Atdzimst stacijas apkaime

Ar laiku Bānīša stacijas apkaime varētu atdzimt gluži kā Kalnciema kvartāls Rīgā vai Užupes republika Viļņā. Tāda vīzija ir šī kvartāla iemītniekiem, kuri nu jau sākuši rosīties, lai plānoto tuvākā vai tālākā laikā īstenotu.
Alūksnes novada Tūrisma centra vadītājas vietniece Dace Bumbiere – Augule, kura saimnieko Bānīša stacijas bagāžas šķūņa ēkā, uzsver, ka šīs vēsturiskās ēkas renovācija devusi impulsu teritorijas attīstībai kopumā, un nu jau parādās pirmās aktivitātes.

Iestaigāt taciņu uz staciju
“Savulaik stacijas apkārtne bija rosīgākā pilsētā, bet tagad tā zināmā mērā ir pilsētas nomale. Mēs gribētu, lai Bānīša stacijas kvartāls atdzīvojas, lai to apmeklē cilvēki un lai šis apmeklējums notiek organiski, nevis tiek mākslīgi stimulēts. Saprotam, ka  stacijas apkārtne alūksniešu gaitās nav stratēģiski svarīgākā, un arī tiem cilvēkiem, kuri šeit iet garām, tas ir tranzīta ceļš, taču mēs soli pa solim mēģināsim pieradināt pie šīs vietas,” tā D. Bumbiere – Augule.
Tūrisma centra speciāliste priecājas, ka nomale jau pamazām atdzīvojas. Līdzās restaurētajam un būvniecības nozares balvu ieguvušajam stacijas bagāžas šķūnim pašlaik notiek arī Bānīša stacijas restaurācija, kā arī pilsētas ielu rekonstrukcijas projektā uzsākti teritorijas labiekārtošanas darbi. Pie Alūksnes Bānīša stacijas plānots ierīkot ūdens uzpildes vietu vilcienam, izbūvēt automašīnu stāvvietu, kā arī veikt apzaļumošanas darbus.

Veidojas labas
kaimiņattiecības
Nesen durvis pēc trīs gadus ilgas vērienīgas rekonstrukcijas vērusi arī vēsturiskā dzelzceļa stacijas viesnīca ar nosaukumu “Bahnhofs Hotel”. “Mēs par to ļoti priecājamies, jo šī ēka ir ne tikai šīs apkārtnes, bet arī pilsētas lepnums. Ceram, ka tas būs abpusējs ieguvums – apmeklētāji apciemos gan staciju, gan Bānīti, gan hoteli,” tā Dace Bumbiere – Augule. Šogad Bānīša stacijas apkārtne papildinājusies ar vēl vienu apskates objektu, un tas ir piemiņas akmens brīvības cīņu dalībniekiem.
Apmeklētājiem pieejama būs arī pati stacijas ēka. “Ir vairāki varianti par to, kas šajā atjaunotajā, ne pārāk lielajā ēkā varētu notikt, sākot ar to, ka tā varētu būt darbošanās vieta amatniekiem un pop – up uzņēmumiem. Tūrisma organizatori  ir atvērti arī sabiedrības idejām par to, kam būtu šeit jāatrodas,” tā D. Bumbiere – Augule.
Viņas rīcībā ir arī ziņas, ka jaunie elevatora ēkas īpašnieki ir pārdomās par to, kā šī ēka varētu iederēties kopējā attīstības koncepcijā. Tūrisma centra speciāliste pauž cerību, ka varēs veidot sadarbību arī šajā virzienā.
“Mēs gribam izveidot ļoti labas kaimiņattiecības. Ja visus zobratiņus saslēgtu vienotā mehānismā, tad tā būtu iespēja šo stacijas teritoriju attīstīt vienotā ansamblī, līdzīgi, kā tas ir izveidojies Rīgā, Kalnciema kvartālā vai Užupē Viļņā, kur pilsētas nomalē tapusi faktiski vēl viena pilsēta ar savu auru un radošo garu. Arī mums šis varētu būt tāds radošais kvartāls, kur varētu pulcēties radoši ļaudis ar savām aktivitātēm,” saka D. Bumbiere – Augule.

Pagarinātie darbdienu
vakari
Lai iepriekšminēto iekustinātu, pašlaik Alūksnes Bānīša stacijā tiek organizēti darbdienu vakaru pasākumi. Tikko noslēdzās akcija “Aprīļa trešdienu vēlie vakari”, kuros stacijas ekspozīciju bija iespēja apmeklēt līdz pulksten 20.00, savukārt apaļās stundās tika demonstrētas dokumentālās filmas par dzelzceļa vēsturi un notikumiem Alūksnes rajonā. “Vēlo vakaru pasākumi ļoti lēnu “iešūpojās”, bet apmeklētāji bija. Gan cilvēki, kuru dzīve bijusi saistīta ar bānīti un dzelzceļu, gan vietējie iedzīvotāji, kuri bija nolēmuši vakaru pavadīt neparastāk,” stāsta speciāliste.
Nākotnē domāts arī par mākslas filmu demonstrējumiem, piemēram, kāpēc gan šeit neparādīt savulaik Alūksnē pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados uzņemto mākslas filmu “Ģimenes albums”?
Šopavasar uzsāktas arī meistarklases, piemēram, kokteiļu gatavošanas meistarklase. Tā pulcējusi pilnu zāli interesentu, tāpat par apmeklējumu nevarot sūdzēties arī bērniem paredzētajos pasākumos. Nākotnē plānotas arī kulinārijas meistarklases.
Jāpiebilst, ka apmeklēt pasākumus Bānīša stacijā ir arī izdevīgi, jo, nopērkot biļeti, piemēram, uz filmas seansu, var apskatīt arī bagātīgo ekspozīciju. Līdzīgi plānots arī turpmākajās norisēs. Līdz ar rudeni atsāksies arī bezmaksas svētdienu akcijas.

Iziet ārpus šķūņa
Vakara pasākumus plānots turpināt. “Pašlaik atbilstoši laikapstākļiem un ēkas apkārtnei, kas vēl tikai ir ceļā uz pievilcību, pasākumi notiek telpās, taču vasarās mēs gribētu iedibināt tradīciju darbdienu vakaros laikā, kad ienāk vilciens, rīkot nelielas kultūras aktivitātes, radot rosīgu stacijas atmosfēru. Vārdu sakot, mēs gribam iziet ārpus šķūņa,” stāsta Dace Bumbiere – Augule.
 Plānā jau ir Baltā galdauta svētki, Muzeju nakts, kurā būs neparasts orientēšanās pasākums, Dzejas dienu sarīkojums ar atbilstošu nosaukumu “Dzeja uz perona”, kā arī jau tradicionālie Bānīša svētki.
Vēl viena pasākuma iecere, kas pašlaik ir procesā un kuru drīzumā stacijas darbinieki grib izsludināt ir – pārgājiens pa bānīša takām. Tas sāksies stacijas kvartālā un turpināsies līdz pārbrauktuvei Rīgas ielā. “Jo mēs vairāk runājam ar vietējiem iedzīvotājiem, jo parādās arvien vairāk vietu, lietu un objektu, piemēram, var apskatīt 1910. gada sliedes. Tie cilvēki, kuri ikdienā nav bijuši saistīti ar dzelzceļu vai bānīti, to nezina. Viņiem varētu būt interesanti izzināt kādreizējos bānīša ceļus. Pasākums plānots maijā, sekojiet informācijai!” tā speciāliste.

Lepni rāda ciemiņiem
Alūksnes Bānīša stacijā vasaras sākumā būs pieejama arī tematiska piedzīvojumu spēle, kurā papildus ekspozīcijas apskatei varēs pārbaudīt arī savu erudīciju un atjautību. Savukārt pati ekspozīcija ir papildināta ar atjautības uzdevumiem. “Ik pa laikam papildināts tiek arī krājums – iedzīvotāji mums atnes kādu vēsturisko dzelzceļa piederumu, piemēram, dzelzceļa naglas,” stāsta D. Bumbiere – Augule.
Jautāta, vai nu jau lielākā daļa alūksniešu ir apskatījusi aizvadītajā gadā izveidoto ekspozīciju jaunatvērtajā stacijas bagāžas šķūnī, D. Bumbiere – Augule neslēpj, ka vietējie nav aktīvākie apmeklētāji. “Ne visi atnāk paši, bet lepojas tad, kad atved ciemiņus,” atklāj speciāliste. Taču par tūristu trūkumu sūdzēties nevarot. “Piemēram, japāņu tūristi uz Alūksni atbrauc tieši dzelzceļa dēļ. Pēdējā laikā ekspozīciju apmeklē ģimenes no Krievijas, kuru mērķis vairs nav tikai Rīga un Jūrmala, un kuri grib atklāt arī citas Latvijas skaistākās vietas,” zina stāstīt Dace.

Vieta, kur satikties
Nākotnē Alūksnes Bānīša stacijas darbinieki plāno, ka varētu veidot arī paši savus kvartāla svētkus. “Mēs varētu iedegt savu  Ziemassvētku egli vai svinēt šeit Jaungada svētkus. Tas varētu būt interesanti šī kvartāla iedzīvotājiem – lai viņi jūt piederību, ir atsaucīgi pasākumu apmeklētāji un dalās ar savām idejām turpmākai attīstībai.
“Alūksnes Bānīša stacija savulaik bija vieta, kur cilvēki satikās – sagaidīja, pavadīja  draugus, tuviniekus, saņēma un nosūtīja pastu... Mēs gribam šo rosīgo atmosfēru rekonstruēt mūsdienīgā versijā. Pašlaik tā ir vīzija dīgsta stadijā, taču to nedrīkstētu turēt zeķē, doma ir jālaiž gaisā, lai pamazām materializējas,” tā Dace Bumbiere – Augule.
Sandra Apine

Citu datumu laikraksti

 • Mežos - ugunsnedrošais periods

  Mežos - ugunsnedrošais periods

  Visā Latvijas teritorijā no 19. aprīļa noteikts ugunsnedrošais laikposms, paredzot virkni drošības nosacījumu, kas šajā laikā jāievēro gan meža...

 • “Zaķu skrējiens 2019”

  “Zaķu skrējiens 2019”

  Otrajās Lieldienās Alūksnes Pilssalas stadionā norisinājās tradicionālais “Zaķu skrējiens 2019”, kas vienuviet pulcēja teju simts lielus un mazus...

 • Afiša

  24. aprīlī ◆ 9.00 Alsviķu bibliotēkā senioru grupas “Par prieku sev un citiem” tikšanās - informācijas meklēšana portālos letonika.lv un news.lv,...

 • Mājas Mazuļos 2

  Mājas Mazuļos

  Turpinājums. Sākums  2018. gada 20. aprīļa, 8., 15., 25. maija, 5., 12. jūnija, 31. jūlija, 3. augusta, 19. oktobra “Malienas Ziņu” numuros, 2019....

 • Horoskopi

  19. – 25. aprīlisAuns ◆ Vairāk enerģijas velti sevis sakārtošanai! Aktīvāks darba temps ļaus paveikt plānoto ātrāk, nekā domāji. Apdomā labi, pirms...

 • Nesēdi telefonā!

  Brīdī, kad nākas uzgaidīt, roka tā vien stiepjas pēc mobilā tālruņa, lai aplūkotu jaunumus sociālajos tīklos un saziņas vietnēs. Modernās...

 • Afiša

  16. aprīlī ◆ no 16.00 līdz 19.00 pie autobusu pieturas “Lūšakrogs” orientēšanās seriāla “Horizonts” 2. kārta.16. aprīlī ◆ 14.30 Alūksnes pilsētas...

 • Svētki, kas bagātina

  Grāmata vienmēr ir bijusi un būs vērtība. Šo patiesību Alūksnes un Apes novada grāmatu svētku atklāšanā sestdien Alūksnes Kultūras centrā atgādināja...

 • Par pasta pakalpojumu nodroši­nā­šanu Ziemeru pagasta iedzīvotājiem

  Iepazīstoties ar laikraksta “Alūksnes un Malienas Ziņas” 2. aprīļa publikāciju “Sašutis par izmaiņām pasta nodaļu darbībā”, vēlamies sniegt papildu...