Ates muzejā Pļaujas svētki ir klāt

Pirmdien Alūksnes rajona padomē tikās Pļaujas svētku “No vecmāmiņas pūralādes” darba grupa, lai pēdējo reizi pārrunātu vērienīgo pasākumu, kas 10. septembrī risināsies Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā un Jaunlaicenes estrādē.

Pirmdien Alūksnes rajona padomē tikās Pļaujas svētku "No vecmāmiņas pūralādes" darba grupa, lai pēdējo reizi pārrunātu vērienīgo pasākumu, kas 10. septembrī risināsies Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā un Jaunlaicenes estrādē.
Pļaujas svētki ir vienīgā reize gadā, kad Ates muzejā tiek iedarbināta mūsu senču izmantotā lauksaimniecības tehnika un katrs muzeja apmeklētājs var izmēģināt daudzos darbus, kas savulaik darīti Vidzemes zemnieka sētā. Arī šajā reizē interesentiem tiks ierādīta labības kulšana ar spriguļiem, zirga gēpeli un kuļmašīnu, kā arī graudu malšana rokas dzirnavās. Tāpat varēs izsekot, kā linu stiebrs pārtop mīkstā kreklā, vērojot šķiedru apstrādes procesu: atpogaļošanu, malšanu - lauzīšanu, kulstīšanu, sukāšanu, vērpšanu un aušanu. Zēnus un vīrus noteikti interesēs amatniecības darbi: loku liekšana, baļķu zāģēšana, virpošana, grebšana, striķu vīšana, kalšana, māla podu dedzināšana un grozu pīšana. Savukārt meitas un sievas varēs iemēģināt roku sviesta kulšanā, stērķeles gatavošanā, cigoriņu malšanā, veļas mazgāšanā, velēšanā un kāpostu skābēšanā. Darbos pagurušie varēs atgūt spēkus, peroties melnajā pirtī. Būs skatāmas Alūksnes Tautas lietišķās mākslas studijas "Kalme" un Ziemeru mazpulka darbu izstāde. Svētkos piedalīsies arī Alsviķu arodskolas audzēkņi, kas demonstrēs savu prasmi rokdarbos, apavu remontā un pavārmākslā. Visās izdarībās aktīvu dalību ņems folkloras kopas no Balvu, Valkas, Valmieras, Ogres un Rīgas rajona. Lai neko nenokavētu, Ates dzirnavās ir jāierodas pulksten 11.00 un jāseko pēdās svētku saimniekam Viktoram Litauniekam un saimniecei Gunitai Palejai. No pulksten 11.00 līdz 15.00 zemnieku saimniecības "Arāji" ļaudis organizās zirgu izjādes un vizinās atsperratos. Pulksten 14.00 svētku dalībniekus priecēs folkloras kopu koncerts "Pēc darbiņa padziedāju". Visu pasākuma laiku darbosies tirdziņš, kurā varēs iegādāties daiļrades, keramikas un mājsaimniecības ražojumus. Pulksten 17.00 visi pasākuma dalībnieki tiek gaidīti Jaunlaicenes estrādē, kur notiks folkloras kopu novakares dižsadziedāšanās.

Citu datumu laikraksti