecuma. Sākumā, protams, gāja dzinējos, bet nu jau 18 gadus viņš ir pilntiesīgs mednieks ar...