Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Arvien vairāk rajona iedzīvotāju pieprasa sociālo pabalstu

Alūksnes rajona sociālie darbinieki atzīst, ka ar katru gadu palielinās to cilvēku skaits, kas lūdz sociālos pabalstus.

Alūksnes rajona sociālie darbinieki atzīst, ka ar katru gadu palielinās to cilvēku skaits, kas lūdz sociālos pabalstus.
Alūksnes pilsētas Sociālās palīdzības centrs pērn sociālajai palīdzībai izlietoja 38 130 latus. "Palīdzību pie mums guva 3871 persona. Lielākie pabalsti ir sniegti īrei un komunālajiem maksājumiem - 6330 lati, brīvpusdienām skolās un bērnudārzos - 8130 lati 196 bērniem, taloni pārtikas produktu iegādei izsniegti 4238 latu apmērā, medicīnas pakalpojumu samaksai piešķirti 8902 lati, esam izmaksājuši 5538 latus pabalstos bērnu izglītībai un audzināšanai," stāsta Alūksnes pilsētas Sociālās palīdzības centra vadītāja Lolita Krūmiņa.
Prioritāte ir ģimenēm ar bērniem
Viņa norāda, ka pabalsts ir atteikts 48 personām. Iemesli ir dažādi, piemēram, ja personas nepilda pienākumus – nestrādā algotos pagaidu sabiedriskos darbus. Prioritāte pabalstu piešķiršanā vienmēr ir ģimenēm ar bērniem. "Sociālie darbinieki ir novērojuši, ka nevarīgāki ir vīrieši bezdarbnieki un šķirteņi. Šādos gadījumos savu dzīves stilu viņi maina reti, toties sievietes, it īpaši mātes, dara visu iespējamo, lai nopelnītu. Trūcīgi pārsvarā ir pirmspensijas vecuma un gados jauni cilvēki," saka L.Krūmiņa.
"Šogad cilvēki vairāk nāk prasīt pabalstus, arī problēmas ir nopietnākas. Ja pirms vairākiem gadiem cilvēkam pietika ar dažiem pabalstiem, lai problēmas atrisinātu, tad tagad pabalstus veselības uzlabošanai lūdz cilvēki ar stipri ielaistām un smagām slimībām. Manuprāt, pensionāri dzīvo nemitīgā stresā, it īpaši tie, kam ir labiekārtoti dzīvokļi ar centrālapkuri. Viņi nevēlas iekrāt dzīvokļa maksājumu parādus, bet pēc to segšanas pārējām vajadzībām atliek apmēram astoņi līdz 15 lati. Trūcīgie cilvēki, kuri vairs nesaredz "gaismu tuneļa galā", sāk lietot alkoholu, tas rada papildu problēmas," secina L.Krūmiņa.
Viņa akcentē, ka sociālie darbinieki pašlaik strādā pie jaunās pabalstu piešķiršanas kārtības. "Lai arī Ministru kabineta noteikumi paredz, ka pašvaldībām obligāti būs jāizmaksā garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu un tikai pēc tam pārējos pabalstus, rūpīgi strādāsim pie pārējo pabalstu piešķiršanas kārtības. Tad izdosim informatīvu bukletu. Būs informācija arī vietējos laikrakstos, lai būtu skaidra GMI un citu pabalstu izmaksa," viņa klāsta.
Palīdzību lūdz gados jauni cilvēki
Apes pilsētas domes sociālā darba organizatore Maija Kārkliņa norāda, ka pērn sociālajai palīdzībai pašvaldībā iztērēti 11 650 lati, galvenokārt veselības uzlabošanai – 3052 lati, aprūpei mājās 15 personām – 2334 lati, apbedīšanas pabalstiem – 1486 lati, bērnu izglītībai un audzināšanai – 1415 lati. "20 gadījumos materiālo palīdzību atteicām, galvenokārt cilvēkiem, kuriem ienākumi ievērojami pārsniedz 75 procentus no Ministru kabineta noteiktā krīzes iztikas minimuma uz vienu ģimenes locekli. Četros gadījumos personas nepildīja līdzdarbības pienākumus," skaidro M. Kārkliņa.
Viņa atzīst, ka Sociālo jautājumu komiteja pabalstu piešķiršanā priekšroku dod trūcīgām ģimenēm, cilvēkiem ar smagām saslimšanām, invalīdiem, vientuļiem pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm un ārkārtas gadījumu situācijās. "Neaizmirstam vecos ļaudis, kas svin lielas jubilejas, sākot no 80 gadu vecuma. Daudzbērnu un nepilnām ģimenēm vasarā organizējām sabiedriskos darbus, lai bērni varētu gūt bezmaksas ēdināšanu skolā," akcentē M. Kārkliņa.
Viņa apgalvo, ka šogad grūtības rada valdības nenoteiktība sociālās likumdošanas izstrādē. "Sociālās palīdzības nodaļā galvenokārt vēršas gados jauni cilvēki. Dažkārt iedzīvotāji atnāk vienkārši parunāties. Sāp sirds par cilvēkiem, kam palīdzam, bet viņi to nenovērtē," atklāj M. Kārkliņa.
Cilvēki zina, ko var prasīt
Jaunannas pagastā sociālajos pabalstos pērn izmaksāti 1181,25 lati 207 iedzīvotājiem. "Maksājam apbedīšanas un dzimšanas pabalstu 50 latus, izdevumus līdz 50 procentiem atmaksājam no pacientu iemaksām, zobu protezēšanas izdevumiem pensionāriem, bērniem līdz 16 gadu vecumam – briļļu iegādei. Gādājam Ziemassvētku paciņas bērniem, ir apmaksāta viena apdrošināšanas polise un neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšana," klāsta Jaunannas pagasta padomes priekšsēdētāja Vēsma Čugunova.
"Vienreiz pabalstu nepiešķīrām, jo tā mērķis neatbilda nolikumā paredzētajam. Bet cilvēki zina, kādus pabalstus piešķiram," saka V.Čugunova.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Atpūtas pasākumi. 15.martā pulksten 18.00 Gulbenes rajona Lizuma kultūras namā - atpūtas pasākums "Atver durvis uz pavasari".Atpūtas pasākumi ...

 • Uzzied, lai priecētu

  Kalateja. Kalateja ir marantas dzimtas augs, kas mīl siltu un mitru gaisu. Puķei patīk gaiša vieta.Kalateja Kalateja ir marantas dzimtas augs, kas...

 • Rit akcija Kailas pret karu

  Šonedēļ apmēram 35 jaunieši, galvenokārt meitenes, fotografējās kailas protestam pret Latvijas atbalstu uzbrūkošam karam Irākā.Šonedēļ apmēram 35...

 • Latvija man ir mīļa kā manas mājas

  Droši vien tie, kas nedzīvo savā etniskajā dzimtenē, daudz biežāk domā par to, vai viņiem ir svarīgi saglabāt piederību savai tautai.Droši vien tie,...

 • Policija informē

  Nozog transportlīdzekļus. Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi 90" markas automašīna.Nozog transportlīdzekļus Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi...

 • Piedalās sarīkojumu vadītāju konkursā

  2. Latvijas sarīkojumu vadītāju konkursā "Caur smiekliem pilnīgi nopietni" veiksmīgi startēja arī dalībnieki no Alūksnes rajona. Alūksnietis Normunds...