Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Arvien vairāk jaunu cilvēku slimo ar vēzi

Alūksnes rajonā onkoloģisko saslimšanu gadījumu skaits nepārsniedz vidējo rādītāju valstī , tomēr līdz ar rajona iedzīvotāju skaita samazināšanos ir vērojams, ka vēža slimnieku skaits palielinās.

Alūksnes rajonā onkoloģisko saslimšanu gadījumu skaits nepārsniedz vidējo rādītāju valstī , tomēr līdz ar rajona iedzīvotāju skaita samazināšanos ir vērojams, ka vēža slimnieku skaits palielinās.
"Alūksnes rajons, salīdzinājumā ar citiem Latvijas rajoniem, ir mazs. Uz 2003.gada 1.janvāri uzskaitē bija 498 pacienti, bet 2002.gada 1.janvārī bija reģistrēti 500 onkoloģiskie pacienti. Vēža slimnieku skaita palielināšanos var skaidrot ar stresu, bezdarbu un nabadzību, kas skar daudzus iedzīvotājus," stāsta Alūksnes rajona onkoloģe Ārija Bertuka.
Viņa norāda, ka pārmērīga alkohola lietošana un smēķēšana vīriešiem veicina aizkunģa dziedzera, mutes, mēles un rīkles audzēju attīstīšanos. "Diemžēl daudz ir ielaistu un grūti ārstējamu saslimšanu. Ziemeļaustrumu slimokases Alūksnes nodaļai ir līgums ar Latvijas Onkoloģijas centru, tādēļ rajona pacienti onkoloģiskās saslimšanas ārstē Gaiļezera slimnīcā. Ir pacienti, kas ārstējas Linezera slimnīcā, Hematoloģijas centrā. Uz vietas Alūksnē ir iespējams izārstēt dažu ļaundabīgo ādas audzēju formas," skaidro ārste.
Vīrieši slimo ar kunģa un plaušu vēzi
Ā. Bertuka klāsta, ka vēzis vairs nav tikai vecu cilvēku slimība, jo pēdējā laikā ar to slimo arī gados jauni cilvēki. "Alūksnes rajonā pagājušajā gadā diviem slimniekiem vecumā no 10 līdz 14 gadiem bija ļaundabīgie audzēji, vecumā no 25 līdz 29 gadiem - vienam slimniekam, no 30 līdz 34 gadiem - diviem, no 35 līdz 39 gadiem - vienam, no 40 līdz 44 gadiem - diviem, no 45 līdz 49 gadiem - četriem. Grupā 75 gadus sasniegušie un vecāki ir visvairāk slimnieku, kam ir ļaundabīgi audzēji. Jebkurā vecumā katrs izaugums, ādas vai zemādas veidojums ir jārāda ārstam un jāpievērš tam uzmanība. Pie mediķa ir jāvēršas arī tad, ja, piemēram, no dzimumorgāniem, zarnām, ausīm, mutes, deguna vai citiem orgāniem izdalās asinis," uzsver onkoloģe.
"Vīriešiem raksturīgākās onkoloģiskās saslimšanas ir kuņģa (2002.gadā 56 gadījumi) un plaušu (2002.gadā 13 gadījumi) vēzis, ko pārsvarā izraisa pārmērīga smēķēšana vai alkoholisko dzērienu lietošana. Ar ļaundabīgiem ādas audzējiem 2002.gadā ir saslimušas 11 sievietes un viens vīrietis. To var skaidrot ar to, ka sievietēm vairāk patīk sauļoties un viņām vairāk ir jāstrādā lauku darbi atklātos saules staros. Arī šogad uzskaitē ir jau piecas ādas vēža slimnieces, no kurām vienai slimība ir ceturtajā stadijā. Pagājušajā gadā no jauna uzskaitē uzņēmām 111 cilvēkus, bet šā gada pirmajā pusgadā - 41," atzīst Ā. Bertuka.
Telefoniski atklāt problēmu ir vieglāk
Viņa akcentē, ka cilvēki nevēršas pie ārsta, jo uzskata, ka slimība pāries pati no sevis. "Bieži nākas dzirdēt frāzi: "Es jau tāpat nomiršu", tomēr ir jāvēršas pēc palīdzības. Cilvēki, saklausoties mītus, uzskata - ja vēzi aiztiek, tas aug ar vēl lielāku sparu. Vārds "aiztikt" nenozīmē vēzi pilnībā izoperēt. Ir daudz cilvēku, kam vēzis ir izārstēts un kas ir veiksmīgi ģimenē un var strādāt," apgalvo Ā. Bertuka.
1.augustā noslēdzās Latvijas Pretvēža apvienības (LPA) rīkotā akcija, kuras laikā ikviens varēja zvanīt uz bezmaksas informatīvo tālruni un uzdot jautājumus par onkoloģiju. Gandrīz 40 procentos gadījumu zvanīšanas iemesls bija jautājumi par onkoloģiskām sāpēm, tikpat daudz cilvēku sūdzējās par informācijas trūkumu, bet 23 procenti zvanītāju uzdeva jautājumus, kas saistīti ar veselības aprūpes sistēmu Latvijā. Arī daudzi Alūksnes rajona iedzīvotāji zvanīja uz šo tālruni. Aktīvā režīmā informatīvais tālrunis darbību atsāks rudenī.
Ā.Bertuka LPA iniciatīvu vērtē pozitīvi un uzskata, ka onkoloģiskie pacienti šādi varēja gūt daudz noderīgas informācijas. "Telefoniski cilvēkam dažreiz ir vieglāk atklāt savu problēmu, nekā personīgi atnākot pie ārsta. Gaiļezera slimnīcā Rīgā ir iecere veidot speciālu informatīvu kabinetu onkoloģiskajiem pacientiem. Tajā viņi varēs vērsties, lai gūtu informāciju, kā sadzīvot ar ļaundabīgā audzēja ārstēšanas sekām un kā rūpēties par savu veselību," saka
Ā. Bertuka.
LPA internetā ir izveidojusi mājas lapu (www.vezis.lv), kur atrodama informācija par dažādām onkoloģiskām saslimšanām. Sadaļu par priekšdziedzera vēzi ir rakstījusi Alūksnes rajona onkoloģe Ārija Bertuka, turklāt visa izglītojošā informācija šajā mājas lapā ir rakstīta pēc iespējas vienkāršākā un saprotamākā valodā, nevis pārsātināta ar medicīniskiem terminiem.
Pie ārsta jāvēršas laikus
Viņu satrauc iespēja, ka līdz ar Ministru prezidenta Einara Repšes izsludināto taupības režīmu valstī, onkoloģijā varētu samazināt bezmaksas medikamentiem paredzētos līdzekļus. "Līdz šim man nav bijusi situācija, kad pacientam nevaru izrakstīt bezmaksas medikamentus, jo trūkst līdzekļu. Satrauc arī tas, ka varētu palielināties pacientu maksa, apmeklējot mediķi," akcentē Ā. Bertuka.
"Galvenais, lai cilvēki laikus apmeklē ārstus, tiklīdz ievēro kādu neparastu izaugumu, sāpes, asiņošanu vai citus nepatīkamus simptomus. Es neesmu pret ekstrasensiem, bet labāk tomēr vispirms būtu vērsties pie mediķa," saka Ā. Bertuka.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē. Fredi es labi pazīstu, tas bija cits, - Maigonis sasprindzināja atmiņu.9. - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē....

 • Dziedātāji izbauda karstu prieku un sirsnību

  Trešo gadu Alūksnes koris "Atzele" pieteicās starptautiskam koru konkursam Katalonijas pilsētā Cantonigros. Un beidzot saņēma uzaicinājumu tajā...

 • Saldais ēdiens - viegls un atsvaidzinošs

  Piedāvājam augļu un ogu laikam piemērotu saldo ēdienu. Tam garšu un izskatu papildinās pavisam neliels daudzums meža ogu. Atliek tikai apbruņoties ar...

 • Tauriņam pa pēdām

  Esot vietējais un vēl viens strādnieks. Teica, ka viņiem ir slaukšanas aparāti un piena dzesēšanas iekārtas.Esot vietējais un vēl viens strādnieks....

 • Iekārto pirmo golfa laukumu

  Jaunalūksnes pagasta "Salņi" saimnieka Viktora Litaunieka veidotā Vinnija Pūka dabas taka dāvā arvien jaunas iespējas aktīvi atpūsties, uzzināt un...

 • Pilsētas svētkus vērtē pretrunīgi

  Alūksne: vienmēr ir bijusi saistīta ar armiju. Pirmo reizi Alūksnes pilsētas svētki bija neierasti - programmā bija Nacionālo bruņoto spēku...