ASV politisko batāliju ēnā

Iepriekšējās nedēļas politiskie notikumi Latvijā nevarēja sacensties ar ASV prezidenta vēlēšanu izrādi. Vietējo masu saziņas līdzekļu neviltotā uzmanība šīm vēlēšanām otrajā plānā atstāja nacionālās politikas notikumus.

Iepriekšējās nedēļas politiskie notikumi Latvijā nevarēja sacensties ar ASV prezidenta vēlēšanu izrādi. Vietējo masu saziņas līdzekļu neviltotā uzmanība šīm vēlēšanām otrajā plānā atstāja nacionālās politikas notikumus. Brīžiem šķita, ka ievēl ne tikai ASV, bet gan visas pasaules prezidentu.
Šobrīd, kad brīvā pasaule zina sava vadoņa vārdu - Džordžs Bušs, Latvijā nākamā ministru prezidenta vārds vēl nav zināms. Varbūt Latvijas valsts var labi funkcionēt arī bez ministru prezidenta un ministriem? Jaunās valdības koalīcijas veidošanas gaitā bijušie ienaidnieki pēkšņi kļuvuši par draugiem. Einars Repše izrāda simpātijas pret Tautas partiju (TP), bet iekšlietu ministrs Ē.Jēkabsons tēlaini izsakās par kara šķēpu pārkalšanu arkla lemešos, tādējādi norādot, ka Latvijas Pirmās partijas (LPP) un "Jaunā laika" (JL) starpā iestājies pamiers.
Komisāru rokāde
Ilgi neminstinādamās, otrdien valdība atsauca Ingrīdas Ūdres kandidatūru Eiropas komisijā (EK). Šobrīd I.Ūdrei ir pamats raizēties arī par savu Saeimas priekšsēdētājas amatu, jo politiskā tirgošanās par amatiem ir sākusies. Jaunveidojamās koalīcijas dēļ viena otra partija var ziedot ļoti svarīgus amatus, "Zaļo un Zemnieku savienība" (ZZS) nav izņēmums. Domāju, ka izvēle - I.Ūdre vai darbs koalīcijā - ir skaidra. Steidzīgā I.Ūdres atsaukšana no EK var liecināt, ka I.Emsis grib pateikt - ZZS ir gatavi upuriem, lai saglabātu varas partijas statusu. Turklāt Žozē Manuels Barrozu varēja piesolīt Latvijai svarīgāku komisāra portfeli nekā finanses un muita, gadījumā, ja I.Ūdre atkāpjas. Daudzi izsakās, ka enerģētikas komisāra amats Latvijas valstij ir izdevīgāks.
Atšķirībā no I.Ūdres Andris Piebalgs nav politiķis, bet gan profesionāls ierēdnis, kuram nav sveša ārpolitikas joma, tomēr enerģētika viņam nav tuvākais rūpals. Iespējams, ka, nonākot EK, viņa ampluā arī mainīsies par labu politiskajai karjerai. Tomēr nav skaidra I.Emša nostāja iepriekš nominēt I.Ūdri, zinot, ka A.Piebalgs ir pievilcīgāks kandidāts. Domāju, ka A.Piebalgs nenonāktu eiroparlamentāriešu melnajā sarakstā. Tomēr valdība arī šoreiz pieļauj kļūdu, steidzīgi izvirzot komisāra amata kandidātu, kas nav publiski apspriests. Ar to es nedomāju tikai diskusiju Latvijas televīzijas raidījumā - "Kas notiek Latvijā".
Nemirstīgie privatizācijas sertifikāti
Pagājušajā nedēļā Saeima atbalstīja izmaiņas likumdošanā, kas pagarina privatizācijas sertifikātu izmantošanas termiņu līdz 2005.gada 31.decembrim. Jau vairākas reizes tautas priekšstāvji pagarinājuši sertifikātu derīguma termiņu. Ir saprotams, ka politiķi minstinās ar sertifikātu atcelšanu, jo vēl nav privatizēti vairāki lieli valsts uzņēmumi, daudzi to vēlētos izdarīt par sertifikātiem. Lai gan jau tagad ir skaidrs, ka šos uzņēmumus neprivatizēs par sertifikātiem, bet gan par naudu. Pretējā gadījumā tā būtu politiskā pašnāvība politiķim, kurš to atbalstītu. Politiķi nevēlas sakaitināt sponsorus pirms pašvaldību vēlēšanām, to vidū ir arī liela daudzuma sertifikātu turētāji.
Protams, valsts nekādi nav ieguvēja, ja kādu uzņēmuma daļu privatizē par sertifikātiem, tomēr saprotu tos, kas ir uzpirkuši šos vērtspapīrus lielos daudzumos. Neņemot vērā to, ka sertifikāti daudzos gadījumos no iedzīvotājiem nopirkti par "sviestmaizi", tomēr to noteica brīvā tirgus principi. Ja kāds cilvēks nevēlējās neko privatizēt, bet pārdeva savus sertifikātus, kādēļ lielais ļaunais sertifikātu turētājs, kā izsakās JL un citi, nevarētu tos daļēji izmantot, privatizējot lielo uzņēmumu valsts daļas?
Jaunas partijas dzimšana
Pagājušajā nedēļā bijušais JL deputāts Māris Gulbis kopā ar saviem domubiedriem nodibināja jaunu sabiedrisko organizāciju - "Jauno demokrātu kustība". Viņš pieļauj iespēju, ka pēc neilga laika organizāciju varētu pārveidot par politisko partiju. Vai šī sabiedriskā organizācija var kļūt par nopietnu konkurentu pašreizējām Saeimā pārstāvētajām partijām, vēl pāragri spriest, tomēr nākamajās Saeimas vēlēšanās šī organizācija piedalīsies, citādi zūd nozīme veidot organizāciju, kurai nav noteikta politiskā ietekme.
M.Gulbis mēģinās izveidot JL līdzīgu politisko veidojumu, tikai pēc saviem uzskatiem. Interesanti, ka "Jauno demokrātu kustības" līdzdibinātājs ir arī bijušais ceļu policijas priekšnieks Visvaldis Puķīte. Nu ko, Latvijas sabiedrībai būs iespēja nobalsot par vienu partiju vairāk, tomēr, vai tas ko mainīs? Vēlēšanu biļetenu kvantitāte neuzlabos valsts politiski - ekonomisko situāciju.

Citu datumu laikraksti

 • Labākie bērzu kopēji saņems tencinājumus

  Malienas pamatskolas, Jaunalūksnes pagasta “Puriņu” un Virešu pagasta “Ceriņu” saimnieki aicināti piedalīties gadskārtējā konkursa par lauku sētu...

 • Aicina atsaukties tūrisma uzņēmējus

  Alūksnes rajona tūrisma informācijas centrs sāk veidot 2005.gada informatīvos materiālus, tādēļ aicina atsaukties rajona uzņēmējus.Alūksnes rajona...

 • Jaunajai pilij ieliek pagaidu durvis

  Alūksnes Jaunajai pilij šonedēļ izņēma centrālās durvis, kuras ziemas periodā Rīgā restaurēs. To vietā ir ieliktas pagaidu durvis, bet apmeklētāji...

 • Politiskais pilnmēness aptumsums

  Balsojums par nākamā gada budžetu izrādījās liktenīgs Induļa Emša valdībai, tomēr valsts budžets nebija patiesais valdības klupšanas akmens.Balsojums...

 • Traucē bērni, kas diedelē saldumus

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” birojā vakar vērsās vairāki satraukti lasītāji un izteica sašutumu par nedēļas nogalē notikušajiem Helovīna svētkiem, kad...

 • Rādīs filmu par braukšanu dzērumā

  Drīzumā arī Alūksnes rajona vidējās izglītības iestādes saņems izglītojošu videofilmu “(Ne) metam un (ne) braucam!”, tā vērsta pret automašīnas...