Arī pie mums neviens nav pasargāts no HIV

Lai veiktu pētījumu par HIV/AIDS tēmu, nolēmu doties uztaisīt analīzes, lai saprastu, kāds ir šis process un kāda ir ārstu un apkārtējo cilvēku reakcija, uzzinot, ka es vēlos veikt šādas analīzes. Pat zinot, ka neesmu bijusi situācijās, kurās varētu inficēties ar HIV, mani tik un tā pārņem šaubas. Ja nu zobārsts? Un vēl trakāk - es taču pagājušajā gadā taisīju tetovējumu! No domas par to, ka analīžu veikšana palīdzēs pētījumā, es nonācu pie domas, pie kuras, visticamāk, nonāk ikviens, kurš dodas veikt HIV testu - ja nu?


Pagājušajā nedēļā piezvanīju ģimenes ārstam, lai pieteiktos. Nedēļas beigas mani neapmierināja un teicu, ka man tas ir ļoti svarīgi. “Kas noticis?” jautāja māsiņa. Un es samulsusi stostījos, ka man jāveic pētījums avīzei (nenosaucu gan tēmu) un ka man vajadzīgs veikt specifiskas analīzes. Mani uzaicināja doties uz akūto pieņemšanas laiku nedēļas sākumā. Kopš tā mirkļa es sapratu, ka mana pētījuma ātrā ideja kļūst pavisam nopietna un man dzīvē nāksies savam ģimenes ārstam pateikt – man ir vajadzīgs HIV tests. Tas nebūt nebija tik viegli izdarāms tīri psiholoģisku barjeru dēļ.
Ar HIV un AIDS saistās daudzi stereotipi, no kuriem daudzi ir gaužām negatīvi, taču tā ir slimība, ar kuru var saslimt ne tikai tie, kuri lieto intravenozās narkotikas un piekopj seksuālās attiecības bez izsargāšanās. Ar HIV var būt inficēti dažādāko slāņu cilvēki, un, kā vēsta Latvijas Infektoloģijas centra dati – laika posmā no 2002. līdz 2012.gadam Alūksnes novadā reģistrēti četri HIV inficēšanās gadījumi, Apes novadā - viens gadījums. Nediagnosticēts HIV vai AIDS rada problēmas netikai pašam inficētajam, bet arī visai sabiedrībai, kura vadās pēc oficiālās statistikas, kas nebūt nav patiesās situācijas atklājēja.

HIV tests ir valsts apmaksāts
HIV ir hroniska, lēni progresējoša infekcijas slimība, kuru izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss, kas, nonākot organismā, lēnām sagrauj cilvēka imūno sistēmu. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem vairāk nekā 33 miljoni cilvēku pasaulē dzīvo ar HIV/AIDS. Latvija ir starp tām Eiropas Savienības valstīm, kurās HIV infekcijas izplatības rādītāji ir augsti. Šobrīd kopējais reģistrēto HIV inficēto skaits, kā liecina Latvijas infektoloģijas centra dati, Latvijā ir gandrīz 5000 cilvēku, taču patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā var būt 1,5 līdz 2 reizes lielāks.
Ģimenes ārste bija ļoti saprotoša un informēja mani, ka šādas analīzes tik tiešām ir valsts apmaksātas, ja ir ģimenes ārsta nosūtījums. Lai arī jutos par sevi droša, man tik un tā bija neērti doties ar analīžu pieprasījumu pie māsiņas, kura noņem asinis. Arī manī ir dziļi iesakņojies stereotips, ka veikt tādas analīzes ir kaut kas kaunpilns. Atpakaļceļa vairs nebija, un es ļoti vēlējos šī pētījuma vārdā iziet šo procedūru, lai iedrošinātu lasītājus no šīm analīzēm nebaidīties.
Latvijas Infektoloģijas centrs informē, ka ārstniecības personai - ģimenes ārstam, ginekologam-dzemdību speciālistam vai vecmātei - ir jāiesaka grūtniecei veikt HIV testu. Lēmums par testa veikšanu grūtniecei jāpieņem pašai un tas nav obligāts, taču to ieteicams veikt sievietēm, kas plāno grūtniecību, un grūtniecēm vienu reizi grūtniecības laikā līdz 12. grūtniecības nedēļai.
Alūksniete Sigita Zvirgzda ir otrā bērna gaidībās, un arī viņai ir piedāvāts veikt šādas analīzes. “Pirmo reizi, pirms četriem gadiem, biju uzskaitē Balvos, bet tagad esmu Alūksnē. Abās vietās ginekologi man jautāja, vai es piekrītu šādām analīzēm, jo bez piekrišanas tādas nevar veikt. Abos gadījumos es arī piekritu, jo man jau nav ko slēpt,” viņa saka.
Veicot analīzes, medmāsa mani informēja, ka analīžu rezultāti būs gatavi pēc divām dienām.
Pēc noteiktā laika zvanīju ģimenes ārstei, it kā mazliet pat baidoties, jo šajā pasaulē laikam ne par ko nevari būt drošs. Māsiņa mani nomierināja, sakot, ka ar manām analīzēm viss ir kārtībā.
Es iesaku ikvienam, ja ir aizdomas, aiziet un veikt šo testu, jo ārstu attieksme ir ļoti saprotoša un analīzes ir valsts apmaksātas, kā arī to veikšana neprasa nekādas sarežģītas vai ilgas procedūras.

44 ar HIV inficēti mazuļi
Kopumā Latvijā HIV/AIDS statistika nav no tām iepriecinošākajām. 2008.gadā Latvija pēc reģistrēto HIV/AIDS pacientu skaita ierindojās otrajā vietā Eiropas Savienībā. Latvijas Infektoloģijas centra dati liecina, ka pērn reģistrēti 140 jauni inficēšanās gadījumi ar HIV un konstatēti 67 jauni saslimšanas gadījumi AIDS stadijā, bet no HIV/AIDS miruši 36 cilvēki. Līdz 1.augustam reģistrēti 44 ar HIV inficēti mazuļi, no kuriem 5 miruši.
Alūksnes un Apes novadu statistika uz kopējā fona ir ļoti niecīga. Piemēram, pēc Latvijas Infektoloģijas centra datiem Rīgā laika posmā no 2002. līdz 2012.gadam bijuši 2514 HIV inficētie. Ventspils novadā tie ir bijuši 208 gadījumi, Gulbenes novadā – 5, Balvu novadā - 9.
Ģimenes ārste Rūta Vanaga norāda, ka pie viņas ir vērsušies cilvēki, kuri vēlas veikt HIV testu, taču šo cilvēku nav bijis daudz. “Ir diagnozes, pie kurām šīs analīzes ir jāveic, piemēram, grūtniecības laikā vai pirms operācijas. Tā, pēc savas iniciatīvas, pie manis arī ir vērsušies cilvēki, taču to skaits nav liels,” saka R.Vanaga. Viņa informē, ka Alūksnē nav infektoloģijas centra, kurā cilvēki ar HIV un AIDS varētu ārstēties. “Tāds centrs ir tikai Rīgā, un, manuprāt, daudzi cilvēki analīzes arī taisa Rīgā, nevis Alūksnē,” saka R.Vanaga. Arī ģimenes ārsts Jānis Stabings saka, ka astoņu gadu ilgajā darba stāžā pie viņa ir vērsušies cilvēki, kuri vēlējušies veikt šādas analīzes, tomēr tādu cilvēku neesot bijis daudz.
Latvijas Infektoloģijas centrs informē, ka ANO pētījumā teikts, ka no 2001. līdz 2009.gadam 56 valstīs inficēšanās ar HIV ir stabilizējusies vai arī samazinājusies par 25 procentiem. Pie tām pieder arī Latvija, kur, pēc starptautisko ekspertu aprēķiniem, 2009.gadā varēja būt apmēram 8600 HIV inficētu cilvēku. Savukārt Igaunijā tajā pašā laikā bija 9900, Lietuvā 1200 ar HIV inficētie. Kopš 2001.gada Latvijā ik gadu reģistrēto HIV infekcijas gadījumu skaits samazinājies par 66 procentiem.
ANO plāno līdz 2020.gadam uzveikt HIV/AIDS izplatību pilnībā. Liela nozīme šīs slimības izplatības apkarošanā ir informētībai.

Neesmu interesējies, kā ar to var inficēties
Vai cilvēki ir informēti par to, kas ir HIV un AIDS? Dzidra no Alūksnes uzskata, ka par šo slimību medijos ir pietiekami daudz informācijas. “Dzirdēju, ka tagad esot radītas zāles pret to. Manuprāt, ar to vairāk slimo homoseksuāli vīrieši, vismaz es tā esmu dzirdējusi,” viņa saka. Pensionārs Boriss no Mārkalnes pagasta uzsver, ka viņš par šo slimību zina, taču nekad par to nav uztraucies. “Es nekad neesmu baidījies inficēties ar šo slimību un, ja godīgi, pat neesmu interesējies, kā ar to var inficēties,” viņš saka. Gundega no Ziemeru pagasta mācās Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.klasē. “Bioloģijas stundās mums māca, kas ir seksuāli transmisīvās slimības, tāpēc es zinu, kas ir HIV un AIDS. Manuprāt, ar šo slimību saslimst cilvēki ar nenopietnu attieksmi, kuri neseko līdzi tam, ko dara,” viņa uzsver. Turpretī Lana no 8.klases norāda, ka viņai nav ne mazākās jausmas, kas ir HIV un AIDS, un skolā viņa par to nav dzirdējusi.
Ziemeru pamatskolas direktore Līga Biete norāda, ka  bioloģijas stundas sākas tikai 7.klasē, taču jau no 5.klases sociālo zinību stundās bērniem ir jāstāsta par HIV un AIDS tēmu. “Pamatskola, manuprāt, nav tā vieta, kur šis jautājums ļoti jāuzsver, tām drīzāk jābūt vidusskolām un ģimnāzijām. Mūsu skolā sociālo zinību stundā jau ar 5.klases skolēniem ir par to runāts. Pērn 9.klases diagnosticējošajā darbā bija ļoti daudz jautājumu par HIV un AIDS. Tie bija gan vienkārši jautājumi, piemēram, vai ar HIV var inficēties sarokojoties, gan diezgan sarežģīti un āķīgi jautājumi. Diagnosticējošais darbs sociālajās zinībās 5.klasei būs nākamnedēļ, un tad tikai redzēsim, vai arī tajā būs daudz šādas tematikas jautājumu,” teic L.Biete.
Pirms pāris gadiem, kad Alūksnes Bērnu un jauniešu centra vadītāja bija Lolita Vanaga, sadarbībā ar biedrību “Papardes zieds” centrs iesaistīja brīvprātīgos jauniešus projektā “Vienaudzis vienaudzim”.
“Projekta galvenā doma bija apmācīt jauniešu komandu runāt par jauniešu reproduktīvo veselību un citām jauniešiem saistošām un aktuālām tēmām. Jaunieši ieguva zināšanas par HIV/AIDS, narkomānijas problēmām un tā tālāk, lai vēlāk varētu doties uz novada skolām un sniegt lekcijas vienaudžiem,” stāsta L.Vanaga. Viņa uzskata, ka tieši šāda metode - “jaunietis jaunietim” - visvairāk palīdz vienaudžiem uztvert informāciju. “Jā, informācijas par HIV un AIDS mums ir daudz, bet cik un ko jaunieši lasa internetā? Visbiežāk tā ir izklaides, nevis izglītojošā informācija. Bet, ja uz skolu, uz klases stundu aiziet vienaudži, kas, izmantojot interesantas spēļu, grupu darbu un citas metodes, runā par jauniešus interesējošām tēmām - par viņu veselību, savstarpējām attiecībām, kontracepciju, slimībām un citiem riskiem, tas tiek uztverts daudz efektīvāk, nekā pašam pāršķirstot kādu no bukletu vai mājaslapu. Šādas mācības, cik man zināms, joprojām notiek vairākās vietās Latvijā, piemēram, Rīgā, Cēsīs,” saka L.Vanaga. Alūksnes novadā gan šādas mācības vairs nenotiek.
Alūksnes Bērnu un jauniešu centra jaunatnes lietu metodiķe Ilze Zvejniece informē, ka pašlaik centrs nav plānojis jauniešiem informatīvus pasākumus. “Kad tika izstrādāta Alūksnes novada jaunatnes politikas stratēģija, par to domājām, taču 2013.gadā nav paredzēts attīstīt tādus masīvus informatīvos pasākumus. Šobrīd jaunieši ir arī vairāk informēti, taču tas nebūt nenozīmē, ka šādi informatīvie pasākumi nebūtu vairs jārīko,” uzskata I.Zvejniece.

Medikamenti ir iekļauti
kompensējamo zāļu sarakstā
Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, ārste-infektoloģe Inga Januškeviča norāda, ka Latvijā ir iespēja par valsts līdzekļiem saņemt zāles HIV ārstēšanai, kas reģistrētas Eiropas Savienībā. Latvijā specifiskā HIV ārstēšana – antiretrovirālā terapija – tiek nodrošināta par valsts budžeta līdzekļiem un medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. “Diemžēl pacienti dažkārt nepietiekami novērtē zāļu lietošanas nozīmīgumu. Ne visi ievēro stingru režīmu medikamentu lietošanā, bet neregulāra zāļu lietošana draud ar vīrusa pielāgošanos zālēm (attīstās HIV vīrusa rezistence pret HIV zālēm) un tad tās vairs nepalīdz. Rezultātā - turpmākais ārstniecības process kļūst sarežģītāks un dārgāks,” viņa saka.
Es devos uz Alūksnes aptiekām, lai noskaidrotu, vai tajās ir pieejami medikamenti HIV ārstēšanai. Aptiekā “Viola” šādi medikamenti nav pieejami. “Īpašie medikamenti ir jāpasūta, un mums pašlaik neviens pēc tādiem nav vērsies,” informē aptiekāre Evija Voska. “Alūksnes lielās aptiekas” vadītāja  Aija Kopmane arī norāda, ka specifiskie recepšu medikamenti nav ikdienā pieejami aptiekā, taču ir pieejami citi medikamenti. “Kā jebkuru citu slimību arī šo neārstē tikai ar vienu medikamentu. HIV ir imūnsistēmas deficīts un ir nepieciešami daudzi līdzekļi imunitātes uzturēšanai. Tādi mūsu aptiekā ir pieejami,” viņa saka. A.Kopmane arī norāda, ka mēs nedzīvojam uz vientuļas salas un nevaram noliegt, ka HIV/AIDS problēma pie mums pastāv. “Nevar domāt, ka tas notiek tikai citur, kādās sliktākās zemēs. Nevienam nevajadzētu vieglprātīgi izturēties pret savu veselību,” viņa saka. Arī “Mēness aptiekā” specifisko HIV ārstēšanas medikamentu nav. “Aptieka strādā jau kopš 2000.gada, taču nav bijis neviena gadījuma, kad kāds vērstos pēc šiem medikamentiem. Daudzi no šiem cilvēkiem ārstējas Rīgā un iziet ārstēšanas kursu stacionāri tur,” norāda “Mēness aptiekas” vadītāja Maira Ulase.
Tas, ka Alūksnes un Apes novados statistikas rādītāji norāda uz mazu ar HIV inficēto skaitu, nenozīmē, ka HIV un AIDS problēma šajās vietās nepastāv. Cilvēkiem ir jāiet pārbaudīties, jo ātra šī vīrusa atklāšana palīdz uzlabot dzīves kvalitāti un paildzināt cilvēka mūžu.

Citu datumu laikraksti

 • Afiša

  Atcelta 8.februārī Liepnas tautas namā paredzētā diskotēka. 8.februārī 22.00 Māriņkalna tautas namā - Valentīndienas ieskaņu balle, spēlēs Inga un...

 • Ir “Top Elegance”

  Alūksniete Evelīna Kalniņa 3. starptautiskajā bērnu un jauniešu talantu un modes festivālā “Pa modes pakāpieniem” Balvos 10 līdz 12 gadus vecu...

 • Aicinām balsot par “Mis un Misters Alūksne” simpātijām!

  Divpadsmit finālisti – sešas meitenes un seši puiši - 23.februāra vakarā E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā cīnīsies par titulu „Mis un Misters ...

 • Laimesti gaida

  Ir beigusies “Alūksnes Ziņu” abonentu loterija. Pirmā pēc SIA „Skrīveru saldumi” sarūpētā laimesta ieradās Inta Ziemiņa no Nēķenes.“Jau sen neesmu...

 • Pārliecina afgāņus – sieviete var mācīt vīriešus

  Nacionālo Bruņoto Spēku Kājnieku skolas medicīnas daļas vadības grupas feldšere Aelita Baškere bija vienīgā sieviete Latvijas grupā, kas ...

 • Ape īsumā

  Ape Novada domes janvāra sēdē deputāti ievēlēja apvienotās Apes novada bāriņtiesas sastāvu. Bāriņtiesas priekšsēdētāja ir Dace Silauniece, kura...

 • Ape īsumā

  ape Vakar pie Apes novada domes ēkas norisinājās ledus lukturu veidošana, kuru organizēja Apes jauniešu klubs “Sliedes” sadarbībā ar Apes novada...

 • Ar dzirkstošu humoru

  Alūksnes tautas namā 7.februārī pulksten 19.00 būs skatāma Leldes Stumbres pārpratumu komēdija „Plīvurītis ar punktiņiem”, ko iestudējis Rīgas...

 • Alūksne īsumā

  Jaunanna Īstenojot biedrības „Interešu centrs „Jaunanna”” projektu „Kultūras tradīciju kopšana, izceļot latviešu tautas tērpu, tautiskās dejas...