Ārstēt visu cilvēku, ne slimību

Latvijā 15 gadus kā maksas pakalpojums pieejama osteopātija, kuras definīcijā ir teikts, ka “osteopātija ārstē nevis slimību, bet cilvēku, cīnās nevis ar simptomiem, bet meklē pataloģiju un novērš to”. Savukārt osteopātijas filozofijā uzsvērts, ka katrs pacients ir unikāls un osteopātijā nav standarta risinājumu.

Ilgstošais ceļš līdz
osteopātam
“Par osteopātu kā speciālistu uzzināju pirms kādiem sešiem gadiem,  kad paziņas savu dēlu veda ar ēdiena pārstrādes problēmām. Kā māmiņa daudz lasīju informāciju par bērnu attīstību. Mana meita bija ļoti nervoza, naktīs slikti gulēja, un valodiņa dažādu emocionālu pārdzīvojumu dēļ attīstījās lēnāk,” pastāsta māmiņa Sandra Jēkabsone. “Puika skaidrāk sāka runāt ap diviem gadiem. Meita tajā pašā vecumā runājās savā valodā, kas ir pilnīgi normāls attīstības posms. Sāku saņemt gana daudz aizrādījumu un pārmetumu no radiniecēm un pat tuvākajām draudzenēm – tev ar to bērnu kaut kas nav kārtībā, jo viņai ir divi gadi un vēl neko skaidri nerunā, salīdzināja, kā ir ar citiem. Radās iespaids, ka visiem bijuši brīnumbērni, tikai manējais citu skatījumā tāds neizdevies. Biju pārliecināta, ka viss ir kārtībā, bet gribēju drošību – lai man kāds pasaka to.”
Sācies speciālistu apmeklēšanas maratons, apstiprināts, ka bērns ir vesels. “Teica, lai es reiz beidzot uztraukties, visa problēma ir citu salīdzināšanā. Neirologs ieteica mums doties pie osteopāta. Tādi ir Rīgā Osteopātijas centrā, Klaipēdā vai izbraukumos novadu medicīnas iestādēs,” pastāsta māmiņa.

Klausās, kā darbojas
smadzenes
S. Jēkabsone tūlīt pat atradusi savai dzīvesvietai vistuvāko osteopātu, līdz tam bija lasījusi par šiem speciālistiem un viņu izmeklēšanas, ārstēšanas metodēm. “Kad izlasīju dažāda veida informāciju un atsauksmes, pie osteopāta braucām ar sajūtu, ka dodamies pie brīnumdaktera,” atminas māmiņa.
Nav bijis ne jausmas, kā notiks izmeklēšana, ko pateiks, kā rīkoties tālāk, kādi būs rezultāti. Kad tuviniekiem stāstījusi par osteopātu, lielākoties neviens par to vai nu nebija dzirdējis nemaz, citiem radās asociācijas ar osteoporozi, vienīgi ar medicīnu saistīti cilvēki teikuši – jā, mēs savus pacientus, turklāt dažāda vecuma, šad un tad pie šāda speciālista sūtām, lai “sakārto” organismu.
Speciāliste uzdevusi daudz un dažādu jautājumu, iesākumā liekot nosaukt pašu galveno iemeslu, kādēļ meklēta viņas palīdzība. “Vizīte ilga kādas divdesmit, trīsdesmit minūtes. Meitai bija jāizņem no matiem gumijas un sprādzes, jāapsēžas. Mums abām bija jāspēlējas, kamēr osteopāte sēdēja bērnam aiz muguras, vēroja un klausījās mūsu spēles, ik pa laikam iedodot klāt vēl pa kādai rotaļlietai,” apraksta S. Jēkabsone. Pēc darbošanās osteopāte paskaidroja, ka klausījusies, kas manai meitai notiek smadzenēs, jeb klausījusies smadzeņu darbību, to elpošanu, enerģijas apmaiņu. Mediķe bērnam maigi uzlikusi plaukstu uz galvas. “Viņa pēc sejas proporcijām noteica, ka grūtniecības laikā bērns ir nepareizi gulējis, galvas kauli bijuši saspiesti, kas komplektā ar emocionāliem faktoriem veidoja nelielu valodas aizturi. Viņa teica – valoda bērnam ir, tā nāk un atnāks. Un galvenais, ka vecākiem ir jāļauj bērnam īstenot savas vēlmes, jārespektē mazais cilvēks, nevis negatīvi jāietekmē jeb jāuzspiež tikai ar savām interesēm. Un daudz jānodarbina visu veidu muskuļi. Visi nosauktie faktori man sasaistījās ar lasīto osteopātijas definīciju,” speciālistes slēdzienu atstāsta S. Jēkabsone. Tā viņai bijusi pilnībā jauna pieredze. “Es to varētu nosaukt par mūsdienu medicīnu, kas strādā nedaudz citādāk un palīdz atrast problēmas, sarežģījumu cēloni, kad zināmās medicīnas, izmeklēšanas un ārstēšanas metodes un zināšanas ir izsmeltas.”
Vizīte ir maksas pakalpojums, un osteopāta apmeklējumam nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums, pietiek ar speciālistu mutisku ieteikumu. Vizīte izmaksā vidēji 30 līdz 70 eiro. “Galvenais – ka redzējām uzlabojumus diezgan ātri, vienkārši paātrinājām nedaudz iekavēto,” priecājas māmiņa.

Veselība – triju sistēmu
harmonija
Baltijas Osteopātu asociācijas mājaslapā “Osteopats.lv” pieejamā informācija vēsta par osteopātiju kā medicīnas specialitāti, kā arī pieejams sertificēto osteopātu saraksts. Zināms, ka Latvijā šobrīd ir ap 20 osteopātu, kuriem ir tiesības ārstēt arī Lietuvā un Igaunijā. Pēc laikraksta aptaujāto ģimenes ārstu viedokļiem, šāds skaits ir ļoti mazs, bet osteopātu kā speciālistu viņi iesaka diezgan bieži un lielākoties pacienti vizīti atzīst par noderīgu. 
Osteopātija ir zinātne par veselības pārzināšanu, vadīšanu, balstoties uz anatomiju, fizioloģiju, histoloģiju, biomehāniku. Tā pārstāv vienu no zinātniskās medicīnas skolām. No osteopātijas viedokļa, veselība – tā ir triju sistēmu funkcionālās vienotības harmonija: skeleta-muskuļu, neiro-psihiskās un iekšējo orgānu sistēmas jeb tās pamatā ir viengabalaina pieeja cilvēka organismam un veselībai. Osteopātija pamatojas uz cilvēka organismu kā vienotu veselumu, kur struktūra jeb anatomija un funkcija jeb fizioloģija savstarpēji ir saistītas, raksta “Osteopats.lv”.
Organismā atrodas viss nepieciešamais veselības uzturēšanai, tādēļ osteopāti savā ārstēšanā neizmanto medikamentus. Kā norāda šīs jomas speciālisti, katrs pacients ir unikāls, un osteopātijā nav viena standarta risinājuma. Osteopātijā ārstēšanā un izmeklēšanā tiek pielietota “maigu roku” pieskārienu tehnika un ļoti viegla, maz ievērojama audu kustība. Galvenais darba instruments ir rokas un medicīnas speciālista padziļinātās zināšanas par veselību kā kopumu. Tiek uzsvērts, ka osteopātija un tradicionālā medicīna papildina viena otru un tās galvenais uzdevums ir meklēt problēmas sakni, novērst to, lai varētu no tās izārstēt visu cilvēku, ne tikai vainas vietu. Osteopāts ārstē ne tikai šauras specializācijas ietvaros, bet nosaka un novērš slimības patiesos iemeslus, pievēršot uzmanību pat šķietami nenozīmīgām pazīmēm. Kā vairums ārstēšanas virzienu medicīnā, arī osteopātija var būt kā pamata un vienīgā ārstēšanas metode vai arī kā papildinoša kādai citai terapijai.

No valsts budžeta neapmaksā
Latvijā osteopātija ir salīdzinoši jauna ārstniecības specialitāte, kas sāka attīstīties 90. gados. No 2002. gada maija beigām osteopātija ar Veselības ministrijas (VM) rīkojumu ir atzīta kā ārstēšanas metode, bet no 2005. gada janvāra tā noteikta kā papildspecialitāte.
Osteopāts ir ārsta papildspecialitāte, un to var iegūt visu pamatspecialitāšu ārsti, piemēram, ģimenes ārsts, pediatrs, ķirurgs, internists, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, informē VM. Rezidentūras ilgums ir trīs gadi.
Patlaban Latvijā osteopātijas pakalpojumi no valsts budžeta netiek apmaksāti. Osteopāta kompetencē ir pacienta ārstēšana, kas balstīta uz biomehānikas principiem. Nacionālais veselības dienests (NVD) norāda, ka Latvijā netiek sniegti valsts apmaksāti osteopātijas pakalpojumi, kā arī patlaban valsts Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datubāzē nav reģistrētas osteopātijas medicīniskās tehnoloģijas – to var izdarīt ārstniecības iestāde vai asociācija, rakstot iesniegumu NVD. Arī lai osteopātijas pakalpojumus apmaksātu no valsts budžeta, ārstniecības iestādei vai speciālistu asociācijai jāvēršas NVD ar iesniegumu. Pēc iesnieguma izskatīšanas un aprēķiniem par veselības aprūpes pakalpojuma izmaksām tiek pieņemts lēmums, vai konkrēto pakalpojumu, ņemot vērā veselības budžeta iespējas, ir iespējams iekļaut apmaksāto pakalpojumu klāstā.

Osteopātijas vēsture

Osteopātijas vēstures pirmsākumi ir meklējami pirms nedaudz vairāk kā simt gadiem Amerikā. Osteopātijas pamatlicējs ir Endrjū Teilors Stils. Kādas epidēmijas laikā traģiski gāja bojā viņa sieva un dēli, kas lika smagi vilties tā laika medicīnā.
Dr. Stils uzsāka savus meklējumus, kuros mēģināja rast risinājumu, kā varētu palīdzēt cilvēkam caur strukturālo anatomiju, un nosauca to par osteopātiju. 1882. gadā Kirksvillē tika nodibināta pirmā osteopātijas skola pasaulē. 1918. gadā Stila skolnieks Litldžons Anglijā nodibināja pirmo tādu skolu Eiropā. Latvijā osteopātija sāka attīstīties 90. gados.
No OSTEOPATS.LV


Iesaka pamainīt ārstēšanu

Par osteopātu uzzināju no vecāku forumiem internetā. Visi trīs bērni ļoti slimoja, vecākajam bija problēmas ar stāju, mazākajam hroniskas saslimšanas – klepoja, vidējam – stipri, turklāt bieži sāpēja galva. Zāles un vingrošana, fiziskās aktivitātes svaigā gaisā un imunitātes stiprināšanas pasākumi bija vienkārši ķeksīša pēc. Pēc sarunas ar vietējo pagasta feldšeri, kura ļoti mūsdienīgi iet līdzi laikam un attīstībai savā nozarē, ieteica – vajag kaut ko pamainīt, paskatīties uz notiekošo no citas medicīnas puses. Aizvedu visus trīs bērnus pie osteopāta. Kā galveno iemeslu viņš minēja, ka bērniem ir bloķēta enerģija – locītavās, galvā, sprandā, asinsvados, iekšējos orgānos, kas saistīti ar maniem emocionālajiem un fiziskajiem pārdzīvojumiem grūtniecību un dzemdību laikā. Ja tā, tad kāpēc šādus speciālistus nenoorganizē grūtniecēm vai periodiski neiesaka aizbraukt kopā ar jaundzimušo? Manuprāt, vēl daudziem mediķiem pietrūkst zināšanu par šo medicīnas specialitāti.
Godīgi sakot, pie osteopāta jutos kā pie psihologa vai psihoterapeita. Pēc osteopāta vizītes manīju uzlabojumus, taču pēc kāda laika atgriezīsimies atkal, lai saprastu, vai nevajag vēl kādas uzlabošanas procedūras.
Ginta (36), trīs bērnu mamma

Osteopātiju iesaka
šādos gadījumos:

◆ dzemdību traumas, tostarp apgrūtināta zīšana, rīšana, motorās attīstības traucējumi;
◆ bērnu cerebrālā trieka;
◆ miega, redzes traucējumi, psihomotorās un runas attīstības aiztures, kā arī uzvedības un mācīšanās traucējumi, pazemināta atmiņa, uztvere, kā arī enurēze;
◆ dažādas neirožu formas;
◆ alerģijas un biežas saaukstēšanās, galvas sāpes;
◆ gūžu, locītavu un muguras sāpes, spondilozes, radikulīti, traumu sekas, kā arī plakanā pēda;
◆ kuņģa-zarnu trakta saslimšanas;
◆ garīgās un fiziskās attīstības traucējumi;
◆ dažādas muskuļu sāpes;
◆ hroniskās slimības u.c.


— Liene Andersone-Kolosova

Citu datumu laikraksti

 • E-veselība klibo 2

  E-veselība klibo

  Jaunais gads Latvijā sācies ar obligātu valsts E-veselības sistēmas lietošanu, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu...

 • Būs jāpiejož jostas

  Alūksnes novadā šogad būs jāpiejož jostas ciešāk – iedzīvotāju skaits novadā samazinājies un līdz ar to arī pašvaldības budžets. Par Alūksnes novada...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne ◆ 29.decembrī pulksten 10.33 ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Laurencenes ielā Alūksnē, kur daudzdzīvokļu mājā kādā dzīvoklī...

 • No sirds uz sirdi

  No sirds uz sirdi

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ,,Pienenīte” noslēgusies labo darbu nedēļa ,,No sirds uz sirdi…”. Katras grupiņas bērni, bērnu vecāki,...

 • Aicina radīt novada iedvesmas stāstus Latvijas simtgadei

  Sagaidot Latvijas simtgades gadu, Alūksnes novada pašvaldība izsludinājusi novadpētniecības konkursu “Šodiena jau rīt būs vēsture”.Par konkursa tēmu...

 • Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Piepilda sapni par skaistu virtuvi

  Biedrība “Apes attīstības atbalsta klubs” realizējusi vēl vienu ilgi lolotu sapni par skaistu un labiekārtotu virtuvi Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...