Atklāj restaurēto Fītinghofu dzimtas mauzoleju

Ne lietus, ne vēji nespēja traucēt alūksniešiem un viesiem piektdienas vakarā Alūksnes muižas parkā atklāt restaurēto Fītinghofu dzimtas mauzoleju, kas rotājās sveču liesmiņās svecīšu vakara priekšvakarā.
“Vējš lapu virpulī dejo pa parka celiņiem. Putni un domas lido. Dienu nomaina nakts, bet nakti nomaina jauna diena. Kustībā ir dzīvības noslēpums. Ik uz soļa, ik čukstā, ik skatienā, ik darbībā, it viss ir kustībā, un tikai mūsu pašu ziņā ir tas, vai vēlamies saskatīt daudzveidību, vai protam, pārkāpt pagātnes slieksnim, lai pie mums ienāktu tagadnes elpa,” ar šādiem Alūksnes muzeja direktores Diānas Pelakas vārdiem tika atklāts skaisti rotātais Fītinghofu dzimtas mauzolejs.

Būs interaktīva izstāde
Šovasar veikta mauzoleja restaurācija Kultūras ministrijas Eiropas Savienības fonda programmā “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus” projektā “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem”. Restaurācijas projekta autors – SIA “Arhitekta L.Šmita darbnīca”, arhitekts - Laimonis Šmits. Būvdarbus veica SIA “Būvfirma Inbuv”. Būvdarbus uzraudzīja būvuzraugs Dāvis Priede no AS “Būvuzņēmums Restaurators”.
Projektā veikta mauzoleja restaurācija, saglabājot pilnīgu oriģinālās substances apjomu, veikta jumta konstrukciju un seguma atjaunošana, iesedzot skārda segumu, koka dzegas konstrukciju un krāsojuma restaurācija, ēkas fasādes un iekštelpas restaurācija, ieejas un logu režģu restaurācija, labiekārtota apkārtējā teritorija.
“Būvniecības darbi ir pabeigti, to izmaksas ar PVN ir 71 433,61 eiro. Vēl projekta ietvaros mauzolejā izvietos  interaktīvu izstādi. Tā būs divu minūšu multimediāla projekcija četrās valodās - stāsts par Fītinghofiem," informē Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Sanita Adlere. Par iespēju aplūkot izstādi tiks ziņots atsevišķi.

Lepnums un prieks
Radīta mauzoleja un ar to saistītā Alūksnes muižas parka interaktīvu aktivitāšu projekts. Tas balstīts uz parka radītāju Fītinghofu-Šēlu dzimtas gadsimtiem godā turēto ideālu – izglītot un padarīt pievilcīgus tikumus. Mauzoleja iekštelpas tēls ir visai precīza 17.gadsimta mākslas kritiķa Denī Didro ideāla vizuāls iemiesojums – četri pusapaļie logi šeit allaž asociējas ar intensīviem gaismas avotiem tumšākā telpā. Tā ir gaisma, kas laužas iekšā apjomā, padarot to gaišāku, dzidrāku, vai – D.Didro principiem sekojot: izglītojot un padarot pievilcīgu pašu dzīvi.
Lai rudenīgo vakaru padarītu vēl krāšņāku, sveču gaismās, gleznaino krāsu buķetē un lietus pilienu ritmā skanēja arī kokles skaņas Alūksnes mūzikas skolas kokles skolotājas Ingas Kalniņas izpildījumā. Skolotāja un Alūksnes gide Ilona Rieksiņa neslēpa saviļņojošās emocijas atklāšanas pasākumā. “Šeit ir tik skaisti - noskaņa, atmosfēra, mūzika... Tas viss manī rada vēl spilgtākas emocijas un prieku par savu pilsētu un muižas parku!” viņa atzina “Alūksnes Ziņām”.

— Teksts un foto: Linda Līdaka

Citu datumu laikraksti

 • Bērni zīmē dzejoļus

  Bērni zīmē dzejoļus

  Līdz septembra beigām Alūksnes pilsētas bibliotēkā izstādē “Zīmēju dzejoli” apskatāmas Alūksnes mākslas skolas audzēkņu darinātās grāmatiņas. Katra...

 • Alūksnes slimnīca – kā ķīlnieki 2

  Alūksnes slimnīca – kā ķīlnieki

  Šis būs stāsts par Alūksnes slimnīcu, par gulbeniešiem un balveniešiem, par Latvijas veselības aprūpes sistēmas lielajiem, melnajiem robiem, par...

 • Liels paldies, ka Alūksnes slimnīca ir!

  Liels paldies, ka Alūksnes slimnīca ir!

  Gulbenietes, četru bērnu māmiņas Inetas Sidorovas-Ragas pieredzes stāsts un pārdomas par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Alūksnē, Gulbenē un...