Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Auklas jāglabā tumsā

Kas tik ir rakstīts uz makšķerauklu iepakojumiem: superizturīga, superstipra, monofilaments, neilons, kofilaments, kopolimērs, apstrādāts ar teflonu, karbonu, silikonu utt.!

Kas tik ir rakstīts uz makšķerauklu iepakojumiem: superizturīga, superstipra, monofilaments, neilons, kofilaments, kopolimērs, apstrādāts ar teflonu, karbonu, silikonu utt.! Papildus pievienoti vēl citi uzraksti - nosaukumi, kas domāti pircēja ticībai nemainīgām vērtībām un bieži vien asociējas gan ar modernām tehnoloģijām, gan vienkārši ar valsti, kurā brāķi nevarot izgatavot.
Tomēr šie uzraksti ne vienmēr pierāda auklas kvalitāti.
Ražojumus aizsargā
Slavenākās firmas cenšas aizsargāt savus ražojumus, gan regulāri mainot to klāstu, gan lietojot specifiskus tehniskus paņēmienus, piemēram, oriģinālās auklas, kas savā marķējumā ietver nosaukumu "Platil", ļoti precīzi uztin uz spoles. Šim procesam nepieciešamas speciālas un dārgas iekārtas, kas padara viltošanu ekonomiski neizdevīgu. Cits piemērs ir firma "Salmo", kas savu Latvijā ražoto produkciju marķē ar hologrāfiskām uzlīmēm, jo Krievijā sāka kopēt "Hi-tech" auklas, taču apšaubāmas kvalitātes, un pārdeva lētāk, tā graujot oriģinālražotāja reputāciju.
Vienota marķējuma
stila nav
Marķējot parasti tiek norāds diametrs, stiprība, garums, auklas marka, dažreiz arī firmas nosaukums un izcelsmes valsts. Pasaules tirgū nav normas marķējumam, piemēram, ka jānorāda diametrs, tāpēc arvien grūtāk atrast auklu ar precīzu marķējumu. Pieredzējušie makšķernieki dara tā: ja nepieciešamais auklas diametrs ir 0,20 mm, meklē to starp auklām, kuras marķētas ar 0,18 mm. Faktisko diametru ļoti precīzi var izmērīt ar parasto skrūves mikrometru, tā precizitāte, kas ir līdz 0,01 mm, pilnībā apmierinās makšķernieka prasības.
Līdzīgi ir arī ar stiprību. Jāņem vērā, ka visi ražotāji marķē ar rādītāju, kas mērīts sausai auklai. Auklai nonākot ūdenī, tās īpašības mainās, un stiprība samazinās. Turklāt dažādām auklām atšķirīgi. Diemžēl precīzu ziņu par stiprības izmaiņām auklām, kas ir Latvijas tirgū, nav.
Pārbauda paši
Lai gan auklas stiprības pārbaude ir sarežģītāka nekā diametra kontrole, tomēr arī to mājās var veikt jebkurš. Pārbaudot monoauklas stiprību, jāievēro tas, ka makšķerēšanas praksē, kad svarīgākais ir izvilkt zivi, faktisko sistēmas "aukla - āķis" pārraušanas stiprību nosaka tās vājākais posms, proti, mezgls. Tāpēc, pārbaudot stiprību, auklai piesien āķi, piekar precīzu svaru un palielina to tik ilgi, līdz aukla trūkst. Tā var iegūt pietiekami precīzu informāciju.
Līdzīgu pārbaudi var veikt arī ar slapju auklu, turot to kādu laiku ūdenī. Der atcerēties, ka atšķirīgas auklas uz mezgliem reaģē dažādi. Pašas stiprākās lielākoties ir relatīvi stīvākas un jutīgākas pret mezglu konstrukciju un uzsiešanas kvalitāti. Mezglam jābūt gan pareizi izvēlētam, gan precīzi uzsietam. Mīkstākās auklas šajā ziņā nav tik kaprīzas, taču pie lielākas slodzes nepareizs mezgls atraisās.
Aukla jāglabā vēsā, tumšā vietā. Tās īpašības lietojot mainās, īpaši to ievērojami slogojot, piemēram, "nokausējot" lielu zivi, mēģinot izraut vizuli no zālēm un līdzīgās situācijās. Auklu var ātri sabojāt, ja makšķerei vai spiningam ir bojāti caurlaides riņķi. Ieteicams regulāri pārbaudīt, kā ir mainījušās auklas īpašības. Lai pilnībā izmantotu auklas labākās īpašības, jāiesien vislabākie mezgli.
Atšķiras
ar izturību
Arvien populārākas kļūst tā sauktās pītās auklas. Pašas par sevi tās nav nekas jauns, kādreiz lietotās zīda auklas arī bija pītas no atsevišķiem pavedieniem. Vēl joprojām plaši tiek lietotas pītās auklas, kas izgatavotas no neilona vai citām šķiedrām.
Šīs šķiedras izceļas ar ļoti augstu stiprību, piemēram, parastās 0,1 mm diametra kopolimēra auklas stiprība ir 1 - 1,2 kg, bet pītajai tā var būt 5 - 6 kg. Taču šo auklu ražošana ietver sevī tādu sarežģītu darbietilpīgu un lēnu procesu kā pīšana, tāpēc šie produkti ir dārgi. Un jo labāk aukla pīta, jo dārgāka tā kļūst.
Ievērojot, ka auklu pīšana tās strauji sadārdzina, daži ražotāji sāka lietot citu tehnoloģiju - nevis pina, bet mikrošķiedru kūli pārklāja ar termoplastisku apvalku, proti, šķiedras tajā iekausēja.
Taisna kā diegs
Pītās auklas atšķiras no monoauklām galvenokārt ar stiprību un to, ka pītās gandrīz nestiepjas.
Pītās auklas ir ļoti mīkstas, tām gandrīz nav paliekamas deformācijas - aukla, tīta no spoles, līdzīgi parastam diegam ir pilnīgi taisna.
Viena no pozitīvajām pīto auklu īpašībām ir to izcilā stiprība. Salīdzinājumā ar parastajām monoauklām, lai pārrautu līdzīga diametra pīto auklu, jālieto 2,5 - 3 reizes lielāks spēks.
Vairākas
priekšrocības
Šāda starpība dažās situācijās dod lielas priekšrocības, piemēram, spiningojot vietās, kur ir daudz tā saukto ķērāju, agrāk bija jārēķinās ar ievērojamiem vizuļu zaudējumiem. Šādās vietās lietojot pīto auklu, makšķernieks var atļauties vairāk riskēt, un ķērāja gadījumā galvenokārt cieš tikai āķi. Turklāt tievāka aukla paver iespējas vizuli efektīvāk vadīt un manipulēt ar to vietās, kur ir spēcīga straume.
Pītā aukla ir jauks un efektīvs rīks arī karpu un citu lielo un uzmanīgo zivju makšķerniekiem. Viņi var lietot tievu auklu un mazāk uztraukties, ka uzķērusies karpa, izvēloties ceļu pa zāļu biezokņiem, auklu pārraus.
Par negatīvu pīto auklu īpašību uzskata tās spēju sabojāt caurlaides riņķus. Mūsu ūdeņi nav tīri, piemēram, smilšu daļiņas nosēžas uz auklas nelīdzenās virsmas, un tā pārvēršas par zāģi, kas zāģē kāta riņķus. Tie, kas bieži spiningo, zina, ka ar pīto auklu spininga kāta riņķus, pat ja tie ir no vienkāršās keramikas (alumīnija oksīda), var sabojāt vienā sezonā. Tieši tāpēc, izmantojot pīto auklu, ieteicams izvēlēties spininga kātus ar visaugstākās kvalitātes caurlaides riņķiem, piemēram, no silīcija karbīda.
Izmantoti materiāli no "www. fishing. lv"

Citu datumu laikraksti

  • Domāju es domas dziļas…

    Sakarā ar dzejnieka Eduarda Veidenbauma 140. dzimšanas dienas atceri tiek rīkots īso stāstu konkurss “Domāju es domas dziļas…”.Sakarā ar dzejnieka...

  • Izsludina starptautisko jauniešu eseju konkursu

    Apvienoto Nāciju Organizācijas Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija UNESCO un Goi Miera fonds (Goi Peace Foundation) aicina jauniešus no...

  • Iedzīvotāji slikti pārzina savus izdevumus

    Deviņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem atzīst, ka slikti pārzina savus izdevumus un gribētu naudu tērēt pārdomātāk nekā līdz šim, liecina...