Atalgojums ir ļoti svarīgs

Virgīnija Veļķere, Nodarbinātības valsts aģentūras Alūksnes filiāles vadītāja
Darba meklējuma process nav vienkāršs
Es atbalstu šo priekšlikumu, jo cilvēkiem ir svarīgi zināt darba atalgojumu. Arī vēršoties pie mums, cilvēki vēlas zināt, cik konkrētais darba devējs maksās par attiecīgo darbu. Ne visi uzņēmumi un darba devēji uzrāda šādu informāciju, taču tas apgrūtina darba meklētājiem atrast sev piemērotu darbu, kā arī mums palīdzēt to atrast. Tiesa, ne vienmēr cilvēki var pretendēt uz labi apmaksātu darbu. It sevišķi jauniešiem ir lielas ambīcijas, taču trūkst kvalifikācijas un pieredzes. Tādos gadījumos būtu jāatceras, ka darbs ir jāuzsāk arī par mazāku atalgojumu, jo tad darba devējs var pamanīt jūsu izaugsmi un paaugstināt arī samaksu, bet, protams, ne visos gadījumos tas tā ir.
Ir vairāki uzņēmumi, kuri norāda darba samaksu, bet grūtāk ir novērtēt gabaldarbus. Tur nevar norādīt algu, bet gan to, cik izmaksā darba vienība. Tad cilvēkam pašam ir jārēķina, cik viņš mēnesī būs spējīgs nopelnīt. Privātajā biznesā algas noteikti norāda retāk.
Darba meklējuma process nav vienkāršs, ir jārēķinās ar laika un resursu zudumu. Cilvēkiem būtu jāaiziet uz darba tikšanos, kurā var izrunāties un daudz labāk izprast situāciju. Parasti jau arī darba sarunās tiek apspriests atalgojums. Darba devējs tad var novērtēt cilvēka kvalifikāciju, kāda tad tā ir, jo var gadīties, ka cilvēks vēlas pieteikties uz darbu, bet viņam nav kvalifikācijas.
Cilvēki nav gatavi strādāt par jebkādu naudu, it sevišķi, ja tā ir zem iztikas minimuma. Cilvēki tad nevēlas strādāt, tas ir saprotami, bet nereti ir liela neatbilstība starp darba devēja un darba ņēmēja uzskatiem par paveicamā darba atalgojumu.

Vilnis Puriņš, SIA “Lāzberģa muižnieks” īpašnieks

Daudziem cilvēkiem nav darba tikuma
Nav jēgas norādīt atalgojumu, jo es piedāvāju gabaldarbus. Man nav tādu strādnieku, kuri strādātu astoņas stundas. Katram, kurš pie manis nāk strādāt, es pasaku, cik pie manis var nopelnīt, un tur nav pārpratumu, jo cilvēks zina, par ko saņem naudu un ka saņems mazāk, ja izdarīs mazāk. Ir dienas, kad strādnieks dienā var nopelnīt 15 latus, bet ir dienas, kad tikai 3 latus. Tas ir atkarīgs no paveiktā darba.
Pie manis cilvēki ir nākuši un gājuši, daži pat piecas reizes. Tad es parasti jautāju, kāpēc šis cilvēks nāk pie manis atpakaļ, bet īstas skaidrības nav. Viņš visu laiku meklē kaut ko labāku, bet nenoturas vienā darbā. Cilvēki nereti tikai skatās uz atalgojumu, bet ne uz veicamajiem darbiem. Es uzskatu, ka darba samaksu būtu labāk pārrunāt darba pārrunās, jo tad arī darba devējs redz, kādas cilvēkam ir iemaņas.
Mūsdienās daudziem cilvēkiem nav darba tikuma. Komunisma laikos, lai kā man viņi arī nepatiktu, bija tā, ka par piecām nokavētām darba minūtēm no progresīvā simta man noņēma 25 procentus, ja es būtu atnācis piedzēries, man noņemtu visu. Tieši tādas disciplīnas šobrīd darba vidē trūkst.
Zinu arī daudzus cilvēkus, kuri nevēlas strādāt legāli. No 200 latiem nodokļos vien aiziet kādi 60! Neviens taču to negrib, un cilvēki ir sašutuši. Tā nav normāla situācija, un cilvēkiem trūkst motivācijas strādāt legāli. Tad jau arī atkrīt tā iespēja, ka cilvēks meklēs darbu oficiāli, jo, neoficiāli strādājot, viņš nopelna normāli savai iztikai. Līdz tam, lūk, valsts ir novedusi savu tautu.

Gunārs Misiķis, jaunietis no Alūksnes

Cieņas izrādīšana pret cilvēku
Man būtu vieglāk redzēt atalgojumu pie vakances, jo tad izpaliktu neērtās situācijas, kurās, ja darba devējs neierunājas par algu, cilvēkam ir jāizdomā, kā uzsākt šo sarunu, lai tomēr neizklausītos, ka viņš domā tikai par naudu. Vismaz man tas liktu justies kaut mazliet komfortablāk.
Cilvēkiem būtu vieglāk izvēlēties darbu, ja tiek piedāvātas divas vai vairākas vakances, viņš var izvēlēties to, kurā atalgojums ir lielāks. Neticu gan, ka arī te nebūs kādu spekulāciju, jo darba devējs var uzrādīt kādu summu, kura neatbildīs patiesībai. Tā, piemēram, ja alga tiek norādīta - “sākot no 200 latiem”. Šajā gadījumā tā alga tā arī var palikt 200 lati vai arī 210. Pēc nodokļu nomaksāšanas pat tā summa sarūk, un visi norādītie atalgojumi būtībā ir tikai tādi māņi. Kurš tad viņus tur vēlāk izkontrolē? It sevišķi, ja tas ir privātais uzņēmums.
Jebkurā gadījumā esmu par to, lai algas ir caurspīdīgas un lai algu nenoteiktu tikai pēc acīm. Bieži vien darba pārrunās darba devējs tevi novērtē ne tikai pēc tavas kvalifikācijas, bet arī pēc izskata. Ja tu patīc darba devējam, tad esi iekšā. Ir jābūt daudz objektīvākiem kritērijiem, kā izvēlēties atbilstošu kandidatūru.
Atalgojums ir ļoti svarīgs, un man labāk patiktu, ja būtu noteikta konkrēta summa. Cilvēkiem nevajadzētu arī kautrēties jautāt, ja vakances sludinājumā nenorāda algas apmēru. Man ir tiesības to jautāt, un, ja darba devējs saka, ka spriedīs par to pēc mūsu tikšanās, es uzreiz saprotu, ka tur kaut kas nav kārtībā. Atalgojuma norādīšana ir cieņas izrādīšana pret cilvēku.

Citu datumu laikraksti

 • Aicina uz rokdarbu izstādi

  Ik trešdienas tikšanās Alūksnes pilsētas pensionāru biedrībai “Sudrabs” šoreiz bija neierastāka kā citkārt. Šonedēļ čaklās rokdarbnieces visu...

 • Rīko Pīķa dāmu ballīti

  Bijušās un esošās alūksnietes turpina pirms pieciem gadiem sāktu tradīciju – tikties tematiskos pasākumos. To iniciatore un organizētāja ir...

 • Pateicas labākajiem

  Trešdien Alūksnes novada pašvaldība pateicās skolēniem, kuri guvuši augstus sasniegumus olimpiādēs un interešu izglītības jomā. Vienreizējās...

 • Aiz sabiedrības stereotipu restēm

  Alūksnes un Apes novadi ir pietiekami mazi, lai cits par citu mēs zinātu visu. Arī es esmu pieredzējusi to, ka ziņa par kāda mana laba drauga ...

 • Izņem 211 tūkstošus cigarešu

  Trešdien Alūksnes iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas darbinieki iepriekš uzsākta kriminālprocesa gaitā veica tiesas sankcionētu kratīšanu 1984.gadā...

 • Alūksne īsumā

  Alūksne Kājnieku skolas bāzē Alūksnē no 3. līdz 14.jūnijam notiks Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas kadetu prakse izbraukuma nometnē....