Autovadītāji ne vienmēr ielu ļauj šķērsot neredzīgiem gājējiem ar balto spieķi

Atzīmējot Starptautisko Baltā spieķa jeb Neredzīgo dienu, vakar Alūksnes ielās rīkoja akciju.

Atzīmējot Starptautisko Baltā spieķa jeb Neredzīgo dienu, vakar Alūksnes ielās rīkoja akciju.
Tās laikā Neredzīgo biedrības, Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) un policijas darbinieki vēroja, vai autovadītāji ievēro noteikumus un ļauj pāriet ielu vājredzīgiem cilvēkiem, kam rokās ir baltais spieķis.
"Alūksnes Ziņas" novēroja, ka autovadītāju reakcija bija dažāda. Raiņa bulvārī, kas ir vienvirziena iela, kāds autovadītājs gājēju - otrās grupas redzes invalīdu Edvīnu Poišu - centās apbraukt. To viņš pēc tam arī godīgi atzina policistam. Līdzīgu apbraukšanas gadījumu varēja vērot Jāņkalna ielā, savukārt Pils ielā kāds taksometra vadītājs pat lietoja skaņas signālu un negrasījās apstāties, lai ļautu pāriet ielu vājredzīgajam. Policijas darbiniekam taksists pēc tam atzina, ka pats nav piespiedis skaņas signālu - to esot izdarījis blakus sēdošais pasažieris. Gandrīz visu autovadītāju sejās bija redzams izbrīns, kad ielu šķērsoja gājējs ar balto spieķi, jo alūksnieši pie tā nav pieraduši. Ikdienā Alūksnes ielās šādus cilvēkus neredz.
Akciju Alūksnē rīkoja CSDD sadarbībā ar Alūksnes Ceļu policiju un Neredzīgo biedrības Balvu teritoriālo organizāciju. Tās vecākais rehabilitētājs Jānis Keišs atzīst, ka ir bijuši gadījumi, kad vājredzīgais gūst traumas, šādi šķērsojot ielu. "Balvos ir kāds vājredzīgais, kas regulāri ar balto spieķi rokā staigā pa pilsētu. Autovadītāji to zina un ir pieraduši. Alūksnes autovadītājiem tas nav pierasts," vērtē J.Keišs.
Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policijas inspektors Andris Dinbergs uzsver, ka jebkurā gadījumā - arī ārpus gājēju pārejām - transportlīdzekļa vadītājiem ir jāpalaiž garām neredzīgi gājēji, kas rāda signālu - baltu spieķi. "Ja to neievēro, tad var nopelnīt divus soda punktus un naudas sodu: mopēda vadītājiem var uzlikt sodu no 5 līdz 10 latiem, bet citiem vadītājiem - no 10 līdz 50 latiem. Vakar autovadītāji netika sodīti, bet tikai brīdināti," saka A.Dinbergs.
Pirms gada šādu akciju rīkoja Gulbenē, bet 2002.gadā - Balvos. "Ir daudz vājredzīgo cilvēku, kas baidās iziet uz ielas tieši tādēļ, ka autovadītāji viņus var nepalaist garām. Priecājamies, ka Alūksnē lielākā daļa autovadītāju tomēr seko līdzi tam, kas notiek uz ceļa, un brauc ar tādu ātrumu, lai spētu jebkurā laikā nobremzēt," saka CSDD reģionālā sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Nogobode.
CSDD Alūksnes nodaļas vadītājs Gints Rozenbergs atzīst, ka akcijas laikā visvairāk uztraucies par to, vai autovadītāji varēs spēji nobremzēt.
"Uztraucos, lai bremzēšanas laikā tehnisku iemeslu dēļ negadītos kļūmes un vadītājs spētu nobremzēt. Jāatzīst, ka bremzes visiem bija labā tehniskā kārtībā," klāsta G.Rozenbergs.
15.oktobris ir atzīts par Starptautisko Baltā spieķa dienu kopš 1980.gada. Neredzīgiem cilvēkiem spieķis kalpo galvenokārt tikai kā palīglīdzeklis šķēršļu konstatēšanai un pārvarēšanai. Neredzīgi cilvēki lieto baltas krāsas spieķi kā starptautisku standartu, lai tas būtu kā brīdinājuma zīme transportlīdzekļu vadītājiem. Baltais speķis ir atzīts par vienīgo un vispāratzīto neredzīgo un vājredzīgo cilvēku pazīšanas zīmi.

Citu datumu laikraksti