Audzē sausseržus un sīpolus

Ilzenes pagasta “Riekstiņi 2” saimnieces Kristīnes Berkules projekts Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas izsludinātajā Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas konkursā guvis finansiālu atbalstu.

Ilzenes pagasta "Riekstiņi 2" saimnieces Kristīnes Berkules projekts Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas izsludinātajā Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) konkursā guvis finansiālu atbalstu.
FAO palīdz maznodrošinātiem lauku iedzīvotājiem uzsākt pārtikas produktu ražošanu pašu patēriņam un pārdošanai. "Finansējums nav liels, bet ir pamats sākt pārtikas produktu ražošanu. Ir iestādīti 100 sausseržu stādi un sīpoli 0,3 hektāros. Nākamgad būs vēl 500 stādi, tā pamazām veidosies dārzs. Sausseržu stādījumiem apkārt jāierīko žogs - tāda ir prasība. Šo krūmu ogas ir augstvērtīgas, jo bagātākas ar vitamīniem nekā upenes vai dzērvenes. Pagaidām tās ir maz izplatītas, tāpēc sākumā nebūs konkurences," stāsta K.Berkule.
Iecere audzēt sausseržus radusies, apmeklējot Andraša Fazekaša saimniecību Gulbenes rajona Daukstu pagastā. Sausserži nav prasīgi un ir salizturīgi. A.Fazekašs iedevis sēklas, no tiem "Riekstiņos" izauguši stādi. Tie ražu dos tikai pēc trīs gadiem. Lai projektam atdeve būtu jau pirmajā gadā, saimniecībā audzē sīpolus.
"Sīpolu laukā viengadīgās nezāles iznīdē ar ķimikālijām, bet daudzgadīgās ir vēl jāravē. Paredzams, ka rudenī novāks piecas līdz sešas tonnas sīpolu," rēķina saimnieks Guntis Čaks.
Gulbenes rajona Lizuma pagasta zemnieku saimniecība "Dimdiņi" palīdzēja sagādāt un mehanizēti iestādīt sīpolus. Ar "Dimdiņu" atbalstu tos arī realizēs.
Sīpolus audzēs arī nākamos gadus, kamēr nebūs ogu. Pēc tam vairāk darba un arī ienākumu būs no tām. Sausseržu ogas var lietot svaigas vai gatavot no tām ievārījumu.
Alūksnes rajonā šis ir trešais projekts, kas saņēmis FAO finansējumu. To piešķir 5000 līdz 10 000 dolāru apmērā, turklāt projekta pieteicējiem tā īstenošanā jāiegulda savi līdzekļi - ne mazāk kā 20 procentu no kopējās izmaksu summas.

Citu datumu laikraksti

  • Iepazīstas ar draudzes darbu Vācijā

    Alūksniete Santa Stopniece atvaļinājumu pavadīja Vācijā, viesojoties pie Villihas evaņģēliskās Emmaus draudzes locekļiem. Viņa atzīst, ka ir...

  • Pagastā izvieto informatīvās norādes

    Mārkalnes pagastā šonedēļ izliek informatīvās norādes, kas apzīmēs pagasta iestāžu un nozīmīgāko objektu - arheoloģijas pieminekļu, senkapu,...

  • Aicina pieteikties tirgotājus

    Pasaules čempionāta ūdens motosportā rīkotāji aicina pārtikas tirdzniecības uzņēmumus, kas 17. un 18.jūlijā vēlas tirgoties sacensību norises laikā,...