Augstās inflācijas apstākļos pensiju jautājumi ir prioritāri

Mūsu valsti ar savu darbu ir cēluši un veidojuši cilvēki. Medicīnas māsas, celtnieki, pastnieki, ārsti, skolotāji un vairāki citu profesiju cilvēki, kuri tagad ir pensijas vecumā un sagaida konkrētu un atbildīgu rīcību arī no mums – politiķiem.

Mūsu valsti ar savu darbu ir cēluši un veidojuši cilvēki. Medicīnas māsas, celtnieki, pastnieki, ārsti, skolotāji un vairāki citu profesiju cilvēki, kuri tagad ir pensijas vecumā un sagaida konkrētu un atbildīgu rīcību arī no mums – politiķiem.
Šajos augstās inflācijas apstākļos Labklājības ministrija dara un turpinās darīt visu iespējamo, lai palielinātu nelielās pensijas. Domāsim gan par pensijas vecuma cilvēkiem, gan arī par mūsu bērniem un mazbērniem, kuri pensijas saņems nākotnē.
Kādi lēmumi ir pieņemti, un ko plānojam darīt tuvākajā nākotnē?
Ja šodien cilvēkam ir jāizdzīvo ar mazāk nekā 100 latiem mēnesī, šī situācija ir jāuzlabo jau šodien. Tāpēc pensionāriem par katru apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, jau 1.jūnijā tiks paaugstināta piemaksa no 19 santīmiem uz 40 santīmiem. Šis piemaksu paaugstinājums skars 80 % vecuma pensionāru. Tuvākajā laikā valdībā tiks iesniegti arī priekšlikumi, lai pensionāriem izmaksātu piemaksas palielinājuma daļu 21 santīma apmērā arī par laika posmu no šī gada janvāra līdz jūnijam.
Ar valdības un Saeimas atbalstu ir  izdevies panākt to, ka piemaksas pie vecuma pensijas saņems vairāk pensionāru. Tātad, ja jūsu pensija ir no 135 latiem līdz 225 latiem, tad ar 1.jūniju arī Jums tiks piešķirta piemaksa pie vecuma pensijas. Līdz ar to piemaksas varēs saņemt visi pensionāri neatkarīgi no stāža ilguma, kuriem pensijas nepārsniegs 225 latus. Vidējais piemaksas pie pensijas apmērs būtu 11,74 lati mēnesī.
Esmu gandarīta, ka jau šogad izdevās panākt izmaiņas likumā "Par valsts pensijām", tādējādi pensijas divas reizes gadā tiks indeksētas krietni lielākam pensionāru skaitam, tas skars aptuveni 90 % pensionāru – jau tika 1.aprīlī indeksētas pensijas līdz 150 latiem. Ja jūsu pensija ir no 135 līdz 150 latiem, tad šī gada aprīlī tā pieaugs vidēji par 14 latiem. Ja pēc aprīļa indeksācijas jūsu pensija ir robežās no 135 līdz 150 latiem, tad oktobrī tā vidēji pieaugs par 17 latiem.
Ja jūsu pensija ir lielāka par 150 latiem, bet nepārsniedz 225 latus, tad tā tiks indeksēta 1.oktobrī. Savukārt, ja inflācija turpinās augt, plānojam oktobra pensiju indeksācijā pensijām, kuras nepārsniedz 170 latus ņemt vērā ne tikai inflāciju, bet arī daļu no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma.
Par nākotnes iecerēm.
Es kā labklājības ministre, uzskatu, ka ir nepieciešams īpašs atbalsts tiem pensionāriem, kuri strādājuši pirms 1996.gada, kad tika ieviesta jaunā pensiju sistēma. Šis ir būtisks solis pretī mūsu pensionāru interesēm un saskan arī ar Latvijas Pensionāru federācijas viedokli par nepieciešamību līdz latam paaugstināt piemaksu par katru uzkrātā darba stāža gadu līdz 1996.gadam. Vidējais piemaksas apmērs būtu 30 lati, tāpēc ļoti ceru uz ekonomisko stabilitāti, kas sekmētu mūsu izstrādāto ieceru īstenošanu. Šo piemaksu saņemtu apmēram 472 tūkstoši Latvijas pensionāru.
Ņemot vērā to, ka dzīves dārdzība skar visus pensionārus, Labklājības ministrija ar 2009.gadu plāno indeksēt visas pensijas neatkarīgi no pensiju apmēra.
Nākamgad ir paredzēts ieviest neapliekamo minimumu arī strādājošo pensionāru algām, tādējādi tiks atbalstīti strādājošie pensionāri.
Pensiju minimālie apmēri neatraujami ir saistīti ar valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, 2009.gadā šo pabalstu plānots palielināt no 45 līdz 60 latiem mēnesī. Tas nozīmē, ka palielināsies arī minimālās pensijas.
Domājot par šobrīd strādājošajiem, kā arī mūsu bērnu un mazbērnu pensijām, vēlos paskaidrot, ka 1996.gadā ieviestā pensiju sistēma nosaka, ka pensiju apmērs ir atkarīgs ne tikai no darba stāža, bet arī no katra cilvēka veiktajām sociālajām iemaksām. Ja kopš 1996.gada 26 % Latvijas iedzīvotāju sociālās iemaksas veic tikai no minimālās algas, tad jāsaprot, ka šie iedzīvotāji saņems minimālo pensiju. Tāpēc aicinu ikvienu būt atbildīgam nodokļu maksātājam, jo no tā būs atkarīga jūsu pensija.
Pašreizējiem pensionāriem pensijas tiek izmaksātas no sociālā budžeta, ko veido tagad strādājošo veiktās sociālās iemaksas. Šobrīd aptuveni divi strādājošie uztur vienu pensionāru. Savukārt nākotnē, kad pensijā dosies patlaban strādājošie, ņemot vērā dzimstības rādītāju prognozes, pastāv iespēja, ka apmēram 2030. gadu vienam strādājošajam būs jāuztur divi pensionāri. Arī sociālais budžets nepildīsies tik sekmīgi kā pašlaik, tādēļ Labklājības ministrija jau laikus domā, kā novērst šos riskus un stiprināt sociālā atbalsta tīklu.
Tomēr visu mūsu spēkos ir saglabāt šo pensiju sistēmu. Ir jāsaprot, ka, nosakot minimālo pensiju no 180 līdz 270 latiem, kā to piedāvā darīt atsevišķi politiķi, pensiju sistēma tiktu sagrauta un pensiju izmaksai līdzekļu pietiktu tikai nepilniem trīs gadiem. Kas notiktu pēc tam? Visi pensionāri būtu spiesti saņemt minimālo pensiju vai arī būtu par 5 gadiem jāpalielina pensionēšanās vecums – vai tas ir tas, ko patiesi vēlamies?
Labklājības ministrija turpinās strādāt, atbalstot sociāli atbildīgu pensiju politiku un darot visu iespējamo, lai palielinātu atbalstu visām sociāli mazaizsargātajām sabiedrības grupām. Uzsveru, ka Latvijas kā labklājības valsts uzplaukumā ir būtiska visu nozaru aktīva sadarbība un stingrs politiskais atbalsts.
Lai kopīgi diskutētu par jums aktuālajiem pensiju jautājumiem, aicinu jūs uz tikšanos Alūksnes kultūras namā 29.aprīlī pulksten 10.00.

Citu datumu laikraksti

 • Vanagam liktenīga golfa bumbiņa

  ASV. Kāds profesionāls golfa spēlētājs apzināti ar golfa bumbiņu nogalinājis vanagu, kas iekļauts aizsargājamo putnu sarakstā.ASV. Kāds profesionāls...

 • Atriebjas ar saindētu kūku

  Vācija. Divām Augsburgas skolniecēm būs jāstājas tiesas priekšā par slepkavības mēģinājumu.Vācija. Divām Augsburgas skolniecēm būs jāstājas tiesas...

 • Būs māja uz Mēness

  Zviedrija. Kādam zviedru māksliniekam radusies ideja «uzšaut» uz Mēnesi nelielu māju.Zviedrija. Kādam zviedru māksliniekam radusies ideja "uzšaut" uz...

 • Uz svētkiem dosies jau piekto reizi

  Deju kopas “Metenis” dalībniece Anda Brīdaka: “Tas ir jauks piedzīvojums un pārdzīvojums.Deju kopas "Metenis" dalībniece Anda Brīdaka: "Tas ir jauks...

 • Nespēj dzīvot bez mīlestības

  Māra mainījusi straujo dzīves ritmu Rīgā pret mieru un klusumu Apē.Māra mainījusi straujo dzīves ritmu Rīgā pret mieru un klusumu Apē Atšķirīga,...

 • Man ir 40 un nav krīzes

  Vienmēr esmu juties pārāk jauns, neticēju, ka arī man pienāks šī diena, kad sākšu mest acis uz 10 gadu par sevi jaunākiem un vēl jaunākiem skuķiem....

 • Vārdadienai tuvojoties

  Vārdadienai tuvojoties Labās ziņas un reklāmu gaidoša, Vēsma vienmēr birojā smaidoša.Labās ziņas un reklāmu gaidoša, Vēsma vienmēr birojā...

 • Vajadzīgi putnu būri

  Pēdējais laiks domāt par mājvietu ligzdošanai.Pēdējais laiks domāt par mājvietu ligzdošanai Siltā ziema ļāvusi pārziemot kukaiņiem, tāpēc šovasar to...

 • Jaunumi dārzam: fizālis, pepīno, muskatķirbis

  Aprīlis ir sējas laiks lauka dārzeņiem un puķēm. SIA “Jūs un mēs” veikalā Alūksnē var atrast jaunumus – sēklas un stādus, ko vajadzētu izmēģināt un...