Arī Ventspilī ir tradicionālie Mazbānīša svētki

Ventspilī Piejūras brīvdabas muzejs 26.decembrī rīko tradicionālos Mazbānīša svētkus. Piejūras brīvdabas muzejā laikraksts uzzināja, ka svētki sāksies pulksten 13.00.

Ventspilī Piejūras brīvdabas muzejs 26.decembrī rīko tradicionālos Mazbānīša svētkus. Piejūras brīvdabas muzejā laikraksts uzzināja, ka svētki sāksies pulksten 13.00.
Speciāli svētkiem izgreznotajā mazbānītī par brīvu vizinās muzeja apmeklētājus. Muzicēs folkloras kopas, būs rotaļas, darbosies atrakcijas un kafejnīca. Pūtīs un svilps mazbānīša tvaika lokomotīve.
Mazbānīša svētki Ventspilī notiks jau piekto gadu pēc kārtas, un parasti tie pulcina aptuveni 1000 cilvēku.
Veltspilī līdz 1964.gadam regulārās satiksmes reisos kursējušais mazbānītis kā muzeja eksponāts, kas izklaides braucienos ved tūristus, ir atdzimis un darbojas deviņus gadus (kopš 1996.gada). Tieši tad arī muzejā izvietota 600 milimetru šaursliežu dzelzceļa līnija 1,4 kilometra kopgarumā. Lokomotīve ir aprīkota ar diviem pasažieru vagoniem un pasta vagonu.
1916.gadā Vācijā būvēta tvaika lokomotīve ir novada vēstures lieciniece. Lokomotīves maksimālais braukšanas ātrums ir 20 kilometri stundā. Lokomotīve sver deviņas tonnas. To darbina ar tvaiku, ko iegūst, kurinot malku un ogles speciālā kurtuvē.
Vecākie ventspilnieki labi atceras muzeja lokomotīvi vēl kā regulāru pasažieru pārvadājumu vilcieniņu. Pirmā pasaules kara laikā te šaursliežu dzelzceļu ierīkoja vācu karaspēks. Bānītis kursēja maršrutā starp Ventspili, Dundagu, Talsiem, Stendi un vietējiem zvejniekciemiem. Tas bija nozīmīgs satiksmes līdzeklis vietējiem iedzīvotājiem un kravu pārvadātājiem.
Piejūras brīvdabas muzejs un mazbānītis ir Ventspils pilsētas domes īpašums, kura uzturēšanā un sakārtošanā pašvaldība katru gadu iegulda savus budžeta līdzekļus. Piejūras brīvdabas muzejs ir dibināts 1954.gadā. Patlaban tā krājumos ir vairāk nekā 22 000 vienību, kas atspoguļo latviešu un lībiešu zvejnieku un zemnieku dzīvi. Ekspozīcijā 4,8 hektāru platībā apskatei izvietoti apmēram 650 eksponātu.

Citu datumu laikraksti

  • Kopā ar prieku

    Es šorīt jūtos kā balta lapa bez steigas un maldiem, jo esmu kopā ar prieku. Ja man kāds pajautātu, kāpēc es priecājos, nevarētu atbildēt. Vienkārši...

  • Cilvēki mirst, lai dzīvotu

    Laikā, kad visi runā par Ziemassvētku brīnumu, par dāvanu iegādi un gaidāmo svētku svinību norisi, ir cilvēki, kam šajos svētkos citādāk garšos...

  • Lēģerniekos katrs dzīvo, kā māk

    Ej, kur iedams, brauc, kur braukdams, Latvijā it visur līdzās skaistām un lepnām mājām varēs atrast pamestas un pussabrukušas būdiņas, līdzās...