Atlido pirmie gājputni un brieži met ragus

Latvijā sācies pavasaris. Katru gadu astronomiskā pavasara iestāšanās laiks nedaudz atšķiras laika skaitīšanas sistēmas dēļ.

Latvijā sācies pavasaris. Katru gadu astronomiskā pavasara iestāšanās laiks nedaudz atšķiras laika skaitīšanas sistēmas dēļ.
Austrumvidzemē pavasaris tuvojas piesardzīgāk nekā Kurzemē, kur jau labu laiku no siltajām zemēm atgriezušies cīruļi, ķīvītes un dzērves.
Tomēr arī Austrumvidzemē jūtamas pavasari vēstošas pārmaiņas - saule ar katru dienu vairāk izkausē sniegu un ledu, brīžiem tos pārvēršot peļķēs. Tomēr arī sals negrib atkāpties. Ceturtdien Gulbenē un Alūksnē bija cīruļputenis.
Jau pagājušonedēļ šajā pusē manīti pirmie cīruļi, arī melnie strazdi, bet Madonas rajonā Jumurdas briežu dārzā par pavasara tuvošanos liecina tas, ka dzīvnieki sākuši nomest vecos ragus.
Atnāk lēnāk nekā Kurzemē
Ornitologs Andris Avotiņš, kas strādā Teiču valsts rezervātā, stāsta, ka Austrumvidzemes dabā norises parasti vismaz par nedēļu atpaliek no Kurzemes. Laika apstākļi pašlaik ir mainīgi - trešdien bija atkusnis, bet ceturtdien sniga un pat putināja, tāpēc arī pavasarīgās noskaņas ir mainīgas.
Savukārt Gulbenes virsmežniecības virsmežzinis Andis Caunītis saka, ka pavasara tuvumu mežos pagaidām jutis tikai zvirbuļu un kraukļu priecīgā rosībā.
Turpretim Alūksnes virsmežniecības Kolberģa mežniecības mežzinis Gints Jaunkalns saka, ka jau sen manījis melnos strazdus, kas licies dīvaini, jo sniega mežā joprojām vēl daudz.
Tomēr saulainās dienās atkušņa laikā jau mežā var sastapt arī jenotsuni vai āpsi. Viņš pauž, ka eži, čūskas, bites un tauriņi tik drīz vēl nemodīsies no ziemas miega. Turpretim A.Avotiņš uzsver, ka jau tagad atkušņa saulainajās dienās mežā var gadīties ieraudzīt čūsku.
Arī Teičos martā redzētas odzes. Taču, tās izrāpo saulītē un, laikam kļūstot aukstākam, atkal sastingst.
Problēma - klaiņojošie suņi
Kolberģa mežniecības mežzinis G.Jaunkalns saka, ka zvēriem šajā sniegā mežā klājas grūti. "Stirnas ir apdraudētas, var iet bojā. Jaunajām stirnām ir pavisam grūti. Mēģinām tās piebarot, izmantojam apšu zarus," stāsta viņš.
Novērots, ka dzīvnieki šajā laikā zaudē raksturīgo piesardzību un iznāk mežu un pat ceļu malās. Šonedēļ G.Jaunkalns Mārkalnē novērojis ainu, ka barā pastaigājušās apmēram 15 stirnas.
Šajā laikā sevišķi bīstami kļūst klaiņojošie suņi.
"Vilku ir maz, lūšu arī. Bet suņi apdraud stirnas. Iedzīvotājiem vajadzētu ņemt to vērā un neļaut suņiem klaiņot," saka G.Jaunkalns. Viņš uzsver, ka pašlaik suņi viegli pārvietojas pa sniegu, bet stirnas grimst. Tāpēc tās ir viegli noķeramas.
Joprojām ir jāpiebaro
Jumurdas briežu dārza saimniece Gunta Cunska stāsta, ka viņai esot pilns pagalms ar nomestajiem briežu ragiem. To ir tik daudz, ka nereti briežu dārza apmeklētājiem ragus dāvina. "Briežu ragu mešana liecina, ka pavasaris ir pavisam tuvu," saka viņa.
"Nedēļas sākumā varēja just cīruli dziedam, bet ceturtdien tas bija kluss. Kad laika apstākļi uzlabosies, būs klāt arī kovārņi, kas ziemoja tepat - lielajās pilsētās. Parasti viņi uz laukiem pārlido reizē ar cīruļiem, lai ligzdotu te - vecos parkos, kapsētās, lielajos kokos viensētu tuvumā," saka A.Avotiņš.
Savukārt meža pūces balsi arvien biežāk var dzirdēt skanam no koku dobumiem. Tas nozīmē, ka viņas perē mazuļus. Pūču klaigāšanu galvenokārt var saklausīt parkos ar veciem kokiem un dobumiem, kur lidoņi varētu veidot ligzdas.
G.Cunska stāsta, ka briežu dārzā joprojām uz dzīvnieku barotavām atlido arī putni.
"Speciāli putniem nedēļā izbarojam spaini barības. Atlido zīlītes, zaļžubītes un zvirbuļi. Tagad viņi ir mazāk ēdelīgi, tomēr piebarot vajag, ja gribi putnus pieturēt tuvumā," sacīja briežu dārza saimniece. Briežu dārza tuvumā no rītiem varot dzirdēt dzilnas klaudzināšanu, kad tā klabina knābi, atradusi sausu koku. Šī klaudzināšana esot viena no pavasara tuvuma pazīmēm. Jumurdas mežos manīti arī plēsīgie putni - klijāni, kas atgriezušies no siltajām zemēm.
"Šoziem nav manīti vilki, taču lūši gan. Tagad, martā, ir parastais kaķu laiks. Tas nozīmē, ka arī lūšiem sāksies riesta laiks," saka G.Cunska.
Lāci no miega nepamodināsim
Gulbenes virsmežniecības virsmežzinis A.Caunītis saka, ka nav jābaidās pavasarī no migas iztraucēt lāci. Latvijā ķepaiņi neziemo. Valsts teritorijā gadā mana ne vairāk par sešiem līdz deviņiem lāčiem, kas te ieklīst kā migranti no Krievijas.
Biežāki viesi Latvijā ir vilki. Arī tie te ieklejo no kaimiņvalsts, taču nereti ģimeņu dzīve norit šeit. Austrumvidzemē šoziem nav bijis satraucošu ziņu par vilku postījumiem. Mednieki ir nošāvuši pa kādam pelēcim, bet būtisku pārestību vilku un cilvēku starpā nav bijis.

Citu datumu laikraksti

 • Pasaulē izplatās smaga infekcijas slimība

  Pasaules Veselības organizācija izplatījusi informāciju par pagaidām nezināmas smagas elpceļu infekcijas izplatīšanos vairākās valstīs. Infekcija...

 • Vai jākārto pieraksts?

  - Nesen noslēdzu līgumu par dzīvokļa īri, kas atrodas saimnieka mājā. Vai man un maniem ģimenes locekļiem ir jākārto pieraksts? Pierakstu sistēma...

 • Prot dzīvot bez latviešu saldēdiena - skaudības

  Jaunalūksnes pagasta uzņēmējs Aigars Steberis pieder pie cilvēkiem, kam risks nav svešs. Viņam nepatīk stāvēt uz vietas un dzīvot vienai dienai....

 • Vācieši devuši nozīmīgu ieguldījumu

  Vācieši Latvijā ir iesakņojušies tik dziļi, ka mūsdienās retais latvietis var droši teikt, ka viņa dzīslās nerit vācu asinis. Kopīgā vēsturē latvieši...

 • Aicina piedalīties radošā konkursā

  Latvijas Republikas iestāšanās Eiropas Savienībā pirmsreferenduma informēšanas pasākumu vadības grupa aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties...

 • Ieskaties jaunajā interneta portālā!

  Sadarbībā ar Veselības veicināšanas centru darbu sācis jauns interneta portāls (www.mazulis.lv).Sadarbībā ar Veselības veicināšanas centru darbu...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Atpūtas pasākumi. 15.martā pulksten 18.00 Gulbenes rajona Lizuma kultūras namā - atpūtas pasākums "Atver durvis uz pavasari".Atpūtas pasākumi ...

 • Uzzied, lai priecētu

  Kalateja. Kalateja ir marantas dzimtas augs, kas mīl siltu un mitru gaisu. Puķei patīk gaiša vieta.Kalateja Kalateja ir marantas dzimtas augs, kas...

 • Rit akcija Kailas pret karu

  Šonedēļ apmēram 35 jaunieši, galvenokārt meitenes, fotografējās kailas protestam pret Latvijas atbalstu uzbrūkošam karam Irākā.Šonedēļ apmēram 35...