Auksts ūdens stiprina organismu

Ārstē ne tikai zāles. Atziņu, ka cilvēkam ir jādod makšķere, nevis zivs, ģimenes ārste Ausma Mininga attiecina uz slimniekiem.

Ārstē ne tikai zāles. Atziņu, ka cilvēkam ir jādod makšķere, nevis zivs, ģimenes ārste Ausma Mininga attiecina uz slimniekiem. Tāpēc Nelija Žuga ir kļuvusi vesela un apliecina – tikai tā viņa varēja atgriezties dzīvē. "Mēģinu savus pacientus aktivizēt. Stāstu, ka ir jāsāk ar sevi, nevis ar zālēm. Tā ir makšķere ne vienam vien, lai gan dažs to uzskata par apvainojumu. Citi saprot, bet neko nedara," secina daktere.
Nelija bija otrās grupas invalīde - hroniska astmatiska bronhīta slimniece. Viņa ar asarām acīs apgalvoja, ka neviens to nevar izārstēt, jo tāds bija Rīgas mediķu atzinums. "Mana pieredze teica, ka viņai nevajag zāļu, bet ir nepieciešama norūdīšanās un fiziski vingrinājumi, kā arī psiholoģiska palīdzība. Tāpēc sākām skriet," atceras A.Mininga. Lai gan dispanserā darba laiks sākās pulksten astoņos, stundu pirms tā katru rītu slimniekiem bija nodarbības. "Slikti jutos, un bija paaugstināta temperatūra, bet neatteicos skriet. Man nebija, ko zaudēt. Ja ārste žēlotu, būtu grūti sevi pārvarēt," secina N.Žuga.
Peldas kopā ar ārsti
Viņa iesaistījās arī vingrošanas nodarbībās un mācījās pareizi elpot. Ārste skaidroja pacientei, cik svarīgi ir atbrīvoties no invaliditātes grupas, kamēr pie tās nav pieradusi. Nelijai bija 25, un apmēram pāris gados viņa veselību atguva. Tagad ir darbs un dzīvesprieks. N.Žuga katru rītu iet aukstā dušā, vingro, skrien un ziemā kopā ar dēlu slēpo. "Ja man būtu cita ārste, droši vien nekas neiznāktu," domā Nelija.
Kad oktobrī Ausma Mininga peldējās Alūksnes ezerā, viņa pamanīja, ka to kāds vēro no mašīnas. "Peldējos apmēram pusstundu un domāju, ka apniks skatīties. Bet pēkšņi dzirdu: dakter, vai tā esat jūs? Tā atkal satikāmies, un Nelija vēlējās tūliņ kopā ar mani peldēties. Iebildu, ka jāsāk pavasarī," akcentē A.Mininga. Tomēr otrā vakarā ārsti pie ezera atkal gaidīja Nelija. Pēc tam viņa dakterei lepni paziņoja, ka nav saaukstējusies.
"Pirms pieciem gadiem dzīvesbiedrs Mārtiņš veda mani mājas vizītēs, jo vēl nebiju ieguvusi šofera tiesības. Pēc pacientu pieņemšanas biju nogurusi un sanervozējusies. Kad tāda gribēju steigties pie mājās sirgstošajiem, viņš aicināja vispirms nopeldēties. Jau pēc pirmās reizes atskārtu zināmo, bet aizmirsto ūdens vērtīgo iedarbību. Tā viss sākās," atceras A.Mininga. Viņa parasti peldas divatā ar vīru, kas ir sporta fans. Šajā rudenī ezera apmeklējumi turpinājās līdz 3.novembrim, jo bija izveidojusies laba kompānija, kur neviens negribēja pirmais pārtraukt aukstā ūdens procedūras.
Atsvaidzina un ārstē
Auksts ūdens attīra ādu, paaugstina tās funkcijas, atsvaidzina un nostiprina organismu. Lai pelde neradītu saaukstēšanos, vispirms ir jānorūda sevi pret temperatūras svārstībām. Sākumā norīvējas vai aplaistās ar istabas temperatūras ūdeni, bet pamazām to pazemina. Norīvēties ar sniegu vai peldēties ziemā ārste iesaka pēc ilgstošas sagatavošanās. "Nelaimīgi ir cilvēki, kam mazākā vēja pūsma izsauc iesnas, klepu, plaušu karsoni vai angīnu. Kokam ir vienalga, pūš auksts vai silts vējš. Tas spēj piemēroties un pretoties, jo ir norūdījies. Tāpat jārīkojas cilvēkam," norāda A.Mininga. Tiesa, pēc peldes ir vajadzīgas aktīvas kustības, lai sasildītos. Kam ir auksti un salst kājas, ir jāsasildās arī pirms iešanas ūdenī. Visātrāk to var izdarīt skrienot.
Sebastjans Kveips (Bavārijas mācītājs, kas izmēģinājis un popularizējis šo ārstniecības metodi) uzskata, ka ūdens izārstē visu, ko var izārstēt, un iznīcina slimību iedīgļus. Viņš raksta, ka tas izšķīdina slimības iedīgļus asinīs, izvada izšķīdinātās vielas, atjauno pareizu asinsriti un stiprina organismu. "Ūdens ir dabas līdzeklis, kas nav dārgs un ir pieejams visiem. Tam šūnās ir transportētāja uzdevums. Iedomāsimies, kas notiktu, ja nedēļu pilsētā nebūtu mašīnu atkritumu izvešanai," uzsver ārste.
Drīz slimot būs kauns
Daktere ir pārliecināta, ka apmēram pēc pieciem gadiem mainīsies attieksme pret veselības aprūpi. Tagad vairums cilvēku nejūtas labi un sūdzas ne tikai ārstiem. "Ir svarīgi, lai katrs no ieņemšanas brīža ir gaidīts un apmīļots. Lai tēvs uzliek roku uz mātes vēdera un parunājas!" aicina A.Mininga. Viņa atzīst, ka pārnēsātiem bērniem bieži vien ir bail no tumsas. Tas nozīmē, ka "viss sākas jau embrijā". Ārste redz, ka katra jaunā paaudze ir vārgāka. Viņas vecmāmiņas paaudzes cilvēkiem vajadzēja tikai mazliet palīdzēt, un tie atguva veselību. Viņi bija stiprāki ne tāpēc, ka dzīvoja labākos apstākļos. Viņi ēda ekoloģiski tīru pārtiku, bija saticīgi un paļāvās uz Dievu.
"Tagad esmu vainīga, ja nevaru izārstēt. Ģimenes ārsti cenšas novērst sekas, bet viss ir atkarīgs no paša cilvēka. Ir pareizi jāēd un jāģērbjas no bērnības. Nekad nevajadzētu runāt sliktu par citiem, jo negatīva enerģija ar divkāršu un trīskāršu spēku atgriežas pie teicēja," uzsver A.Mininga. Kad ārste jautā, ko pacients ir darījis savas veselības uzlabošanai, tad parasti atbildes nav. Ir neapmierināti, ka jāstāv rindā pie ārsta. Ja mazāk slimotu, rindu nebūtu.
Dienu – bez zālēm
Kad vētras laikā nodzisa elektrība, ārste iedomājās, kas notiktu, ja vienu dienu valstī nebūtu zāļu. Viņa domā, ka apmēram trešdaļa smagi slimu cilvēku būtu uz dzīvības un nāves robežas. Bet daļa pacientu, kas lieto zāles, varētu iztikt ar gribasspēku un dabiskiem līdzekļiem. "Trešdaļai iedzīvotāju medikamentu nevajag, un viņi bez tiem var iztikt. Ir jāmācās ar sevi strādāt. No Amerikas paziņas raksta: kļuva slikti ar sirdi un pēc ārsta ieteikuma sāku apmeklēt trenažieru zāli. Tādai attieksmei ir jābūt!" ir pārliecināta A.Mininga.
Ja iesāpas galva vai zobs, meklē pretsāpju tableti. Ārste nesteidzas to dzert arī tad, ja ir paaugstināta temperatūra. Viņa zina, ka organisms spēs tikt galā ar infekciju. "Kādreiz es teicu, ka man ir labākie pacienti pasaulē. Tagad atturos no komentāriem. Tomēr, ja es viņus nemīlētu, tad prakses vietu nebūtu veidojusi ar domu par nespēcīgiem pacientiem un invalīdiem, kam pie ieejas ir uzbrauktuve," atzīst ārste.
Relaksējas ūdenī
Peldēšanās noņem dienas spriedzi. A.Mininga katru dienu dzird 30 līdz 40 bēdu stāstu un līdz vakaram ir sevī uzsūkusi negatīvas emocijas. "Tad ir tā – vai nu trako namā, vai ūdenī. Tāpēc es izvēlos ezeru. Tas ir galvenais peldes iemesls," viņa joko. Ja būtu mazāk darba, A.Mininga droši vien turpinātu peldi āliņģī. Bet tumsā to izcirst un pēc tam atrast nav vienkārši. Tagad viņa domā rīvēties ar sniegu. "Nav visiem jāiet uz ezeru, lai gan stiprākajiem to vajadzētu darīt. Ja es kā pīļu māte ietu viņiem pa priekšu, tad ūdens līmenis krietni paaugstinātos, jo tādu cilvēku ir daudz," komentē ārste.
Viņai ir 2500 pacientu, un apmēram trešajai daļai ir ieteicams peldēties. A.Mininga atzīst, ka ārstēšanās ir kulinārijas process. Zupu arī nevar izvārīt tikai no ūdens, ir vajadzīgi dārzeņi un citas piedevas. Ko vēlas izvārīt, parasti zina.
Bet medicīnā? "Universālu zāļu nav. Kaklam, degunam, galvai un vēderam vajag citas. Kādas izmantos ārstēšanā, tāds būs rezultāts. Bet pacienti vēlas – vienas un lētas zāles, turklāt uzreiz ir jābūt veselam," viņa secina.
Garīgās higiēnas baušļi
Nav jābeidz brīnīties.
Jātic un jāuzticas.
Negaidi no ābeles čiekurus un no egles ābolus.
Nesaisties ar cilvēku, ja nevari panest viņa kļūdas.
Spriežot par cilvēku, atceries viņa dāvātos līksmības brīžus.
Novēli savam līdzgaitniekam vienpatības stundas.
Nevis šaubīties un vilcināties, bet rīkoties un uzdrīkstēties.
Miesas bads ir mazāk bīstams nekā gara bads.
Dzīvo tā, it kā katra diena būtu pirmā un pēdējā.
(Zenta Mauriņa)

Citu datumu laikraksti

 • Afiša

  21.decembrī pulksten 11.00 Jaunannas tautas namā sarīkojuma deju kolektīva, Jaunannas pamatskolas un Jaunannas mākslu skolas un pašdarbības kolektīvu...

 • Piedāvā Ziemassvētku vecīša adresi Lapzemē

  Ikvienam, kurš vēlas nosūtīt vēstuli vai pastkarti Ziemassvētku vecītim, tā jāsūta uz adresi: Santa Claus Greeting Center.Ikvienam, kurš vēlas...

 • Decembris smaržo pēc piparkūkām

  Lielais piparkūku pārdošanas un pirkšanas "bums" sākas jau decembra pirmajās dienās un beidzas tikai pēc Jaungada ap Zvaigznes dienu.Lielais...

 • Cer rast atspērienu bioloģiskajā saimniecībā

  Veclaicenes pagasta zemnieku saimniecība "Mauriņi" saņēmusi sertifikātu, kas apliecina atbilstību bioloģiskai saimniekošanai.Veclaicenes pagasta...

 • Galvenā tēma – aitkopība

  Kādu šķirni izvēlēties - tumšgalves vai melngalves, ieteikumi aitu ēdināšanā, kā ārstēt aitu infekcijas slimības.Kādu šķirni izvēlēties - tumšgalves...

 • Pirms svētkiem

  Žurnāls maziem bērniem "Ezis" mudina lasītājus čakli darboties.Žurnāls maziem bērniem "Ezis" mudina lasītājus čakli darboties: muzikāliem bērniem...

 • Svētku pārsteigums

  Aknu pastēte kā svētku torte.Aknu pastēte kā svētku torte Tuvojoties Ziemassvētkiem, saimnieces arvien biežāk domā, ko celt svētku galdā. Alūksnes...

 • Aicina apmeklēt pasākumus

  Teātri. 15.decembrī pulksten 17.00 Sarkaņu pagasta "Kalnagravās" - Ziemassvētku ieskaņa.Teātri 15.decembrī pulksten 17.00 Sarkaņu pagasta...

 • Pārskata ES vīriešu standartus...

  Mobilais telefons esot vienīgā manta, ar kuru vīrieši mērās, kuram ir mazāks...Mobilais telefons esot vienīgā manta, ar kuru vīrieši mērās, kuram ir...