Asins sagatavošanas nodaļā donorus gaida katru dienu

Alūksnes Asins sagatavošanas nodaļā pērn reģistrēti 178 donori. Tas ir par 42 donoriem vairāk nekā 2003.gadā, bet arī slimnieku, kam nepieciešamas donoru ziedotās asinis, pērn bija vairāk, tādēļ nodaļā tiek gaidīts ikviens, kas vēlas kļūt par donoru.

Alūksnes Asins sagatavošanas nodaļā pērn reģistrēti 178 donori. Tas ir par 42 donoriem vairāk nekā 2003.gadā, bet arī slimnieku, kam nepieciešamas donoru ziedotās asinis, pērn bija vairāk, tādēļ nodaļā tiek gaidīts ikviens, kas vēlas kļūt par donoru.
"2004.gadā mūsu nodaļā 38 cilvēki bija pirmreizējie donori. Priecājamies par katru, kas nāk nodot asinis, jo nekad nevar paredzēt, kurā brīdī kādam būs vajadzīgas donora ziedotās asinis. Maza atsaucība ir no slimnieku radiniekiem. Pērn tikai 21 radinieks nodevis asinis konkrētam slimniekam, kas ārstējas slimnīcā. Piederīgo atsaucība varētu būt lielāka. Nereti viņi uzskata, ka tas ir pats par sevi saprotams, ka mums ir slimniekam nepieciešamās asinis, bet jebkura donora asinis ir vajadzīgas kādam citam slimniekam," stāsta Asins sagatavošanas nodaļas medicīnas māsa Dace Pētersone.
Var izglābt dzīvību
Asins sagatavošanas nodaļas ārste - transfizioloģe Zita Skulte norāda, ka Alūksnes Asins sagatavošanas nodaļā īpaši tiek gaidīti gados jauni cilvēki, kas vēlas kļūt par donoriem. "Protams, mēs nevaram nevienu piespiest kļūt par donoru, šai vēlmei jārodas pašā cilvēkā. Cilvēks, kļūstot par donoru, izdara ļoti svētīgu darbu - viņš palīdz citiem cilvēkiem. Reizēm cilvēks vēlas kādam palīdzēt, bet nezina, kā lai to izdara. Viens palīdzības veids ir kļūt par donoru un burtiski izglābt kādam dzīvību," saka Z.Skulte.
Par donoru var kļūt cilvēki vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Vienā reizē donors drīkst nodot 480 mililitrus asiņu, bet gadā asinis drīkst nodot ne biežāk kā piecas reizes. Donoram ir jāsver vismaz 50 kilogramus, pretējā gadījumā organisms nav tik spēcīgs, lai vēl palīdzētu citiem. Donors nedrīkst būt slimojis ar C hepatītu, inficēts ar HIV, seksuāli transmisīvām slimībām un citām nopietnām saslimšanām.
"Donora nodotās asinis katru reizi tiek rūpīgi izmeklētas, tātad cilvēkam par brīvu ir iespēja detalizēti izzināt savu veselības stāvokli. Asinis no donoriem ņem tikai ar vienreizējās lietošanas instrumentiem. Dienā, kad donors iet nodot asinis, viņam uz darbu nav jādodas. Turklāt pie ikgadējā atvaļinājuma viņš saņem vēl vienu brīvu dienu. Asins nodošanas dienā ieteicams mierīgi pavadīt laiku mājās, nevis noslogot sevi ar fiziski grūtiem darbiem. Donoram motivācija nedrīkstētu būt ne saņemtie trīs lati, ne brīvās dienas. Visur pasaulē tas ir brīvprātības princips," saka Z.Skulte.
Donoriem vajadzētu atlaides
Nesen anketā, kas donoram ir jāaizpilda pirms asins nodošanas, ir ieviests jauninājums. Tagad tajā jānorāda arī informācija par uzturēšanos Lielbritānijā. Ja potenciālais donors šajā valstī kopš 1980.gada ir uzturējies ilgāk par pusgadu, tad vienu gadu viņš nedrīkst nodot asinis, jo ir risks, ka viņš ir inficējies ar Kreicfelda - Jakoba slimību. Cilvēks pats var nezināt, ka inficējies ar šo slimību, jo arī asins analīzes to neuzrāda.
"Esam pateicīgas mūsu ilggadīgajiem donoriem, kā arī Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona karavīriem un Alūksnes policijas pārvaldes darba kolektīvam, kas bieži nodod asinis. Bataljona karavīri pie mums nāk bieži un labprāt. Mēs novērtējam šo cilvēku atsaucību un vēlmi palīdzēt citiem," uzsver Z.Skulte.
Donori Alūksnes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā tiek gaidīti katru darba dienu. Pirms došanās donoriem ir lūgums iepriekš pieteikties pa tālruni 4307153 Asins sagatavošanas nodaļā. D.Pētersone uzskata, ka valstij vajadzētu vairāk domāt par donoriem, piemēram, garantējot atlaides pie stomatologa, kā tas bija agrāk.
Asins sagatavošanas nodaļai ir iegādāts speciāls aparāts, ar kuru atbilstošā temperatūrā un ātrumā var uzsildīt asinis pirms pārliešanas slimniekam, kad tās izņemtas no ledusskapja. "Alūksnes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa visām slimnīcas nodaļām ir lūgusi iesniegt sarakstu ar informāciju, kas nodaļai ir nepieciešams. Arī mēs to iesniedzām. Ideāli būtu, ja informācija par visām Asins sagatavošanas nodaļām Latvijā būtu datorizēta. Tad mēs varētu datorā paskatīties, vai tuvākajās nodaļās - Madonā un Valmierā - nav mums konkrētā brīdī vajadzīgās asins grupas asinis. Tas tomēr ir tuvāk, nekā doties pēc asinīm uz Rīgu, kā to darām tagad," norāda Z.Skulte.

Citu datumu laikraksti

  • Ir radīti, lai būtu viens otram blakus

    Kas cilvēka dzīvē kļūst par galveno prioritāti, kad darba mūžs ir aiz muguras, bērni izauguši un radījuši iespēju priecāties par mazbērniem.Kas...

  • Turpinās konkurss “Veselā miesā vesels gars”

    Turpinot konkursu “Veselā miesā vesels gars”, ko rīko Alūksnes rajona tūrisma darbinieki sadarbībā ar vietējiem laikrakstiem, šodien publicējam...

  • Daļu zāļu kompensēs

    Ar šā gada 1.janvāri Veselības ministrija nolēmusi daļu līdz šim centralizēti iepērkamo onkoloģisko un hematoloģisko medikamentu (tos slimnieki...