Augi spēj palīdzēt augiem

Nesen iegādājos kūtsmēslus, lai tos ne tikai iestrādātu augsnē ap ogulājiem un augļu kokiem, bet arī gatavotu vircu, ar ko laistīt rozes, zemenes un citus augus.

Nesen iegādājos kūtsmēslus, lai tos ne tikai iestrādātu augsnē ap ogulājiem un augļu kokiem, bet arī gatavotu vircu, ar ko laistīt rozes, zemenes un citus augus.
Esmu ievērojusi, ka mazdārziņos tā rīkojas daudzi, novilkumu cits citam reklamēdami kā labu mēslojumu.
Izrādās, ka universāls mēslojums var būt virca, kas gatavota no dažādiem augiem. Par to izlasīju Māras Vaivares grāmatā "Praktiskā bioloģiskā lauksaimniecība Latvijā".
Nātru virca
Uzzināju, ka vircu, kas gatavota no lielajām nātrēm, speciāliste iesaka, lai palielinātu augu dabisko pretestību pret nelabvēlīgiem apstākļiem, jo nātres satur daudz bioloģiski aktīvu vielu.
Vircu no nātrēm gatavo to ziedēšanas sākumā. Augus samet plastmasas, koka vai emaljētā traukā, ko vēlams piepildīt ar lietus ūdeni, rūgšanas tiesai atvēlot 10 centimetrus. Trauku novieto saulē. Virca parasti ir gatava pēc trīs četrām dienām. Par to liecina nepatīkama smaka. Atšķaidot vircu ar ūdeni attiecībā 1: 10, ar to var laistīt visus kultūraugus, īpaši tos, kas cietuši pavasara salnās. Ja nepieciešams, nātru vircu lieto divas reizes sezonā, bet tad šķidrumam jānorūgst otrreiz. Vircu iesaka izmantot arī kāpostu, gurķu, tomātu, seleriju, rožu, zemeņu, ziemciešu un citu augu laistīšanai, kā arī komposta kaudzes laistīšanai.
Struteņu uzlējums
Struteņu uzlējums, kas pagatavots pēc M.Vaivares ieteikuma, noderēs tad, kad esat pamanījuši uz augiem pirmās laputis, kāpostu balteņa kāpurus un bruņutis.
Traukā ieber trīs līdz četrus kilogramus svaigu sasmalcinātu vai vienu kilogramu žāvētu struteņu lakstu un sakņu. Visu aplej ar 10 litriem auksta ūdens un noliek pastāvēt. Pēc trīs dienām uzlējumu var izsmidzināt. Pirms smidzināšanas filtrātam var pievienot arī 50 gramus kālija ziepju.
Kosu novārījums
Ja augiem uzbrukusi pelēkā puve, kraupis, miltrasa vai parastā augļu puve, noderēs novārījums, kas gatavots no tīruma kosas, jo augs satur silīciju.
Uz 15 līdz 20 litriem ūdens ņem 200 līdz 300 gramus sausu tīruma kosu drogu, kas gatavotas no auga zaļajām daļām. Visu apmēram stundu vāra uz lēnas uguns. Tad koncentrātu atšķaida ar ūdeni attiecībā
1: 10. Kosu novārījumu sāk smidzināt kultūraugu augšanas sākuma stadijā. To iesaka darīt saulainā laikā pēcpusdienā. Vislabāk tas iedarbosies pāris dienas pirms pilna Mēness iestāšanās. Apstrādi atkārto divas trīs reizes ik pēc 7 vai 9 dienām. Ar novārījumu var apsmidzināt arī dārza augsni pēc ražas novākšanas un pirms sējas. No tīruma kosas var gatavot arī vircu līdzīgi kā no nātrēm. Vircai iesaka pievienot zaļās ziepes. Iedarbīgs pret parasto tīklērci siltumnīcās būs kosu un nātru vircas sajaukums.
Vājpiens pret puvi
Kartupeļu lakstu puvi nelielā platībā iespējams ierobežot, ja profilaktiski ik pēc 7 līdz 9 dienām stādījumu apsmidzina ar vājpienu, kas atšķaidīts ar ūdeni attiecībā 1: 5.

Citu datumu laikraksti

  • Ar varu neprotu lauzties aizslēgtās durvīs

    Brīvos brīžos strautiņiete Tija Āboliņa sapņo par ģimenes lauku māju un paklausīgiem bērniem. Ģimene - vīrs Sarmis un bērni Annija un Roberts - ir...

  • Piedalās atceres konferencē

    Vācijā notika starptautiska konference, veltīta Bībeles tulkotāja latviešu valodā E.Glika 300. nāves gadadienas atcerei.Vācijā notika starptautiska...

  • Deputāti atklāj savus ienākumus

    Alūksnes pilsētas domes deputāte, Alūksnes vidusskolas direktore Vija Puzule deklarācijā norādījusi, ka domē pērn nopelnījusi 7807,81 latu.Alūksnes...