Autoekspedīcija pa pasauli nav plezīrs

Sestdien Alūksnē viesojās starptautiskās autoekspedīcijas “Saules vārti 2005” dalībnieki.

Sestdien Alūksnē viesojās starptautiskās autoekspedīcijas "Saules vārti 2005" dalībnieki, kas devās trīs dienu izmēģinājuma braucienā pa Baltijas augstākajiem kalniem - Ģaiziņkalnu, Sirdskalnu un Munameģi ar divām "Mercedes - Benz 1113B 4X4" automašīnām, kas pārbūvētas un pielāgotas ceļošanai.
Nākamgad viņiem paredzēta trīs mēnešus ilga ekspedīcija uz Latīņameriku pa 19 000 kilometru garu maršrutu, šķērsojot 12 valstis.
"Ceļojums pa Latviju mums sākās labi, taču ar nelieliem piedzīvojumiem. Kaut gan mašīnas ir aprīkotas ar ķēdēm, lai var braukt pa sniegu, dodoties uz Gaiziņkalnu, iegāzāmies tā saucamajā vilku bedrē," laikrakstam stāsta autoekspedīcijas idejas autors un vadītājs Valdis Brants.
Sākumā izskatījies, ka braucot pa nolīdzinātu ceļu, taču patiesībā apakšā bijis liels grāvis. "Iegāzāmies grāvī, no kura pašu spēkiem nevarējām izkļūt. Nācās meklēt traktoru. Pēc tam veiksmīgi uzbraucām Gaiziņkalnā, kā bija plānots," uzsver V.Brants.
Veica izmēģinājumus darbā
V.Brantam ir liela pieredze, piedaloties dažādās ekspedīcijās un tās organizējot. 1977.gadā bijis pirmais lielākais brauciens ar trīs "RAFiem" no Liepājas līdz Vladivostokai.
"Tolaik strādāju "RAFā" par inženieri - izmēģinātāju, tas daļēji bija arī mans darbs - veikt izmēģinājumus," uzsver V.Brants. Ceļojumā uz Ķīnu, Tibetu un Karēliju devušies ar "GAZ 66", bijušajām armijas mašīnām, kas jau savu ir nokalpojušas.
"Brauciens uz Latīņameriku ir tālāks un nopietnāks, nebūtu izdevīgi pāri okeānam vest līdzi krievu ražojuma rezerves daļas. Mums radās iespēja lēti nopirkt "Mercedes - Benz", kurā ir deviņas sēdvietas, kā tas ir paredzēts ugunsdzēsēju komandai," stāsta V.Brants.
Ķēdes dāvina sponsori
Ugunsdzēsēju automašīnu pārbūve nav bijusi viegla, lai ar tām varētu doties tālos ceļojumos. "Ielikām sēdekļus, lai tie būtu ērti braukšanai. Vēl jāsakārto guļamvagons, mašīnas aizmugurē atrodas arī virtuve," stāsta ekspedīcijas vadītājs.
Lai sagatavotos ekspedīcijai, saņemts arī sponsoru atbalsts. "Mums uzdāvināja sniega ķēdes, kas palīdz ne tikai Gaiziņkalnā un Munameģī tikt augšā, bet arī Dienvidamerikā noderēs, kad lietus laikā mālaina augsne kļūst slidena," uzsver V.Brants.
Grūti atrast komandu
Izmēģinājuma braucienā piedalījās apmēram puse ekspedīcijas dalībnieku, kas ceļojumā dosies janvārī. Daži piedalījās tikai izmēģinājuma braucienā, bijuši iepriekšējo ekspedīciju dalībnieki, taču uz Latīņameriku nedosies. V.Brants apstiprina, ka atrast komandu šādai ekspedīcijai ir grūti. Noteicošais nav tikai azarts. Dalībnieku vecums ir dažāds - jaunākajam ir apmēram 25 gadi, bet vecākajam - māksliniekam Pēterim Martinsonam ir 67 gadi.
"Grūti ir izrauties uz trim mēnešiem no darba, ja par to neviens nemaksā. Vidēji katram dalībniekam brauciens izmaksā, rēķinot automašīnas pārbūvi, pārvešanu un degvielu, apmēram 5000 eiro," atklāj V.Brants.
Viņš bilst, ka sponsori šādu braucienu uztver kā plezīru. "Patiesībā tas ir kārtīgs darbs sagatavošanas un ceļojuma laikā. Centīsimies izpildīt noteiktos uzdevumus etnogrāfijā, arheoloģijā un vēsturē," uzsver V.Brants. Viņš spriež, ka īpaši interesants varētu būt Dienvidamerikas apmeklējums, iepazīšanās ar tur dzīvojošo indiāņu ciltīm, kam bijusi augsti attīstīta kultūra.
Jāmāk pārvarēt kļūdas
Paredzēts, ka ekspedīcijā dosies arī divas vai trīs sievietes. Viena - Signe Sproģe - ir rīdziniece.
"Man patīk ceļot netradicionāli, nevis ar tūrisma firmu starpniecību pa tradicionāliem maršrutiem. Laikam esmu avantūriste. Piedalījos arī iepriekšējā braucienā uz Karēliju," saka S.Sproģe.
Viņa uzskata, ka tālajā ekspedīcijā grūtākais būs psiholoģiskās problēmas, kas būs vienlīdzīgas fiziskajām. Svarīgs arī kolektīva mikroklimats. "Dienvidamerikā būs augsti kalni, bet Meksikā jāpārvar karstums, arī tas nebūs viegli," spriež viņa.
Izmēģinājuma ekspedīcijas dalībnieki atzīst, ka pirms šādiem ceļojumiem jāpārbauda veselība un jāizvērtē sava fiziskā sagatavotība. "Grupas vadītājam intervijā jāizvērtē, vai cilvēks ir piemērots ekspedīcijai. Cilvēki pieteicās, izlasījuši sludinājumu avīzē vai internetā, taču visus nepaņem. Katrā šādā pārgājienā rodas kāda kļūme, un tā ir jāpārvar," saka viņi.
***
Fakti
- Ekspedīcijas "Saules vārti" sākums paredzēts Rīgā 17.decembrī, kad uz kuģa transportēšanai uz Ameriku tiks uzkrautas abas ekspedīcijai sagatavotās mašīnas, ko tālajā ceļā pavadīs 3 līdz 4 ekspedīcijas dalībnieki. Tās Meksikas ostā Verakrusā nogādās 2005.gada 9.janvārī, un tur ekspedīcijai piebiedrosies pārējie dalībnieki. Ekspedīcijas noslēgums paredzēts 2005.gada 10.aprīlī.
- Ekspedīcijas laikā izmantos Krievijas Zinātņu akadēmijas veidotu programmu, pēc kuras apmeklēs vairāk nekā 40 UNESCO vispasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā ietvertus objektus.
- Ekspedīcijā piedalīsies filmēšanas grupa, kas uzņems filmu par Latīņameriku un regulāri sūtīs Latvijas Televīzijai videomateriālus par ekspedīcijas gaitu.
- Ekspedīcijas vadītājs Valdis Brants 1989.gadā kļuva par pirmo un pagaidām vienīgo cilvēku pasaulē, kam ar Latvijā ražotu automašīnu "Latvija" izdevās apbraukt apkārt pasaulei.

Citu datumu laikraksti

 • Desmit jaunieši saņem Latvijas pilsonību

  Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās.Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās Alūksnes rajona...

 • Vidusskolā būs integrētā nedēļa

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā projektā “Comenius” 1. līdz 4.klasei risināsies integrētā nedēļa “Pasaka par Zaļo karaļvalsti”.Ojāra Vācieša...

 • Pirmo reizi tiksies rajona dāmu klubiņi

  Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu klubiņiem būs kopīgs pasākums, ko rīkos Kolberģa dāmu klubiņš “Ciemos pie Benitas”.Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu...

 • Laimi saskata lietu kārtībā

  Apeniete Diāna Liepiņa spriež, ka nevar būt neapmierināta ar savu dzīvi. Pasaule ir nedaudz iepazīta, arī cilvēki gan šajā pusē, gan citos...

 • 18.novembris kļūst arvien populārāks

  Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk...

 • Būs rajona olimpiāde angļu valodā

  Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona angļu valodas olimpiāde 8., 11. un 12.klašu audzēkņiem.Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona...