Autoskolās ieviesīs stingrākas prasības

Ar šā gada 2.maiju būs jauni noteikumi “Prasības mācību iestādēm un speciālistiem, kā arī transportlīdzekļu vadītāju sagatavošanas programmas”, kas izvirzīs stingrākus kritērijus un prasības autoskolām.

Ar šā gada 2.maiju būs jauni noteikumi "Prasības mācību iestādēm un speciālistiem, kā arī transportlīdzekļu vadītāju sagatavošanas programmas", kas izvirzīs stingrākus kritērijus un prasības autoskolām.
Tādējādi vēlas vairot autoskolu un to instruktoru līdzatbildību par skolu beigušajiem autovadītājiem, izglītot tos tā, lai viņi būtu labi sagatavoti ne tikai eksāmenu kārtošanai, bet arī reālai ikdienas dalībai satiksmē. Plānots, ka šie noteikumi veicinās satiksmes drošības uzlabošanu.
Autoskolas "S un T", kas Alūksnē darbojas tikai dažus mēnešus, direktors Oļegs Gauks vērtē, ka jauninājumi autoskolu darbā ir vajadzīgi. "Tomēr ne tikai autoskolas ir vainojamas, ka Latvijā notiek tik daudz ceļu satiksmes negadījumu. Tad jau var uzskatīt, ka arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) darbinieki ir līdzvainīgi, jo viņi kursantam izsniedz autovadītāja apliecību. Neviens nevar garantēt, ka jau dienu pēc saņemšanas jaunais autovadītājs nelietos alkoholu vai narkotikas un neizraisīs ceļu satiksmes negadījumu. Līdz ar jauninājumu ieviešanu cilvēkiem būs grūtāk iegūt apliecību. Manuprāt, paaugstināsies arī autoskolu pakalpojumu cenas," stāsta O.Gauks. Teorētisko stundu saturu papildinās ar informatīvu bloku par autovadītāju ētiku, kultūru, rīcību saspringtās situācijas, skaidros, kā izvairīties no ceļu satiksmes negadījumiem.
Ar maiju palielinās arī praktisko braukšanas apmācību skaitu - no 10 uz 14 stundām. O.Gauks uzsver, ka ir kursanti, kuriem praktiskajai braukšanai nepieciešamas 30 vai 40 stundas. "Pašlaik Latvijā ir daudz autoskolu, tādēļ noteikumi paredz stingrākas prasības autoskolu licencēšanai, tādējādi samazinot to skaitu no apmēram 200 uz 50. Ja sešu mēnešu laikā teorētisko eksāmenu nokārtos mazāk par 75 procentiem uz šo eksāmenu norīkoto, kuri to kārtos pirmo reizi, autoskolai draudēs licences zaudēšana. Ja mazāk par 55 procentiem instruktora audzēkņu valsts braukšanas eksāmenu nenokārtos ar pirmo reizi, apliecības zaudēšana draudēs instruktoram. Šī norma būs spēkā ar novembri," norāda O.Gauks.
Toties jau ar šā gada 1.jūniju kursanti braukšanas eksāmenu vairs nevarēs kārtot autoskolas automašīnā, bet gan CSDD automašīnā. "Manuprāt, kursantiem tas radīs nelielas neērtības, lai gan - ja cilvēks iemācās braukt, tad viņš pratīs braukt ar jebkuras markas vieglo automašīnu. Neliela atšķirība ir tā, ka mūsu autoskolas automašīnai kā degvielu izmanto benzīnu, bet CSDD automašīnai - dīzeļdegvielu," saka O.Gauks.
Turpmāk autoskolām būs jāslēdz līgums ar katru audzēkni, kurā jāatrunā teorētisko nodarbību biežums, braukšanas apmācības un autoskolas eksāmenu kārtošanas kārtība, finansējuma apmērs. Līdz šim līgumu slēgšana nebija obligāta. B kategorijas autovadītāju apmācībai pēc 2006.gada 1.jūnija būs atļauts izmantot transportlīdzekļus, kuru vecums nepārsniegs 12 gadus. Ar 2007.gada 1.janvāri kravas automobiļu un autobusu vadītāju apmācības būs jāveic ar transportlīdzekļiem, kas aprīkoti ar ABS, darba un atpūtas laiku fiksējošām ierīcēm.
Autoskola "S un T" Alūksnē ir kopš pagājušā gada nogales. "Pašlaik Alūksnē apmācām divas grupas. Viena 3.martā jau kārtoja eksāmenu autovadītāja apliecības saņemšanai. Šajās grupās ir vairāk skolēnu, it īpaši no Alūksnes ģimnāzijas. 1.martā mācības sāka vēl viena grupa. Jāatzīst, ka ziemā mazāk cilvēku vēlas mācīties braukt, jo baidās no slidenām ielām," saka O.Gauks.
Autoskola "S un T" alūksniešiem piedāvā iegūt B kategorijas autovadītāja apliecību, turklāt praktiskās iemaņas braukšanā kursanti var apgūt ar 1999.izlaiduma gada automašīnu. "Automašīna ir ērta un viegli vadāma, kas mācīšanās laikā ir svarīgi. Uz autoskolu brauc arī ārsts no Gulbenes, kas kursantiem pasniedz pirmās palīdzības nodarbības.
Mūsu autoskolas telpās Alūksnē ir arī dators, tādēļ kursanti brīvajā laikā var nākt un trenēties atbildēt uz eksāmena jautājumiem. Tuvākajā laikā plānojam uzsākt darbību arī Gulbenē," norāda O.Gauks.

Citu datumu laikraksti

  • Invalīdi var uzdot jautājumus

    Labklājības ministrija informē, ka ir pieejams jauns bezmaksas tālrunis - 8002080, uz kuru zvanot cilvēki var saņemt atbildes uz jautājumiem par...

  • Vēlas noteikt stingru darba aizsardzību

    Zemkopības ministrija ir izstrādājusi un iesniegusi valdībai izskatīšanai noteikumu projektu par darba aizsardzības prasībām mežsaimniecībā.Zemkopības...

  • Pilsētā autobusu kustības saraksti būs

    “Alūksnes Ziņās” ir vērsušies vairāki lasītāji un izteikuši priekšlikumu, ka Alūksnes autopieturās, kas atrodas pilsētas teritorijā, vajadzētu...